domovina

Rada pre vysielanie a retransmisiu rieši RTVS pre vystúpenie Čarnogurského, čím deformuje verejnú diskusiu

Preukázateľne jednostranné spravodajské príspevky na RTVS pre hlavnoprúdové médiá či RVR zjavne problémom nie sú, ale ako-tak vyvážená relácia, v ktorej zaznie aj proruský názor (hoci v menšine), je zrazu veľkým problémom.

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) začala správne konanie voči RTVS v súvislosti s tým, že v relácii Správy a komentárevystúpil Ján Čarnogurský. Relácia mala porušiť zásadu objektívnosti a nestrannosti vysielania, keďže prorusky orientovaný Čarnogurský v nej údajne hovoril bez kritických otázok moderátorky či priameho diskusného oponenta. Uvedený podnet zaváňa skôr snahou vytesniť určitý typ názorov z verejnej diskusie, než úprimnou snahou zabezpečiť objektivitu vysielania.

Zhodnotenie

Podrobnejšiu analýzu uvádzame nižšie, ale jednoznačne možno povedať, že otázky moderátorky neboli nekritické a v relácii vystúpili so zhruba rovnakým priestorom traja hostia, pričom dvaja boli skôr prozápadní a jeden proruský. Hovoriť o porušení princípu objektivity v prospech proruských naratívov je preto úplne nemiestne.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Diskusie v médiách sú často jednostranné, čo ukázal aj nedávny výskum Tomáša Profanta (v diskusiách na tému médií). Je preto pozitívne a veľmi vítané, ak sa do vysielania verejnoprávnej televízie dostanú rôznorodé názory (hoci aj kontroverzné), čo pomáha vyváženejšej verejnej diskusii. Vo verejnoprávnych médiách by to mala byť samozrejmosť, no nie je.

Napríklad 3. marca 2022 odvysielala RTVS v rámci hlavných správ reportáž o blokovaní webov zo strany NBÚ, kde dostali priestor iba dvaja „bojovníci proti dezinformáciám“, navyše zamestnaní štátom, avšak žiadny nezávislý odborník ani nikto s kritickým názorom na uvedený krok.

V inej relácii Správy a komentáre vystúpila ako jediný hosť v štúdiu vakcinologička Zuzana Krištúfková, pričom nemala žiadneho oponenta (v dokrútkach sa vyjadroval ešte imunológ Miloš Jeseňák, ktorý jej nijak neprotirečil) a v tomto prípade skutočne absentovali kritické otázky zo strany moderátorky.

Analýza relácie

A teraz bližšie k predmetnej relácii s Čarnogurským. Ide o reláciu, ktorá bola vysielaná 22. februára po tom, čo Rusko uznalo nezávislosť donbaských republík, ale ešte pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu.

Išlo o krátky spravodajský formát: relácia mala 13 minút, z toho viac ako 2 minúty tvorila dokrútka a úvod do problematiky a následne sa v nej vystriedali až traja hostia.

Všetci hostia mali približne rovnaký priestor:

  • Lukáš Mareček, odborník na medzinárodné právo z Právnickej fakulty Univerzity Komenského – približne 4 minúty,
  • Jiří Šedivý, bývalý náčelník českého generálneho štábu generál vo výslužbe – približne 3 minúty,
  • Ján Čarnogurský, predseda Slovensko-ruskej spoločnosti – približne 3,5 minúty.

Z uvedených hostí prví dvaja zastávali voči Rusku skôr kritické stanovisko, jedine Čarnogurský zastával proruské stanovisko.

Otázky položené hosťom boli podobné s dôrazom na ich profesné profily (právnik, vojak, bývalý politik). Diskusia prebiehala tak, že hosť dostal otázku, odpovedal a moderátorka položila ďalšiu otázku, pričom otázky boli zjavne dopredu pripravené.

Vzhľadom na krátky časový interval (len okolo troch minút, čo zahŕňa aj kladenie otázok moderátorkou) nebolo, pochopiteľne, možné ísť do hlbšej diskusie, čo je pri týchto reláciách bežné.

Objektivita programu v takomto formáte je zabezpečená výberom hostí, ktorí predstavujú rôzne názorové tábory, no i tak prevažoval skôr prozápadný pohľad v pomere 2:1.

Pre zaujímavosť uvádzame údajne nekritické otázky moderátorky položené Čarnogurskému:

  • „Vladimír Putin vyhlásil, že rešpektuje suverenitu postsovietskych republík, Ukrajina ale podľa neho predstavuje výnimku, pretože je pod zahraničnou kontrolou. Ako to máme čítať a prečo Rusko ešte vlastne vyhrocuje ten konflikt tým, že posiela vojakov do Donbasu?“
  • „Prečo dnes Vladimír Putin operuje tým, že Spojené štáty ohrozujú bezpečnosť Ruska rozširovaním svojich aktivít smerom na východ, keď z jeho strany vidíme anexiu Krymu, vidíme Osetsko, Abcházsko a teraz podporu Donbasu, čiže rozširuje svoje aktivitu do suverénnych republík?“

Ak by sme mali zhodnotiť dané otázky, môžeme ich hodnotiť ako neutrálne alebo dokonca kritické voči Rusku; určite však nie sú voči Rusku nekritické.

Kontext a dôsledky

Dva dni po odvysielaní relácie odišiel z RTVS na vlastnú žiadosť, no po mediálnom tlaku, šéf spravodajstva Wahram Chuguryan.

Dopĺňame aj iné rozhodnutia RVR: uznala za neopodstatnené viaceré sťažnosti na vysielanie, týkajúce sa aj reklamných spotov rezortu zdravotníctva „Vakcína je riešenie“, či porušenia zásady nestrannosti a neutrality moderátora v súvislosti s takzvanou obrannou dohodou medzi SR a USA.

RVR však správne konanie začala v súvislosti s programom Tak takto?! vysielanom na TA3, kde bol hosťom bývalý minister školstva Juraj Draxler, ktorý analyzoval situáciu na Ukrajine. Opäť údajne nebola zabezpečená objektívnosť a nestrannosť.

Ako sme si ukázali, preukázateľne jednostranné spravodajské príspevky na RTVS pre hlavnoprúdové médiá či RVR zjavne problémom nie sú, ale ako-tak vyvážená relácia, v ktorej zaznie aj proruský názor (hoci v menšine), je zrazu veľkým problémom.

Zásadu objektívnosti a nestrannosti tak porušuje skôr Rada pre vysielanie a retransmisiu, čo veľmi neprispieva ku konštruktívnej spoločenskej diskusii.

Autor: Dalibor Jurášek

Zdroj: hrot.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Dánsky korunný princ Frederik a korunná princezná Ingrid podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo, píše sa v novej knihe dánskeho novinára.

Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…

9 hodín ago

Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu

Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi  rokmi. Tento fenomén má potenciál…

14 hodín ago

Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.

„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…

14 hodín ago

Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“

Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…

16 hodín ago

Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska

Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…

16 hodín ago