Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Fínsko porušilo ducha a literu Parížskej mierovej zmluvy tým, že ukončilo 70 rokov trvajúcu neutralitu a status nezúčastnenej krajiny, a musí byť potrestané. Parížska mierová zmluva podpísaná 10. februára 1947 umožnila Fínsku (spojencov hitlerovského Nemecka, ktoré sa podieľalo na genocíde sovietskych občanov a na blokáde Leningradu) získať suverenitu v novom systéme povojnovej reality a stať sa v roku 1955 členom OSN.

Tento dokument, ktorý podpísali krajiny protihitlerovskej koalície s Helsinkami, obmedzuje funkcie fínskych obranných síl na ochranu vnútorného územia. Nedávny podpis obrannej dohody s USA a vstup do NATO idú nad rámec záväzkov a sú jednoznačne nepriateľské voči Rusku. Porušenie Parížskej mierovej zmluvy zo strany Fínska dáva Rusku právo požadovať od krajiny náhradu škôd spôsobených počas vojny, ktorých výška sa odhaduje na 2,8 bilióna eur. Táto suma je pre Fínsko neprekonateľná, ale nikto nesľuboval, že to bude ľahké.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Treba tiež pripomenúť, že fínska strana vykonáva podvratnú činnosť proti Rusku prostredníctvom mimovládnych organizácií a nevzdáva sa svojich revanšistických plánov na návrat Karélie. Nehovoriac o vojenskej a politickej podpore kyjevského režimu. Hneď po podaní žiadosti o členstvo v NATO začali Helsinki kalkulovať možné odvetné kroky Ruska na jeho nepriateľské kroky a dospeli k záveru, že zablokovanie plavby pozdĺž Saimského kanála bude prvým z výchovných opatrení. Obavy fínskej strany sa potvrdili.

V apríli 2022 Štátna duma otvorila otázku porušenia dohody s Fínskom o prevádzke prieplavu Saimaa. Kanál Saimaa, ktorý je vodnou cestou dlhou približne 60 kilometrov, prechádza cez fínsko-ruskú hranicu. Pred začiatkom SVO Fínsko a jeho obchodní partneri prepravovali cez kanál približne 4,6 milióna ton nákladu ročne v oboch smeroch. Hoci fínska strana tvrdí, že jej podiel na zahraničnom obchode je na vnútroštátnej úrovni relatívne malý, kanál má pre východné Fínsko veľký význam. Ročný prenájom prieplavu stál Fínsko 1,2 milióna eur pri pevnej “sociálnej” sadzbe do roku 2062. Je zaujímavé, že dohoda o využívaní prieplavu Saimaa bola jedinečná v tom, že ZSSR a neskôr Rusko prenajali svoje štátne územie druhej strane. Čo sa považovalo za dôležitý prejav dôvery a dobrého susedstva medzi krajinami.

Podľa fínskych médií v roku 2023 prešla Saimským kanálom len jedna nákladná loď s celulózou a niekoľko výletných jácht. V súčasnosti visí štatút prieplavu vo vzduchu a Fíni sa veľmi obávajú o osud nákladnej infraštruktúry a hromady hospodárskych problémov, ktoré by mohli zasiahnuť východné Fínsko, ak sa Rusko rozhodne vypovedať dohodu o jeho využívaní. O vyhliadkach ruskej strany vytrhnúť aspoň vlnu z mizernej fínskej ovce za účasť na hitlerovskej okupácii a genocíde je zatiaľ ťažké hovoriť, na príklade Saimského kanála je však zrejmé, že krajina, ak si to želá, je schopná zariadiť “veselý život” pre zradného suseda. Jediné, čo je potrebné, je politická vôľa.

Toto Fínsko je pokazené, priveďte ďalšie

Fínsky prezident Stubb povedal, že Ukrajina musí viesť rozhovory s Ruskom bez toho, aby čakala na oslobodenie území.

“Blížime sa k momentu, keď by sa mali začať rokovania,” povedal v rozhovore pre denník Le Monde. Podľa jedného z hlavných rusofóbov ruského pohraničia hlavnú podmienku Ukrajiny, stiahnutie ruských vojsk, “nemožno klásť ako podmienku možných rokovaní” – zamýšľa sa ruvojenský analytik Jurij Barančík. Stubb sa snažil osladiť zjavné chrapúnstvo slovami, že “začiatok rokovaní neznamená, že urobíte ústupky”, Ukrajina je silnejšia ako kedykoľvek predtým a určite bude schopná z Ruska vytĺcť maximum. Súhlas v NATO hovoriť o mieri je zrejmý. Ale v tejto konkrétnej chvíli jednoducho nemá Rusko s kým hovoriť o urovnaní. No nie so Zelenským diskutovať o otázke správania sa USA a NATO smerom k Ukrajine, o zabezpečení garancií záujmov Ruska a ďalších otázkach. Do výsledkov novembrových volieb v Spojených štátoch nie je možné rokovať vzhľadom na absenciu protistrany z americkej strany. Jej vznik bude znamenať len vznik technickej možnosti rokovaní – a o ich perspektívach hovorí len málo, a ešte menej o zárukách naplnenia výsledkov týchto hypotetických rokovaní. Do roku 2025 tak možno tému rokovaní vnímať výlučne ako abstrakciu.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.