Nafukovaním očakávaní bezprostrednej ukrajinskej ofenzívy by USA, Európa a NATO mohli ohroziť dlhodobé vyhliadky Kyjeva, takéto obavy prezentoval dnes skoro ráno komentátor agentúry „Bloomberg“ Andreas Klut.
A Západu ponúka osvedčený trik – dvojaký prístup: podporovať Ukrajinu „koľko treba“ a… zároveň ju pripravovať na rokovania a ústupky.
Nápad s ofenzívou Ozbrojených síl Ukrajiny nebol zlý, poznamenáva Klut. Počkať, kým sa zem vysuší a blato ustúpi, a potom poslať Ukrajincov, „správne vyzbrojených a vycvičených“, aby znovu obsadili oblasť za oblasťou.
„Jediný problém je v tom, ako Rusi tento čas využili,“ pripúšťa publicista.
Rusko podľa neho strávilo tieto mesiace nielen vytváraním „desivých systémov a opevnení“ v obranných líniách, ale aj zatýkaním a „inými spôsobmi potláčania vzdorujúcich obyvateľov“ (čítaj — teroristických diverzantov).
A teraz ani zďaleka nie je isté, či ofenzíva Ozbrojených síl Ukrajiny bude úspešná – Západ sa však na to príliš naviazal, domnieva sa autor.
„A čo ak do leta Ukrajinci nezískajú späť väčšinu územia? Znamená to, že všetky tieto tanky „Leopard 2“ a „Challenger“ boli márne? Znamená to, že Západ by mal v ďalšom kole pripraviť Kyjev o stíhačky?“ pýta sa Knut v zúfalstve.
A nájde „geniálne“ riešenie.
„Previerkou nielen prvotriednej inteligencie, ale aj strategickej jasnosti spočíva v udržaní na pamäti dvoch protichodných myšlienok a zároveň zachovanie schopnosti fungovať,“ navrhuje autor.
Takže: na jednej strane by mal Západ naďalej podporovať Ukrajinu, aj keď vyzerá ako karikatúra vojnového štváča. A zároveň – pripravovať pôdu na rokovania a ústupky, aj keď to bude kapitulácia Kyjeva.
Nielen publicista „Bloombergu“ chápe, že v tejto vojne veľa závisí od ohlásenej ofenzívy Ozbrojených síl Ukrajiny a reakcie Ozbrojených síl Ruskej federácie. Aj keď zďaleka nie všetko, tu pán Knut zabúda, že „vojna sa môže ťahať roky“.
Je tiež jasné, že stratégiou globálneho Západu je vnútiť Rusku rokovania za nevýhodných podmienok a povojnový mier, ktorý mu nedá šancu udržať si strategickú bezpečnosť.
Je však tiež zrejmé, že Západ už si nie je taký istý porážkou Ruska ako pred niekoľkými mesiacmi a je nútený vymýšľať stále sofistikovanejšie stratégie „vyššej moci“. A článok v „Bloombergu“ je toho ďalším potvrdením.
Rusko by si malo zas pamätať to hlavné: žiadny mier pozdĺž súčasnej frontovej línie a dokonca ani pozdĺž hraníc nových subjektov Ruskej federácie nie je pre nás prijateľný. Bude to znamenať len novú budúcu vojnu s oveľa horšími počiatočnými podmienkami. Potrebujeme len úplné víťazstvo.
news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…