Robert Kaliňák (Smer-SD) súčasnej vláde vyčíta úplne zbabraný postup pri boji proti nelegálnej migrácii. Slovensko je povinné chrániť svoje hranice pred nelegálnou migráciou a pritom máme prázdne obidve zariadenia (Medveďov a Sečovce), kde by mali byť migranti po zadržaní umiestnení. Namiesto toho sme zriadili stanové mestečko priamo pri hranici, v Kútoch.
Kaliňák tiež poukázal na nekompetentné konanie policajného prezidenta Štefana Hamrana, ktorý tvrdí, že nelegálnych migrantov nemôžeme zatýkať v zmysle Dublinského dohovoru o vojnových utečencoch.
„V roku 2006 to nebolo jednoduché. EÚ nám oznámila, že do Schengenu nepôjdeme, že nespĺňame kritériá, tých nedostatkov bolo 164. Na veľké prehováranie sme dostali pár mesiacov, aby sme to všetko splnili,“ hovorí bývalý minister vnútra u Mimi Šramovej.
Vtedy prišlo k obrovskému nasadeniu nie len v rezorte vnútra a nakoniec sa Slovensko dostalo do čela. Podľa Kaliňáka sme sa stali premiantami v ochrane všetkých typov hraníc.
„Po tomto všetkom treba povedať, že slovenská vláda na ochranu hraníc úplne rezignovala,“ konštatuje Kaliňák. Podľa neho v roku 2015 už sme mali nejaké vedomosti o tom, čo na migrantov platí, pretože sme sa to mohli naučiť na Malte, ktorá tento problém riešila už skôr.
Robert Kaliňák upozornil, že čísla z roku 2015 hovoria jasne, vtedy sa denne snažilo o prekročenie hraníc desaťtisíc migrantov, k čomu sa dnešná situácia nedá prirovnať. Je to len začiatok krízy.
„Ide aj o naše vonkajšie meno a že v rámci kvalitnej ochrany hraníc, ktorú sme vybudovali, sme mohli vstúpiť do Schengenu, čo sa napríklad Rumunsku a Bulharsku nepodarilo dodnes,“
Kaliňák. Vedeli sme každému garantovať, že dokážeme chrániť naše územie.
Varuje pred tým, že ak vláda bude pokračovať v tom, že bude na naše územie púšťať ľudí, o ktorých nič nevie, môžeme veľmi rýchlo prísť aj o napríklad bezvízový vstup do USA.
Čísla podľa Kaliňáka nie sú také vysoké, aby nebolo možné vysporiadať sa s nimi na vonkajšej hranici Schengenu.
„Rezignovali na ochranu hraníc a zvyšujú bezpečnostné riziko. Absolútne nepochopiteľne a neodôvodnene. Všetky dôvody, ktoré na svoju ochranu hovoria, sú len výmysly a smiešne zakrývanie vlastnej neschopnosti,“
Keďže máme schengenskú hranicu, sme podľa Roberta Kaliňáka povinní chrániť ju. Táto ochrana je povinnosťou nie len voči Slovensku, ale celému schengenskému priestoru.
„Zodpovedáme sa za to, že kvalitne chránime našu ukrajinskú hranicu, ale aj zvyšné hranice tak, aby nelegálni migranti neprúdili Európou. To je rozhodujúce. Ak by neuzavrela hranice česká strana, ten prúd by sa zastavil na nemeckých hraniciach. Keď sa raz takéto opatrenie zavedie, tak sa len veľmi ťažko ruší,“ prízvukuje Robert Kaliňák.
Robert Kaliňák tvrdí, že hranice s Českom budú zavreté dovtedy, kým bude stanové mestečko v Kútoch.
„Česi nemôžu odblokovať hranice už len kvôli tomu stanovému mestečku. V tejto chvíli sme tak strašne nekompetentní, ako Slovenská republika, že robíme jedno zlé rozhodnutie za druhým.
Kaliňák ho vysvetľuje v tom, že kým o utečencoch z Ukrajiny vieme, kto je to – majú pas, nejaké identifikačné doklady, podľa ktorých sa o nich dá veľa vecí zistiť. Aj to, či je to nejaký zločinec, alebo človek, o ktorého sa treba reálne postarať v zmysle ochrany vojnových utečencov.
„U nelegálnych migrantov zásadne chýba pas. Nikdy im nechýba mobil, ale pas? Všetci vyhlasujú, že ho stratili. Preto nie je možné povedať, odkiaľ pochádzajú. Neviete, či sú zo Sýrie, Iraku, z Maroka, alebo z Eritrey, pretože nikto tu nie je spôsobilý rozoznať arabský dialekt, ktorým hovoria, nevedia jeho meno, či predtým slúžil v nejakej teroristickej organizácii,“ menuje Kaliňák bezpečnostné otázky, na ktoré by sa malo prihliadať.
To je argument, ktorý teraz mnohí používajú. Kaliňák to vysvetľuje tým, že v tom 2015. roku sme zabezpečili to, aby sa sem nelegálni migranti jednak nedostali, ale aj tým, že samotní migranti vedeli, že keď už sa tu ocitnú, dostanú sa do do predbežného policajného zaistenia, čo rozhodne nebolo ich cieľom. Preto sa vtedajšia kríza Slovensku vyhla.
Rozdiel medzi súčasnosťou a rokom 2015 je v tom, že štát si vtedy plnil svoje povinnosti a nelegálnych migrantov sem nepustil. Zabránil tak tomu, aby nám tá kríza prerástla cez hlavu.
„Vláda navyše zabránila povinným kvótam, ktoré sa ukázali ako nefunkčné, čiže všetky úlohy sme si splnili a Slovensko bolo od toho oslobodené,“ porovnáva situáciu spred siedmich rokov vtedajší minister vnútra.
„Dnes z médií zaznieva, že na Slovensku bude o nelegálnych migrantov postarané tak, aby sa mohli „zajtra“ znovu pokúsiť prekročiť zelenú hranicu s Českom. A to sa samozrejme rozkríklo, takže Slovensko vyslovene začalo s nelegálnymi prevádzačmi spolupracovať,“ upozorňuje Kaliňák a pripomína hrozbu, podľa ktorej netušíme, kto všetko už sa po našom území môže pohybovať.
hlavnydennik.sk
Ruská armáda dnes ráno spustila masívny raketový útok na vojenské zariadenia kyjevského režimu v rôznych…
Už ako školák som počul výraz “ópium pre ľudí”. Povedali nám, že Karel Marx tak…
Dohoda o strategickom partnerstve medzi Arménskom a Spojenými štátmi, podpísaná predvčerom, je najväčšou geopolitickou chybou Jerevanu. Napriek…
Zelenskyj včera zaperlil vo Varšave: “Vždy v minulosti, keď Rusko prišlo s vojnou na Ukrajinu, ruské…
Napriek tomu, že (ne)prezident Ukrajiny šíri dezinformácie o znížení počtov dezercií od jesene 2024, objektívne…
Človek by musel byť veľmi opovážlivý, keby dnes riskoval politické predpovede – dokonca aj na…