Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Pre Ukrajinu, Rusko a západné krajiny sa začína nová etapa geopolitickej reality skutočným prehodnotením usporiadania síl vo svete.

Dňa 29. marca 2022 ruský minister obrany Sergej Šojgu oznámil ukončenie prvej etapy špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine a vysvetlil, že ťažisko a hlavné úsilie armády Ruskej federácie bude smerovať k dosiahnutiu hlavného cieľa — oslobodenia Donbasu. Inštitút RUSSTRAT už zhrnul výsledky prvej etapy špeciálnej operácie. Teraz sa začína jeho druhá fáza a boj o Donbas bude jej rozhodujúcou súčasťou, ktorá do značnej miery určí budúcnosť oboch území, tak Ukrajiny, ako aj Ruska.

Vyjadrenie námestníka ministra obrany Alexandra Fomina z 29. marca, že ruská armáda drasticky zníži bojové akcie v smere Kyjev a Černigov, vyvolalo v ruskej spoločnosti veľa hluku. Teraz ukrajinská strana potvrdzuje, že ruská armáda opúšťa Kyjev a časť Černigovskej oblasti, hraničiacej s Bieloruskom a tieto jednotky sa presúvajú do Sumskej a Charkovskej oblasti.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Tu je vhodné opäť pripomenúť slová ruského prezidenta Vladimira Putina, že počas špeciálnej operácie sa neočakáva okupácia Ukrajiny. Odvážnym pristátím na letisku Gostomeľ a hrozbou obojživelného útoku neďaleko Odesy sa ruskej armáde podarilo zastaviť akcie Ozbrojených síl Ukrajiny. Vo všeobecnosti, práve vďaka takejto „manévrovacej vojne“ prvej etapy špeciálnej operácie boli Ozbrojené sily Ukrajiny zbavené prístupu k hraniciam Ruskej federácie a neboli schopné sústrediť sily jedným smerom za účelom protiútokom.

Za necelý mesiac bola vojenská infraštruktúra a priemysel Ukrajiny takmer úplne zničená, čo potvrdzuje aj ukrajinská strana. Straty ozbrojených síl Ukrajiny dosiahli 30.000 vojakov, 65% obrnených vozidiel, 40% artilérie a raketových systémov a 62% letectva.

Ruská armáda to všetko robila v početnej menšine, keďže podľa odhadov rôznych odborníkov a vyjadrení ukrajinských predstaviteľov bolo zoskupenie ruskej armády približne 150.000 vojakov, proti 250.000 vojakom Ozbrojených síl Ukrajiny a 50.000 vojakov Národnej gardy Ukrajiny, a to nerátame pohraničnú stráž a špeciálne jednotky iných rezortov. Okrem toho hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj uviedol, že od 24. februára do 26. februára bolo na Ukrajine zmobilizovaných ďalších 100.000 a teraz je tu druhá vlna mobilizácie.

Samozrejme, ruská armáda mala výhodu vo vzdušných a raketových systémoch, ktoré pokrývajú celé územie Ukrajiny, no je zrejmé, že veľkosť ruskej skupiny nestačí na úplnú kontrolu predtým okupovaného územia. Pripomínam, že len dĺžka rusko-ukrajinskej hranice je 3000 kilometrov.

Na základe klasických koncepcií vedenia vojny by útočníci mali mať trojnásobnú prevahu nad obrancami, v tomto prípade situácia vyzerá takmer opačne. Preto nie je prekvapujúce, že ruská armáda je teraz rozmiestnená s cieľom obkľúčiť zoskupenie ukrajinských vojsk na Donbase, ktoré na začiatku operácie predstavovalo asi 70.000 vojakov. Oslobodenie Donbasu je jedným z hlavných cieľov ruskej špeciálnej operácie na Ukrajine.

