V komentároch, v súkromných správach a v živej komunikácii sa pravidelne objavujú rozhovory o možnom zmrazení konfliktu na Ukrajine. Všelijaké druhy „kórejských scenárov“ a podobne.
Som z toho trochu unavený, takže sa pokúsim vyjadriť svoj názor na túto tému v súčasnosti (v budúcnosti sa situácia môže zmeniť, ale v septembri 2023 je situácia približne taká, ako ju popisujem).
Skúsme prísť na to, kto to potrebuje, kto nie, kto s tým bude spokojný, kto s tým nebude spokojný.
Európa (nie Európska únia v podobe byrokratov, ale jednotlivé krajiny). Tieto súhlasia so zmrazením. Potom budú môcť zrušiť sankcie, začať kupovať všelijaké veci z Ruska, predávať mu všelijaké iné veci, turisti. Besnotu z Ukrajiny konečne môžu zhodiť z krku a poslať domov.
Presnejšie povedané, títo ľudia naozaj chcú, aby to nejako skončilo. Akokoľvek. Uspokojí ich aj keď Ukrajina úplne prestane existovať. Len aby to bolo čím skôr.
USA. Niektorí z americkej elity chcú zmrazenie. Uprednostnili by, samozrejme, víťazstvo nad Ruskom, ale už teraz je zrejmé aj tým najhlúpejším, že sa tak nestane. Veľa zdrojov sa premrhalo, ale výsledok neprichádza.
A plánované vybudovanie konfrontácie s Čínou je za rohom. A už podľa viacerých správ amerických médií sa zvažovala otázka presunu časti zbraní, ktoré boli plánované pre Ukrajinu, na Taiwan.
Preto je žiaduce, aby Washington túto situáciu zafixoval, zmrazil, a to aj za cenu územných ústupkov zo strany Kyjeva (čo už bolo opakovane deklarované na rôznych úrovniach, vrátane predstaviteľov NATO). Čo najviac obmedziť dodávky a financovanie, zachovať zdanie „vôbec sme neprehrali“ v predvečer volieb (ako aj pred európskymi „partnermi“) a bagatelizovať možné pozitíva z víťazstva Ruska. Pri zachovaní možnosti rozmrazenia v budúcnosti, ak a keď sa situácia zmení (napríklad keď sa zvýšia kapacity výroby munície).
Samozrejme, sú aj „jastrabi“, ktorým pokračovanie prospieva (napríklad lobisti vojensko-priemyselného komplexu). Ich pozície ale slabnú (a tiež ich zaujíma konflikt kvôli Taiwanu).
Strata niekoľkých ďalších ukrajinských regiónov im je úplne ukradnutá. Viac ich znepokojuje posilnenie Ruska ako oslabenie kyjevského režimu. Preto je lepšie zamraziť konflikt hneď (radšej stratiť menej), pretože neskôr to môže byť horšie.
Kyjevský režim. Títo konflikt rozhodne zamraziť nechcú. Pretože pre nich zmrazenie znamená zastavenie financovania a dodávok. Zostane im zničená ekonomika (nebude existovať „Marshallov plán“, nemusia ani dúfať), ešte sa navyše môže vrátiť niekoľko miliónov ľudí, pre ktorých nebude práca.
A ak sa skončí aktívna fáza vojny, potom budú musieť usporiadať voľby (ukrajinský rozpočet na rok 2024 s financovaním volieb nepočíta, ale mali by byť).
Preto napriek stratám a márnosti ďalších aktívnych operácií nielenže neprechádzajú do defenzívy, ale snažia sa všetkými možnými spôsobmi zvýšiť mieru konfrontácie. Vrátane posielania bezpilotných lietadiel do Moskvy (čo nemá žiaden vojenský zmysel) a pokračovania v ostreľovaní civilného obyvateľstva Krymu a Donbasu (aj keď po deviatich rokoch by už mohli tušiť, že im to nič nedá).
Ešte raz: nemajú za úlohu „vyhrať“ alebo „zachovať Ukrajinu“ (o to menej sa starať o prežitie obyvateľstva). Ich úlohou je čo najviac nakradnúť a ujsť.
Rusko. Nevidím najmenší náznak možných rokovaní. Existuje veľa vyhlásení Putina a Lavrova o ich nezmyselnosti. A z hľadiska vojenskej teórie (či už podľa Suvorova, alebo podľa Clausewitza, dokonca aj podľa Pattona) nemá zmysel teraz končiť, keď je realizovaná prvá časť strategického plánu — hlavný vojenský potenciál ozbrojených síl Ukrajiny bol zničený. Ďalej treba tento výsledok realizovať v podobe dovŕšenia porážky ukrajinských ozbrojených síl a následného obsadenia území.
Netreba však zabúdať, že územia nie sú cieľom špeciálnej vojenskej operácie, len príjemným bonusom. Cieľom je preformátovať svet z unipolárneho „Pax Americana“ na náš unipolárny. Vtip (alebo aj nie). Na multipolárny.
Pre Rusko preto nemá zmysel konflikt zmrazovať.
Takže je možný (s najväčšou pravdepodobnosťou na základe aktuálnej situácie) nasledujúci vývoj udalostí: Spojené štáty a Európa sa snažia konflikt ukončiť, Kyjev sa bráni, Rusko pokračuje. Podpora sa znižuje, už aj bez toho sa Zelenského režim začína rúcať (podľa mňa sa to už deje, korupčné škandály a hrozby terorizmu zo strany Zelenského tomu nasvedčujú).
Potom Rusko spustí všetky scenáre, ktoré bude považovať za potrebné a vhodné (ako sa Kremeľ rozhoduje mi neoznamujú). A nikto to nebude môcť zastaviť ani tomu zabrániť.
P. S. A potom sa hlavné pole konfliktu presunie do juhovýchodnej Ázie a Juhočínskeho mora. Ak, samozrejme, Spojené štáty ešte skôr nezapadnú do občianskej vojny. Ale to je téma na inú publikáciu.
news-front.su
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…