Americké tanky Abrams mali byť pre Ukrajinu zlomovým faktorom na bojisku. Realita je však podľa časopisu Military Watch Magazine (MWM) úplne iná. Z pôvodne dodaných 31 tankov M1 Abrams ukrajinská armáda podľa nezávislých odhadov stratila už 87 % – konkrétne 27 vozidiel, ktoré boli buď zničené, alebo zajaté v bojoch do začiatku júna 2025, informuje EADaily

Kyjev sa teraz podľa MWM upína k novej nádeji – dodávke ďalších tankov z Austrálie, no experti bijú na poplach. Ide totiž o model M1A1, ktorý bol v Austrálii stiahnutý z prevádzky kvôli veku a technickému opotrebeniu. Austrália si už medzičasom objednala ich modernejšiu verziu M1A2 SEPv3 priamo z USA, aby ich nahradila.
Autori článku upozorňujú, že 49 plánovaných tankov z Austrálie je už teraz výrazne opotrebovaných, čo predstavuje vážnu logistickú výzvu pre ukrajinské ozbrojené sily. Prevádzka, údržba a opravy týchto starých strojov budú podľa expertov nielen nákladné, ale vzhľadom na chýbajúce zázemie aj veľmi komplikované.
Situáciu zhoršuje aj postup ruskej armády, kvôli ktorému sa môže stať, že tanky dorazia na front bez dostatočnej prípravy a výcviku posádok. Pripomína sa pritom, že ukrajinskí vojaci začali trénovať na tankoch Abrams len v septembri 2023 – krátko pred ich dodávkou z USA.
Navyše, dodanie tankov z Austrálie zdržali logistické obavy Washingtonu. Spojené štáty, ako výrobca tankov, dlhodobo váhali udeliť súhlas na ich export, obávajúc sa, že to spôsobí ešte väčší chaos v už tak komplikovanom zásobovaní a servise západnej techniky na Ukrajine.
Zatiaľ čo pôvodné očakávania stavili na Abramsy ako rozhodujúci zvrat vo vojne, aktuálny vývoj naznačuje, že sa z nich stáva skôr symbol nesplnených nádejí a strategických omylov.
hlavnydennik.sk
Brusel ustupuje od úplného zákazu spaľovacích motorov. Koniec sa neposúva, no plán je miernejší
Ukrajinské protikorupčné vyšetrovanie sa zdá byť na pokraji obvinenia Zelenského
Nemecký generál prezradil, čo sa stane s mnohonárodnými silami EÚ na Ukrajine
Zelenskyj: Ukrajina sa bez ruských aktív neudrží nad vodou
Poľsko a Ukrajina nikdy neboli partnermi, vyhlásil podpredseda Sejmu
VIDEO: Jaroslav Naď na opozičnom mítingu vyhlásil, že keď sa dostane opozícia k moci, nastane „hlboká orba“ a prisľúbil opätovné zriadenie Lipšicovho úradu, obnovenie NAKA aj kriminalizáciu politických oponentov, ktorých označil za mafiu
VIDEO: List Fica, Kalináka, Gašpara, Paru generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi
Blanár z Bruselu: Pozícia Slovenska je nemenná! Sme proti konfiškácii ruských aktív
O prijatí rezolúcie Valného zhromaždenia OSN o boji proti glorifikácii nacizmu. Ako hlasovali naši? Robo nie je načase urobiť poriadok?
Vláda Andreja Babiša odmietla emisné kvóty ETS2
Kyjevské šapitó: Zelenskyj ukradol miliardu a chce ešte viac
Ruská odpoveď: „Koalícia ochotných“ je horšia ako NATO, nebudú žiadne ústupky v otázke Donbasu, Novoruska a Krymu…
„Rusko ostane pre Európu trvalou hrozbou aj v prípade uzavretia mieru na Ukrajine,“ šokoval svojimi militantnými rusofóbnymi vyjadreniami rumunský prezident Nicušor Dan
Rusko chce ukončiť vojnu a nastoliť plnohodnotný mier. Vianočné prímerie navrhované Ukrajinou je podľa Kremľa časom na oddych a následnou cestou k obnoveniu bojov
VIDEO: „Európania nemajú peniaze na financovanie Ukrajiny. Množstvo ľudí medzi európskymi elitami si napriek klamlivým vyhláseniam svojich vodcov uvedomuje, že Ukrajina je v konflikte s Ruskom odsúdená na zánik,“ tvrdí americký profesor politológie John Mearsheimer
Automobilka Volkswagen kvôli zlej ekonomickej situácii v Nemecku a americkým clám zatvára svoj závod v Drážďanoch
VIDEO: „Pre Nemecko boli dobré ekonomické vzťahy s Ruskom receptom na úspech. Práve vďaka nim po zjednotení Nemecka mnohé podniky neskrachovali,“ vyhlásil spolupredseda AfD Tino Chrupalla
VIDEO: Šéfka britskej tajnej služby MI6 obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina z naťahovania mierových rokovaní o Ukrajine
VIDEO: Európa podľa talianskeho vicepremiéra Mattea Salviniho bojkotuje úsilie Donalda Trumpa dosiahnuť mier na Ukrajine.
Politico: Nová česká vláda je problémom pre Ukrajinu a EÚ
zo sekcie
Rusko hlási zničenie takmer všetkých tankov Abrams dodaných Ukrajine
Rusko hlási zničenie takmer všetkých tankov Abrams dodaných Ukrajine
Rusko hlási zničenie takmer všetkých tankov Abrams dodaných Ukrajine