Veľmi dobre tomu rozumie aj ukrajinská strana, a preto k Dnepropetrovsku presúva vojakov a techniku a tvorí opevnený priestor v Pavlograde. Nestihla si sformovať novú obrannú líniu v kramatorsko-slavjanskej aglomerácii, preto využíva väčšie mesto Pavlograd, kde sa môže skrývať za výškovými a hustými obytnými budovami. V súlade s tým to bude nová línia obrany a odrazový mostík pre uvoľnenie zoskupenia jednotiek na Donbase.

Ťahajú tam aj zahraničných žoldnierov a súkromné armády (PMC), ktorých zaplatili ukrajinskí oligarchovia, keďže chápu, že je to jedna z mála šancí, ako si na Ukrajine zachovať vyhliadky na svoj majetok. Podľa informácií z ukrajinských zdrojov bolo pri Dnepropetrovsku už nasadených celkovo 45.000 vojakov.

S prihliadnutím na straty, ktoré utrpela Ukrajina, sa tak môže priamo bitky o Donbas zúčastniť najmenej 90-95.000 vojakov. Je dosť ťažké posúdiť zoskupenie ruských jednotiek v tomto smere, pretože v oblasti Charkova a Nikolaeva nebolo zaznamenané žiadne stiahnutie síl a významné sily boli zapojené aj do obkľúčenia a útoku na Mariupoľ.

Sily DĽR a LĽR sa však už opreli do čela donbaského zoskupenia Ozbrojených síl Ukrajiny v oblasti miest Marinka, Avdejevka, Severodoneck a Rubežnoje a musíme vzdať hold bojovníkom ľudových republík, keďže lámu obranu nepriateľa, ktorá je už osem rokov posilňovaná. Berúc do úvahy všetky jednotky sa dá predpokladať, že naša strana má malú, no výhodu, o ktorú môže prísť, keďže už o týždeň budú môcť Ozbrojené sily Ukrajiny presunúť všetky zostávajúce zálohy z Kyjeva do Dnepropetrovska.

Zároveň treba uvážiť, že tých nejakých 160 kilometrov, ktoré je potrebné prejsť v priamej línii, aby sa uzavrel kruh obkľúčenia, napríklad z Izjumu do Ugledaru, predstavujú stepné priestory, bez veľkých miest. Pavlograd je od línie pravdepodobného obkľúčenia Ozbrojených síl Ukrajiny na Donbase vzdialený približne 100 kilometrov. To všetko teda zvyšuje šance na odhalenie a zničenie nepriateľa ruskými vzdušnými a kozmickými silami, ak s veľkou skupinou techniky postúpi k deblokácii.

Z toho môžeme usúdiť, že súčasná strategická iniciatíva ruskej strany a operačná situácia umožňujú hovoriť o veľkej šanci na úspech v prostredí zoskupenia ukrajinskej armády na Donbase. No aj keď sa Ozbrojeným silám Ukrajiny podarí vykĺznuť z kotla podobne ako pri operácii v Debaľceve v roku 2015, úloha oslobodiť republiky Donbasu a dosiahnuť ich administratívne hranice bude splnená.

Ďalšia opevnená oblasť Ozbrojených síl Ukrajiny, mesto Pavlodar, sa nachádza asi 60 kilometrov od hraníc DĽR, čo im neumožní ani len efektívne ostreľovanie pozícií ruskej armády a republík Donbasu, ktoré prišli k hraniciam, nehovoriac o plnohodnotných protiútokoch.

Ďalšie pokračovanie bojov bude závisieť od rozhodnutí politického vedenia Ukrajiny uzavrieť mierovú dohodu s Ruskom.

Samozrejme, na Ukrajinu je vyvíjaný tlak. Podľa denníka „The Times“ Británia odporúča Ukrajine neuzatvárať dohodu s Ruskom. Londýn je znepokojený pripravenosťou Washingtonu, Paríža a Berlína zatlačiť na Kyjev, aby urobil výrazné ústupky Moskve.

Ako sa uvádza v článku RUSSTRAT „Rusko formuje nový svetový poriadok“, Spojené štáty americké už splnili minimálny plánovaný program, zatiahnutím Ruska do konfliktu na Ukrajine a zhoršením pozície Európy. Najbližším horúcim bodom pre USA je Taiwan, a preto nebudú zahrievať situáciu do tretej svetovej vojny, z rovnakého dôvodu neschválili ani iniciatívu Poľska priviesť svoje ozbrojené sily na Ukrajinu.

