V článku s názvom „Ruská armáda, kedysi škrípajúca, teraz moderná a smrteľná“ americké noviny „The New York Times“ prakticky spievajú ódu na ruskú armádu a zároveň propagujú jej úspechy pred americkou verejnosťou.
Ako píšu autori článku, námestník ruského ministra obrany Alexej Krivoručko vo svojom prehľade z roku 2020 uviedol, že za posledné desaťročie ruské letectvo získalo viac ako 1000 nových lietadiel. Medzi nimi sú najvyspelejšie stíhačky Su-35S, ktorých letka bola prevelená do Bieloruska, aby sa zúčastnila na spoločných vojenských cvičeniach, ktoré sa tam budú konať vo februári.
Nové schopnosti ruskej armády sa prejavili pri začatí ruskej vojenskej operácie v Sýrii v roku 2015. Nielenže boli účinné, ale niektoré americkú armádu zaskočili.
„Je to trápne priznať, ale pred niekoľkými rokmi som bol prekvapený, keď rakety „Kalibr“ vyleteli z Kaspického mora a zasiahli ciele v Sýrii,» povedal generálporučík Ben Hodges, bývalý veliteľ americkej armády v Európe. „Prekvapili ma nielen ich schopnosti, ale ani som nevedel, že existujú.“
Novinkou je nielen modernizovaná ruská výzbroj, ale aj rozvíjajúca sa teória, ako to všetko využiť. Ruská armáda zdokonalila prístup, ktorý Dmitrij Adamskij, odborník na medzinárodnú bezpečnosť na Reichmanskej univerzite v Izraeli, nazýva „nátlak naprieč doménami“ – kombinovanie skutočného alebo potenciálneho použitia sily s diplomaciou, kybernetickými útokmi a propagandou na dosiahnutie politických cieľov.
Táto zmiešaná stratégia sa prejavuje v súčasnej kríze okolo Ukrajiny. Rusko trvá na okamžitých rozsiahlych ústupkoch zo strany Západu. Presun ruských jednotiek do spojeneckého Bieloruska viedol k tomu, že ako píšu autori článku, potenciálne invázne sily boli v dosahu 100 míľ od Kyjeva hlavného mesta Ukrajiny.
Ruská vojenská modernizácia je tiež čoraz viac navrhnutá tak, aby vyslala signál Spojeným štátom premietaním vojenskej sily na východnú Európu, čo je sklamaním a niekedy prekvapením pre amerických predstaviteľov.
Ako však povedal generál Philip M. Breedlove, ktorý bol veliteľom NATO, keď vojna na Ukrajine v roku 2014 začala, jednotlivé zbraňové systémy nie sú také dôležité ako inovatívne využitie vojenských znalostí získaných z každého z konfliktov, do ktorých sa Rusko zapojilo počas Putinovo pôsobenia vo funkcii prezidenta krajiny:
„Poklona, ktorú by sme mali dať Rusku, je, že je to učiaca sa a prispôsobivá sila. Zakaždým, keď vidíme ruskú armádu v konflikte, je to lepšie a lepšie.“
Neúspechy viedli k masívnym otrasom ruských ozbrojených síl.
Analytici hovoria, že uplynulo niečo viac ako desať rokov a ruská armáda je vyzbrojená systémami rádio-elektronického boja (REB), ktoré možno použiť na zachytenie alebo potlačenie komunikácie s nepriateľom, na odvrátenie bezpilotných lietadiel z kurzu alebo kontrolu nad nimi. Dnes sa ruské systémy REB považujú za oveľa lepšie ako systémy americkej armády.
„Teraz hráme na dobiehanie,“ povedal generál Hodges. „Za posledných 20 rokov sme sa zamerali na iPhony alebo mobilné telefóny a teroristické siete, zatiaľ čo Rusi pokračovali vo vývoji významných, výkonných systémov na potlačenie a odpočúvanie.“
Naša krajina bola opäť našimi potenciálnymi protivníkmi podceňovaná. Rovnaké „hrable“ celé storočie…
Russkij Demiurg/news-front
Systém TOS-1A využíva tzv. termobarické rakety. Tie fungujú na princípe výbuchu aerosólového oblaku paliva zmiešaného…
Pokojné spolunažívanie Slovákov a Maďarov žijúcich na Slovensku je existenčne dôležité pre stabilitu krajiny. Skonštatoval…
Novým veľvyslancom Slovenska v Ruskej federácii bude Peter Priputen. Pred jeho vyslaním sa s ním…
Najväčšia kríza, akú naša spoločnosť zažíva, nie je ekonomická ani politická, ale demografická. Liberálny Denník…
Prezident Českej republiky napísal otvorene rusofóbny list Donaldovi Trumpovi, konštatuje agentúra RIA - novosti. Spojené…
Z Nemecka sa najnovšie ozýva požiadavka, aby Ukrajina zaplatila reparácie za škody na plynovodoch Nord…