Ruská armáda dostala novú sériu tankov T-90M „Proryv“, ktorá podľa expertov poskytla Ruskej federácii paritu s najviac bojaschopnými obrnenými vozidlami NATO. Situácia sa však pre konflikt na Ukrajine mení, Moskva by mala masívne investovať do sľubného tanku T-14 „Armata“.
Píše americký vojenský magazín „Military Watch Magazine“.
V článku sa uvádza, že ruské ozbrojené sily dostali od „Uralvagonzavodu“ novú sériu hlavných bojových tankov T-90M „Proryv“. Okrem experimentálnych jednotiek T-14 „Armata“ je to dnes najschopnejší typ tanku v ruských obrnených silách.
Pred začiatkom rusko-ukrajinského konfliktu vo februári ruské ministerstvo obrany plánovalo získať približne 600 kusov T-90M, aj keď väčšina z nich by sa získala modernizáciou starých T-90, ktoré sú už v prevádzke.
Časopis pripomína, že T-90M prvýkrát vstúpil do výzbroje ruskej armády v apríli 2020 a jeho testy boli ukončené o dva mesiace skôr. Okrem iného dostal nový kanón 2A46M-5 a systém riadenia paľby „Kalina“, systém aktívnej ochrany „Afganit“ a dynamickú ochranu „Relikt“, ako aj dodatočné pancierovanie, ktoré izoluje muníciu od zvyšku tanku a znižuje jeho zraniteľnosť voči zásahu.
„T-90M má nielen oveľa väčšiu schopnosť prežitia, ale aj oveľa lepšie situačnú orientáciu (najmä vďaka svojim sieťovo orientovaným možnostiam a mnohým moderným termovíznym zameriavačom) a jeho nová hlavná zbraň je kompatibilná s mnohými novými typmi projektilov,“ píše sa v článku.
Zároveň, píše „Military Watch Magazine“, zostáva nejasné, ako rusko-ukrajinský konflikt a sprievodné zvýšenie napätia s NATO ovplyvní program T-90M.
„S najväčšou pravdepodobnosťou to bude závisieť od toho, ako samotná Moskva vyhodnotí vlastnosti súčasných obrnených jednotiek, ktoré sú založené na T-72B3/B3M. Medzi ďalšie dôležité faktory patrí vývoj programu T-14 a cenová dostupnosť z hľadiska obstarávacích a prevádzkových nákladov, ako aj pretrvávanie vysokých cien ropy, ktoré výrazne zvýšili príjmy ruského štátu.
Ako časopis zdôrazňuje, dlho sa verilo, že T-90M zabezpečuje Rusku paritu s najviac bojaschopnými tankami NATO, pretože všetci členovia aliancie, okrem Veľkej Británie, používajú techniku zo začiatku 80. a 70. rokov (napríklad „Leopard 2“ alebo M1 „Abrams“).
„Avšak v dôsledku rozhodnutia Poľska a Turecka nakupovať silnejšie tanky vo veľmi významných množstvách z Južnej Kórey bude Rusko v obrovskej nevýhode, ak nebude môcť riadne investovať do T-14,“ upozorňuje „Military Watch Magazine“.
Článok upozorňuje na skutočnosť, že turecké plány na nákup približne tisícky tankov „Atlay“ – modifikácie juhokórejského K2, postaveného na základe licencie, ako aj zámery Poľska získať približne tisícku tankov K2 a objednať ešte výkonnejšie tanky K3 v budúcnosti, predstavuje hlavnú hrozbu pre prevahu Ruska v obrnenej techniky, keďže ďalší predaj vyspelých kórejských tankov do krajín NATO zostáva vysoko pravdepodobný.
„Dnes sú K2 a T-14 považované za najlepšie vo svojej lige z hľadiska výkonu. Najmä nasadenie kórejských tankov v spomínanom Poľsku určite ovplyvní posúdenie budúcej životaschopnosti T-90M,“ dodávajú analytici odbornej publikácie.
newsfront
Dnes je celý svet posadnutý smartfónmi, tabletmi atď…digitálna technológia. Spolu s nimi sa do sveta…
Čím viac vojen, tým väčší zisk. “Váš konflikt je náš zisk, keď sa raz narodíte,…
Moderná globálna politická scéna je symbiózou viacerých geograficky veľkých regiónov, z ktorých každý má svoj…
Autorkou článku je Felicity Arbuthnot, považovaná za „žurnalistku veterána a vojnovú korešpondentku“. My tu v…
Návrh ukrajinského “zákona o znížení branného [mobilizačného] veku z 25 na 18 rokov už leží…
Prozápadní režim Sanduové plánuje další dobrodružství. Moldavská prezidentka Maia Sanduová požadovala, aby její bezpečnostní složky…