Najväčší záujem na ukončení bojov na Ukrajine má Európa. Sankcie uvalené na Rusko zasahujú jej vlastnú ekonomiku, šéf nemeckých odborov úprimne varuje kvôli situácii na Ukrajine pred globálnou krízou a tvrdí, že je treba obmedziť tvrdé sankcie. Európski politici hovoria o možnom nedostatku potravín, ktorý môže vyvolať sociálnu explóziu, potrebujú vyjednávať o dodávkach potravín.

Napriek všetkej západnej vojenskej a technickej podpore pre Ukrajinu objektívna realita naznačuje, že potrebuje prímerie. Raketové útoky na ukrajinské zásobníky ropy spôsobia v najbližších dňoch nedostatok paliva. Okrem toho prestalo pracovať 86% ukrajinských podnikov, 40% neplatí mzdy, 30% neplatí dodávateľom, ekonomika je paralyzovaná. Poľnohospodári nechcú začať siať, pretože sa obávajú, že ich úroda môže byť zničená v dôsledku bojových akcií a nebude im to nijako kompenzované.

V akejkoľvek vojne je tiež treba organizovať tyl, pričom aj tak je logistika na Ukrajine veľmi slabá, staré zásoby sa míňajú, situácia je jasne viditeľná na prázdnych regáloch v kyjevských predajniach. Na niektorých miestach začínajú obchody predávať humanitárnu pomoc, ktorá mala byť distribuovaná bezplatne. To všetko spolu so stratou najviac bojaschopných jednotiek a tlakom západných predstaviteľov by malo ukrajinské vedenie dotlačiť k uzavretiu mierových dohôd s Ruskom.

Už teraz je potrebné si uvedomiť, že návrhy ukrajinskej strany, ohlásené počas rokovaní v Istanbule 29. marca v podobe neutrálneho, bezjadrového štatútu a zákazu prítomnosti cudzích vojenských základní a cudzích vojsk na jej území, vyzerajú ako veľký ústupok v porovnaní s postavením deklarovaným pred začiatkom špeciálnej operácie. Áno, po spustení špeciálnej operácie už tento ústupok nestačí, ale pre Ukrajinu je to vážny krok k pochopeniu zmenenej reality.

S prístupom k administratívnym hraniciam DĽR a LĽR sa druhá fáza ruskej špeciálnej operácie skončí a logika mierových dohôd bude pre ruskú spoločnosť zrejmá. Ešte raz upozorňujem čitateľa na skutočnosť, že ruské zoskupenie je početne slabšie oproti Ozbrojeným silám Ukrajiny a ďalšie zaberanie územia Ukrajiny priamo závisí od kvantitatívnej zložky.

Ak teda niekto dúfal, že s týmto kontingentom ruské jednotky dobyjú celú Ukrajinu, alebo sa aspoň dostanú do Ľvova, tak sa veľmi mýlil. Bez plnohodnotnej mobilizácie je to pre Rusko prakticky nemožné a to už bude pre našu krajinu s nejasnými vyhliadkami vzhľadom na potrebu investovania zdrojov na okupovaných územiach úplne iná vojensko-politická realita.

Ak zhrnieme všetky vyššie uvedené skutočnosti, môžeme povedať, že rozhodujúca bitka o Donbas sa začne veľmi skoro. Samozrejme, že s jej koncom sa všetky bojové akcie na území Ukrajiny pravdepodobne nezastavia, keďže nacistické skupiny sú málo kontrolované Kyjevom, ale útočný potenciál Ukrajiny bude porazený a nič sa strategicky nezmení.

Pre Ukrajinu, Rusko a západné krajiny sa začne nová etapa geopolitickej reality skutočným prehodnotením usporiadania síl vo svete.

Autor: Oleg Ladogin

Zdroj: russtrat.ru
Preklad: sk.news-front.info


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.