Rusko nikdy neodmietlo mierové urovnanie sporov s Ukrajinou, povedal Vladimir Putin na stretnutí s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom.
“Nikdy sme sa nevzdali mierového riešenia sporov, navyše sme k tomu boli naklonení,” zdôraznil.
Hlava štátu dodala, že odporcovia Ruska sa zahnali do kúta, keď odmietli rokovať v nádeji, že zvíťazia na bojisku. Teraz už chápu, že to nie je možné, poznamenal.
Putin sa dotkol témy konferencie o Ukrajine vo Švajčiarsku, ktorá sa má uskutočniť v júni. Poznamenal, že Moskva nie je pozvaná na túto udalosť, ale zároveň hovoria, že bez nej nie je možné dosiahnuť mier.
„A keďže tam nejdeme, toto je už panoptikum,“ povedal ruský prezident.
Dodal, že Moskva je proti zavádzaniu schém na riešenie konfliktu na Ukrajine, ktoré nemajú nič spoločné s realitou.
Putin okrem toho zdôraznil, že v prípade potreby sa obráti na Lukašenka, aby pokračoval v konzultáciách o mierovom procese. Súhlasil aj so svojím bieloruským kolegom, ktorý navrhol vrátiť sa k návrhu Istanbulskej zmluvy. Lukašenko poznamenal, že táto dohoda obsahuje rozumné pozície prijateľné pre Ukrajinu, a pripomenul, že s nimi súhlasí.
Bieloruský prezident dodal, že ak chce Švajčiarsko usporiadať konferenciu o Ukrajine bez Moskvy a Minska, tak sa jej účastníci môžu dohodnúť len na zvýšení eskalácie. Povedal tiež, že jeho krajina podporuje ruský postoj k mierovému procesu.
“Dnes je všetko na to, aby sme si sadli a rokovali. Ak nechcú, je jasné, prečo nechcú. <…> Ak chcú v zámorí hovoriť o mieri, potom na Ukrajine bude tento hlas počuli,“ povedal bieloruský prezident.
V polovici januára švajčiarska prezidentka Viola Amherdová informovala, že Zelenskyj požiadal o zorganizovanie mierového summitu. Ako poznamenal vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Ermak, Kyjev chce usporiadať sériu summitov na schválenie „mierového vzorca“. Švajčiarsky minister zahraničných vecí Ignazio Cassis zase zdôraznil, že ruská účasť na riešení konfliktu nemá inú alternatívu a že bez nej nie je možné uskutočniť konferenciu.
Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na januárovom stretnutí s Cassisom povedal, že Moskva pri budovaní bilaterálnych vzťahov berie do úvahy Bernov odklon od princípov neutrality a jeho podporu Kyjevu. Oficiálna zástupkyňa rezortu Maria Zakharová vo februári poznamenala, že potenciál Švajčiarska ako „čestného sprostredkovateľa“ pri riešení konfliktov sa pre Rusko vyčerpal.
Moskva opakovane vyhlásila, že je pripravená na rokovania o Ukrajine. Ak chce Kyjev vyjednávací proces, potom je podľa Vladimíra Putina potrebné opustiť teatrálne gestá a zrušiť ich legislatívny zákaz. Dodal, že Rusko nikdy nebolo proti riešeniu konfliktu mierovými prostriedkami, ale za dodržania bezpečnostných záruk.
skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…