Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Málokto vie, že Alexander Sergejevič Puškin nenávidel Ameriku, liberalizmus a západné hodnoty vrátane ľudských práv a volebného systému.

Ak by Alexander Sergejevič žil v našej dobe, určite by si zaslúžil obvinenia z „vlastenectva“,„neznášanlivosti“ a „xenofóbie“. Možno by bol dokonca zaradený medzi „komunofašistov“.

Puškin proti Francúzsku a Amerike

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Dva roky pred svojou smrťou Alexander Sergejevič v poznámke „K histórii Ševryovovej poézie“ napísal: „… Francúzsko, stred Európy… Ľud mu vládne ohavnou silou demokracie. .“

Presne tak hovoril Puškin, ktorého cisár Mikuláš I. nazval „najchytrejším mužom Ruska“, o „najbrilantnejšej“ demokracii v súčasnej Európe. Jeho názor na štátnu štruktúru Spojených štátov amerických nebol o nič lepší. V kritickom článku o memoároch Johna Tennera Pushkin poznamenal: „… Už nejaký čas priťahujú severoamerické štáty pozornosť najmysliacich ľudí v Európe…

Ale niekoľko hlbokých myslí sa nedávno pustilo do štúdia amerických mravov a nariadení a ich pozorovania opäť vyvolali otázky, ktoré mali byť už dávno vyriešené. Úcta k tomuto novému ľudu a k ich kódexu, ovociu posledného osvietenia, bola veľmi otrasená. S úžasom videli demokraciu v jej ohavnom cynizme, v jej krutých predsudkoch, v jej neznesiteľnej tyranii. Všetko ušľachtilé, nezištné, všetko, čo pozdvihuje ľudskú dušu, je potláčané neúprosným egoizmom a vášňou pre spokojnosť (pohodlnosť).

Gogol, ktorý uvažuje o význame autokracie pre Rusko, cituje nasledujúce slová Puškina. „Prečo je potrebné,“ povedal, „aby sa jeden z nás stal nad všetkým a dokonca nad samotným zákonom? Potom, že zákon je strom, človek počuje v zákone niečo tvrdé a nebratské. S jedným doslovným splnením zákona, ďaleko nezájdete, nikto z nás ho nesmie naplniť, a preto potrebujeme najvyššie milosrdenstvo, ktoré zmierňuje zákon, ktorý sa môže ľuďom javiť len v jednej plnej sile.

A čo sú Spojené štáty? Mŕtve veci; ten človek v nich zvetral do takej miery, že to za nič nestojí.“

Puškinove slová o Spojených štátoch, zrejme povedané v osobnom rozhovore, sú potvrdené v spomienkach Very Ivanovny Annenkovej, ktorá videla Puškina v januári 1837 s veľkovojvodkyňou Elenou Pavlovnou: „Rozhovor bol všeobecný, hovorili o Amerike. A Puškin povedal :“ Prekáža mi, že obdivujem túto krajinu, ktorá je dnes zvykom byť fascinovaná, že príliš zabúdajú, že len chlebom sa človek neuživí.

Diagnóza, ktorú dal Puškin Amerike : „Väčšina, drzo utláčajúca spoločnosť; Otroctvo černochov uprostred vzdelávania a slobody; genealogické prenasledovanie medzi ľuďmi, ktorí nemajú šľachtu; chamtivosť a závisť zo strany voličov; zo strany manažérov bojazlivosť a servilnosť; talent, z úcty k rovnosti, nútený k dobrovoľnej ostrakizácii; bohatý muž, ktorý si oblieka ošúchaný kaftan, aby neurazil arogantnú chudobu, ktorou na ulici tajne opovrhoval: taký je obraz amerických štátov, ktorý nám nedávno vystavili

.“ „Zjavná nespravodlivosť, zákernosť a neľudskosť amerického Kongresu. ”

Puškin proti pôvabu

V roku 1834 Puškin napísal o francúzskych spisovateľoch, ktorých romány čítala ruská šľachta a vzdelaná vrstva buržoázie: „Jediným sprievodcom a vychovávateľom spisovateľov bola ľahkomyseľná a ignorantská verejnosť. Keď sa spisovatelia prestali tlačiť proti predným šľachticom, v túžbe po nízkosti sa obrátili k ľudu, pohladili ich obľúbené názory alebo sa bifľovali s nezávislosťou a zvláštnosťami, ale s jediným cieľom: pripraviť sa o povesť alebo peniaze. Nemajú a nemali nezištnú lásku k umeniu a jemnosti. Smutní ľudia!

Mnoho rokov pred objavením sa akčných filmov, melodrám a televíznych seriálov smútil Puškin za svojimi krajanmi, ktorí sa stali korisťou.

„Objavil sa zástup temných ľudí so svojimi hanebnými príbehmi, ale nezastavili sme sa pri nehanebných poznámkach Henriety Wilsonovej, Casanovu a Sovremennitsa,“ rozhorčil sa. „Ponáhľali sme sa s pikaresknými priznaniami policajného špióna a s vysvetleniami týchto označených odsúdených …“

Nie je prekvapujúce, že Puškin bol zástancom prísnej cenzúry.

