Slovanské Noviny

18. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

11.11.2020

Masívny prepad dôvery občanov v nariadenia a plány Matovičho kabinetu, sa predstavitelia vlády rozhodli riešiť typickým, radikálnym spôsobom -vylúčiť iné názory a ich protagonistov prenasledovať v súdnych procesoch. Podľa Denníka N predchádzajúca vláda prehliadala hrozby, ktoré pre krajinu predstavujú dezinformácie. Vláda Igora Matoviča sa rozhodla konať a do pripomienkového konania predložila svoj materiál s názvom: „Koordinovaný mechanizmus odolnosti SR voči informačným operáciám“, v ktorom navrhuje vytvoriť technologický nástroj na odhaľovanie a monitoring falošných správ. Materiál je aktuálne v pripomienkovom konaní a výzvu na vytvorenie projektu má na starosti Veronika Remišová, podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu, do 30. júna 2021. Potrebné softvérové vybavenie má potom do konca marca 2021 zabezpečiť Národný bezpečnostný úrad. Do projektu sa majú zapojiť aj mimovládne organizácie. Návrh v texte explicitne spomína, že neželané informácie bude cenzurovať z dôvodu „straty dôvery ľudí vo vládu“. A represie ohlasuje už dnes vyhlásením, že „pokiaľ sa niekto dopustí trestného činu úmyselným šírením dezinformácií a podobných nebezpečných správ, budú prípady postúpené orgánom činným v trestnom konaní.“ Týmto spôsobom si vláda chce ponechať doširoka otvorené dvere pri umlčaní všetkých jej kritikov a ľudí, ktorí zmýšľajú inak, ako nariaďuje vláda a inštitucionálna moc koordinovaná v Európskom parlamente.

Podľa dokumentu bude úlohou všetkých ministerstiev vyhľadávať potenciálne informačné hrozby. Robiť by to mali tlačové alebo analytické odbory jednotlivých rezortov. Tie by sa mali zapojiť do vytvárania edukatívnych aktivít, prostredníctvom ktorých sa má zlepšiť informovanosť laickej verejnosti o vzniku dezinformácií a klamlivých správ, ako aj o ich následkoch. Do procesu sa majú aktívnejšie zapojiť aj samotné médiá. Cieľom návrhu vlády je zvýšiť povedomie o dezinformačných správach a ich vplyve na spoločnosť a bezpečnosť. Dezinformačné správy podľa návrhu: „Predstavujú pre spoločnosť obrovskú hrozbu, ktorá vedie stále k väčšej polarizácii spoločnosti. Rozdeľuje ľudí na skupiny sympatizujúce s určitým druhom informácií či dezinformácií, ktoré podporujú ich autorov a myšlienku. Výsledkom takejto polarizácie vplyvom klamlivých správ môžu byť nielen nepokoje, ale aj strata dôvery ľudí vo vládu, či rozvrátenie politickej stability v krajinách.“

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Dopad šírenia dezinformačných správ môže byť podľa predloženého materiálu vlády tiež výsledkom „hybridnej vojny“, v ktorej sú ako hlavný nástroj využívané informačné operácie zamerané nielen na klamlivé správy, ale aj na zber citlivých údajov. 

Stanovili aj kategórie pre posudzovanie informačných operácií podľa ich vplyvu: nepatrný vplyv, znepokojujúci vplyv vysoký vplyv a kritický vplyv. Vláda sa v materiáli taktiež venuje spôsobu, akým budú jednotlivé subjekty reagovať pri boji proti dezinformáciám, konšpiráciám, hoaxom a ďalším nebezpečným informáciám. Navrhované monitorovanie preto bude vhodným spôsobom identifikovať a analyzovať správy a informácie šírené komunikačnými kanálmi na internete či v televízii. Pokiaľ sa však niekto dopustí trestného činu úmyselným šírením dezinformácií a podobných nebezpečných správ, budú prípady postúpené orgánom činným v trestnom konaní. Samotný návrh vlády je tiež súčasťou Akčného plánu digitálnej transformácie Slovenska na roky 2019-2022, ktorého cieľom je zlepšiť digitálne zručnosti a vzdelanie ľudí na Slovensku aj v oblasti boja proti dezinformáciám.

„V spolupráci s Digitálnou koalíciou vypracujeme analýzu stavu digitálnych zručností na Slovensku s návrhom konkrétnych opatrení a zriadime efektívny mechanizmus na boj proti dezinformáciám,“ uvádza sa v akčnom pláne.

Vyššie spomenutým návrhom chce vláda SR docieliť vytvorenie efektívnych nástrojov a metód v boji proti šíreniu dezinformácií. Podľa vlády sa nejedná o cenzurovanie obsahu na internete, ale o zriadenie monitorovacieho systému, ktorý bude mať za úlohu falošné správy podchytiť, identifikovať ich vplyv a riešiť aj na úrovni zákonov, ktoré doteraz neboli na takýto druh hrozby prispôsobené.

Zdroje:

/1/ Slovensko začne bojovať proti hoaxom. Vláda už má návrh, zriadi špeciálny systém, fontech, 9.11.2020

/2/ Štát predstavil svoj prvý plán na boj proti hoaxom. Remišová má pripraviť nástroj na ich monitoring, Denník N, 5.11.2020

/3/ zem a vek

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.