Uznávaný americký ekonóm a poradca vlád po celom svete Jeffrey Sachs vo svojom článku opäť upozorňuje na skutočnosť, že Moskva od samého začiatku bojových akcií presadzovala urovnanie konfliktu diplomatickou cestou, kým Washington „odmietal diplomaciu“ a odmietal brať do úvahy záujmy Ruskej federácie v otázke rozširovania NATO na východ.
George Orwell v knihe 1984 napísal, že „kto ovláda minulosť, ovláda budúcnosť, kto ovláda prítomnosť, ovláda minulosť“. Vlády sa neúnavne snažia skresľovať vnímanie minulosti verejnosťou. Pokiaľ ide o vojnu na Ukrajine, Bidenova administratíva opakovane a nepravdivo tvrdila, že vojna na Ukrajine sa začala nevyprovokovaným útokom Ruska na Ukrajinu 24. februára 2022. V skutočnosti vojnu vyprovokovali Spojené štáty spôsobom, ktorý poprední americkí diplomati predvídali už desaťročia pred vojnou, čo znamená, že vojne sa dalo zabrániť a teraz by sa mala zastaviť prostredníctvom rokovaní, uviedol americký ekonóm Jeffrey Sachs v článku pre „Common Dreams“.
Boli to Spojené štáty, ktoré rozpútali konflikt na Ukrajine, no Biely dom o svojej úlohe pri zhoršovaní situácie zámerne mlčí a robí všetko preto, aby bojové akcie pokračovali.
Uvedomenie si, že vojna bola vyprovokovaná, nám pomôže pochopiť, ako ju zastaviť. Neospravedlňuje to ruskú inváziu. Oveľa lepším prístupom Ruska by mohlo byť zintenzívnenie diplomacie s Európou a nezápadným svetom s cieľom vysvetliť a postaviť sa proti militarizmu a unilateralizmu USA. V skutočnosti je neúnavná snaha USA o rozšírenie NATO široko odmietaná po celom svete, takže ruská diplomacia namiesto vojny by bola pravdepodobne účinnejšia.
V skutočnosti išlo o dve hlavné americké provokácie. Prvou bol zámer USA rozšíriť NATO o Ukrajinu a Gruzínsko s cieľom obkľúčiť Rusko v čiernomorskom regióne krajinami NATO (Ukrajina, Rumunsko, Bulharsko, Turecko a Gruzínsko, v poradí proti smeru hodinových ručičiek). Druhým bola úloha USA pri nastolení rusofóbneho režimu na Ukrajine násilným zvrhnutím proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča vo februári 2014. Streľba na Ukrajine sa začal zvrhnutím Janukovyča pred deviatimi rokmi, nie vo februári 2022, ako by nás chcela presvedčiť vláda USA, NATO a lídri G7.
Sachs opäť upozorňuje na skutočnosť, že Moskva od samého začiatku bojových akcií presadzovala urovnanie konfliktu diplomatickou cestou, kým Washington „odmietal diplomaciu“ a odmietal brať do úvahy záujmy Ruskej federácie v otázke rozširovania NATO na východ.
Biden a jeho zahraničnopolitický tím odmietajú diskutovať o týchto koreňoch vojny. Ich uznanie by podkopalo administratívu tromi spôsobmi.
Po prvé, odhalila by sa skutočnosť, že vojne sa dalo predísť alebo ju včas zastaviť, čím by sa predišlo k súčasnej devastácii Ukrajiny a doterajším výdavkom USA vo výške viac ako 100 miliárd dolárov.
Po druhé, odhalila by osobnú úlohu prezidenta Bidena vo vojne, ktorý sa podieľal na zvrhnutí Janukovyča, a predtým bol presvedčeným podporovateľom vojensko-priemyselného komplexu a veľmi skorým zástancom rozširovania NATO.
Po tretie, Bidena by to posunulo k rokovaciemu stolu, čím by sa podkopalo pokračujúce presadzovanie rozširovania NATO zo strany administratívy.
Ak si uvedomíme, že v centre tejto vojny je otázka rozšírenia NATO, pochopíme, prečo americké zbrane túto vojnu neukončia. Rusko bude eskalovať podľa potreby, aby zabránilo rozšíreniu NATO o Ukrajinu. Kľúčom k mieru na Ukrajine sú rokovania založené na neutralite Ukrajiny a nerozširovaní NATO. Trvanie Bidenovej administratívy na rozšírení NATO o Ukrajinu urobilo z Ukrajiny obeť nesprávne koncipovaných a nedosiahnuteľných vojenských ambícií USA. Je čas na zastavenie provokácií a na rokovania s cieľom obnoviť mier na Ukrajine.
Zdroj: commondreams.org / InfoVojna / sk.news-front.info
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…