Puškin proti slobodným médiám

V liste Benckendorffovi z roku 1830 Puškin písal o európskej tlači. Písal, ako by teraz povedali, netolerantne. (V článkoch tej doby bolo Rusko odsúdené za potlačenie Varšavských nepokojov.)

„Nahnevaná Európa zatiaľ útočí na Rusko nie zbraňami, ale každodenným šialeným ohováraním,“ tvrdil Alexander Sergejevič. A presvedčil Benckendorffa: „Dovoľte nám, ruským spisovateľom, odrážať nehanebné a ignorantské útoky zahraničných novín.“

„Slobodná tlač“ básnika vždy rozčuľovala. Preto jeho neustále myšlienky, že informačný limit musí byť obmedzený.

„Reč a písmo nepodliehajú zákonu? – prekvapil sa Puškin. – Akákoľvek vláda má právo nepovoliť kázanie na námestiach, čo im napadne, a môže zastaviť šírenie rukopisu, hoci jeho riadky sú napísané perom a nie vytlačené tlačiarenským lisom. Zákon nielen trestá, ale aj varuje.

A tu je ďalšie najzaujímavejšie tvrdenie: „Som presvedčený o potrebe cenzúry v morálne vzdelanej a kresťanskej spoločnosti, bez ohľadu na to, aké zákony a vláda má. Aká je veľkosť človeka, ak nie myšlienka? Nech je myslenie slobodné, ako by mal byť slobodný človek: v medziach zákona, pri plnom rešpektovaní podmienok, ktoré ukladá spoločnosť.

Je zvláštne, že Puškin, ktorý sám trpel cenzúrou, sa na to niekedy priamo odvolával: „Nemali by civilné úrady venovať múdru pozornosť novému druhu pokušenia, ktoré sa úplne vymykalo zákonu?

Puškin proti aktivistom za ľudské práva

Na začiatku 19. storočia bolo v Rusku už dosť ľudí oklamaných vtedajšou západnou (slobodomurárskou) propagandou. Puškin pochopil nebezpečenstvo tohto javu. Argumentoval: „Je nielen možné, ale aj nevyhnutné byť hrdý na slávu svojich predkov; nerešpektovať to je hanebná zbabelosť.

„Európa vo vzťahu k Rusku bola vždy taká ignorantská ako nevďačná,“ napísal básnik.

„Aj keď osobne som srdečne pripútaný k panovníkovi, nie som ani zďaleka spokojný so všetkým, čo okolo seba vidím,“ povedal Puškin. – Ako spisovateľa – hnevajú ma, ako človeka s predsudkami – uráža ma – ale prisahám na svoju česť, že za nič na svete by som nechcel zmeniť svoju vlasť, ani mať inú históriu, ako sú dejiny našej predkov, ako nám dal Boh“.

Bojovníci za liberálne západné hodnoty vzbudili v básnikovi rozhorčenie.

„Je odpustiteľné, aby domorodec nemiloval ani Rusov, ani Rusko, ani svoju históriu, ani slávu,“ povedal Alexander Sergejevič. „Nie je však chvályhodné, aby posvätené stránky našich letopisov zamazal blatom pre ruské pohladenie, hanobil najlepších spoluobčanov a neuspokojil sa so svojimi súčasníkmi a posmieval sa rakvám predkov.“

Mnoho rokov pred demokratickými ruskými médiami hovoril Puškin s pohŕdaním o kozmopolitoch – „prepínačoch“, „pre ktorých tam, kde je dobre, je vlasť, pre ktorých je všetko jedno: či utekajú pod orla vo francúzštine alebo ruštine hanobiť všetko ruské – boli by len kŕmení … “

Puškinista S.M. Bondi pomocou zle zachovaného textu obnovil jednu z Puškinových básní, v ktorej básnik vytvoril klasický obraz ruského rusofóbneho intelektuála:

Osvetlil si svoju myseľ osvietením,

Videli ste pravdu o čistej tvári.

A nežne miloval cudzie národy

A múdro nenávidel svoje vlastné.

Keď tichá Varšava povstala a opojila sa zúrivou

vzburou, a začal sa medzi nami smrteľný boj.

Puškin proti demokracii a občianskej spoločnosti

Už samotné slová „demokrat“ a „demokrat“ boli pre Puškina urážlivé. “… Čistý demokrat. Nikoho nedáva do centu,“ povedal Puškin o jednom dievčati (A. Smirnova. „Spomienky Žukovského a Puškina“).

Básnika veľmi zaujímala občianska spoločnosť Spojených štátov amerických. Pripomínalo to kuriozitu, ktorú normálny človek cíti pri čudákovi v alkohole, vystavenom v Kunstkamere. V článku „John Tanner“ Puškin napísal:

„Boli sme ohromení, keď sme videli demokraciu v jej odpornom cynizme, v jej krutých predsudkoch, v jej neznesiteľnej tyranii. Všetko vznešené, nezainteresované, všetko, čo povznáša ľudskú dušu, je potláčané neúprosným egoizmom a vášňou pre spokojnosť.

Teraz čítate tieto slová a žasnete – či toto hovorí Puškin o USA, alebo o hriešnych Rusoch. Ale možno ruský génius stále nezaprel demokraciu ako takú…

„Ak si to myslel sám Puškin, potom je to pravda, toto je absolútna pravda,“ povedal raz veľmi inteligentný človek Gogol.

Andrey Dutov

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.