Aj v najťažších častiach studenej vojny Rusko pravidelne plnilo svoje zmluvné záväzky a dodávalo zemný plyn do Európy, pripomenul ruský prezident.
Prezident Vladimír Putin odmietol obvinenia, že Rusko zámerne navyšuje exportné ceny zemného plynu pre Európu.
V rámci vyjadrení na energetickej konferencii v Moskve, v stredu Putin označil jeho obvinenia za “politicky motivované” a bez dôkazov. Jeho komentáre prišli potom, keď predstavitelia EÚ uviedli, že za európsku energetickú krízu sú čiastočne zodpovedné nižšie, ako očakávané dodávky ruského plynu, a zaviazali sa urýchliť úsilie bloku ohľadom odstavenia sa od fosílnych palív.
Putin poznamenal: „Rusko nepoužíva žiadne zbrane,“ … „Aj v najťažších častiach studenej vojny Rusko pravidelne plnilo svoje zmluvné záväzky a dodávalo zemný plyn do Európy.“
Súvisiace: Európa sa v oblasti energií stala „rukojemníkom“ Ruska
Rusko naposledy prerušilo vývoz plynu do Európskej únie v januári roka 2009 po tom, ako sa s Ukrajinou nedohodlo na cenách a tranzitných tarifách plynovodu. V dôsledku cenových sporov tiež v rokoch 2006 a 2008 nakrátko obmedzilo toky plynu na Ukrajinu.
Štátny Gazprom v roku 2014 varoval pred opakovaním krízy z roku 2009 po tom, čo Ukrajina nezaplatila účty za energie a vzťahy Ruska so Západom sa prepadli, z dôvodu anexie Krymu. Táto hrozba sa nikdy nenaplnila.
Putin v stredu prišiel so zmierlivejším tónom tým, že Rusko je „pripravené prediskutovať akékoľvek ďalšie kroky“ s európskymi vládami na riešenie zhoršujúcej sa energetickej krízy.
Ďalej poznamenal: „Rusko bezchybne plní svoje zmluvné záväzky voči našim partnerom, vrátane našich partnerov z Európy,“ … „Navyše sa vždy snažíme stretnúť s požiadavkami našich partnerov na polceste.“
Podľa Európskej komisie sa veľkoobchodné ceny elektriny v Európe, v porovnaní s priemerom roku 2019 zvýšili až o 200%. Tento nárast je dôsledkom prudkého nárastu nákladov na zemný plyn, ktorý je poháňaný vysokým dopytom v Ázii a nižšími, než očakávanými dodávkami z Ruska.
Väčšina krajín EÚ sa na uspokojenie dopytu po elektrine spolieha na plynové elektrárne a Eurostat uvádza, že zhruba 40% tohto plynu pochádza z Ruska.
V priebehu minulého mesiaca Medzinárodná energetická agentúra vyzvala Rusko, aby dodalo do Európy viac zemného plynu s cieľom pomôcť zmierniť krízu, pričom uviedla, že hoci Rusko plní zmluvné záväzky voči európskym zákazníkom, aktuálny vývoz z úrovne roku 2019 predstavuje pokles.
Hovorca Kremľa – Dmitrij Peskov v stredu novinárom povedal, že Rusko podľa aktuálnych zmlúv zvýšilo dodávky plynu do Európy na maximálnu možnú úroveň a tieto hodnoty nemôže prekročiť.
Ruskí predstavitelia už skôr uviedli, že urýchlenie schvaľovania kontroverzného plynovodu Nord Stream 2 spájajúceho Rusko s Nemeckom by mohlo pomôcť so znížením cien zemného plynu. Ropovod bol dokončený minulý mesiac aj napriek dlhoročnému odporu krajín vrátane USA, ktoré varovali, že by to posilnilo vplyv Moskvy v Európe.
Súvisiace: Čína nariaďuje uhoľným baniam zvýšiť produkciu, kvôli nedostatku elektriny
Bidenova administratíva v júli oznámila, že dosiahla dohodu s Berlínom, ktorá umožní pokračovania plynovodu výmenou za nemeckú pomoc Ukrajine. V súčasnosti čaká na schválenie nemeckými úradmi.
Európska komisia v stredu predstavila sériu opatrení zameraných na riešenie energetickej krízy, vrátane urýchlenia prechodu na obnoviteľné formy energie.
Členské štáty EÚ zaviedli sériu núdzových opatrení, ktoré majú spotrebiteľom a podnikom pomôcť zvládnuť desaťročné maximá v rámci nákladov na elektrickú energiu, vrátane priamej finančnej podpory pre domácnosti, štátnej pomoci pre firmy a cieleného znižovania daní.
Zdroj: financnytrh.com / cnbnc.com/ YouTube
VIDEO: Košický policajt dokopal zadržaného muža, následkom čoho ten neskôr zomrel.
Vírus, tzv. vakcíny, a tzv. usmrtenie
Kolaboranti a Vynálezcovia Deep State
November 1989 bol kolosálny podvod
Ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele v Kyjeve
Jeffrey Sachs: Európa prestala myslieť, jej zahraničná politika je len “príveskom” NATO
Mali: “Nerozumieme, prečo sa Ukrajina mení na agresora a spolupracuje s teroristami proti nám”
Video: Ďalší britský tank Challenger 2 bol zničený kamikadze dronom v Kurskej oblasti
Ruská armáda zlikvidovala ukrajinským ozbrojeným silám nachádzajúcim sa v pohraničnej Kurskej oblasti obrnené vozidlá dodané Američanmi
Pokrovsk bude nový Bachmut. Ruským jednotkám se po jeho dobytí pak otevře cesta ke kompletnímu ovládnutí Doněcké a Luhanské oblasti, říká analytik
„Odpoveď na použitie západných zbraní dlhého doletu proti Rusku bude bezprostredná a ničivá,“ varuje Západ hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová
VIDEO: Danko s Huliakom & spol. rokovať viac nebude a nenechá sa nimi vydierať. Slovensko má podľa neho dôležitejšie problémy ako má táto trojica.
Exriaditeľ kontrarozviedky SIS Peter Tóth o kauze policajného násilia v Košiciach a absurdnej poľovačke na hlavu Matúša Šutaja Eštoka
Šéf medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu považuje vzdanie sa jadrovej energie za „veľmi zlý nápad“ pre planétu.
Vicepremiér Taraba rokoval v Taliansku so Salvinim o strategickej spolupráci
VIDEO: Válka je živitelka národů na hraně ekonomického kolapsu. Hrozba německého bankrotu průmyslu vede šéfa CDU Friedricha Merze k přímým výhrůžkám Rusku
VIDEO: Svetový poriadok (Dokumentárny film ruského novinára Vladimira Solovjova)
TASR ako hlasná trúba PS alebo marketingová agentúra progresívcov pod vplyvom Demeša & spol.?
Slovenská spoločnosť je podľa prieskumu treťou najpolarizovanejšou v Európe. Viac ako tretina občanov pozná minimálne jedného človeka, ktorý schvaľuje použitie násilia proti názorovým oponentom
VIDEO: Ukrajina podporuje teroristické organizácie, tvrdí bývalý dôstojník Ukrajinskej bezpečnostnej služby SBU Vasilij Prozorov
zo sekcie
Putin: Rusko nepoužíva energie ako zbraň
Putin: Rusko nepoužíva energie ako zbraň
Putin: Rusko nepoužíva energie ako zbraň