Celý svet si dnes pripomína 106. výročie ukončenia prvej svetovej vojny. Prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini vystúpil v tejto súvislosti s naliehavým posolstvom. Na pozadí súčasných konfliktov jeho slová nadobúdajú mimoriadnu váhu.

Odkaz histórie pre súčasnosť
„Prvá svetová vojna nám zanechala tragický odkaz – milióny padlých vojakov a nespočetné množstvo civilných obetí, ktoré podľahli chudobe, hladu a chorobám,“ pripomenul prezident Pellegrini. V kontexte Medzinárodného dňa vojnových veteránov zdôraznil potrebu uctiť si nielen tých, ktorí položili svoje životy, ale aj tých, ktorí sa z bojísk vrátili poznačení fyzickými i duševnými ranami.
Symbolika červených makov v aktuálnom kontexte
Mimoriadne silno zaznela prezidentova výzva vyslovená na vojnovom cintoríne. „Červené maky, ktoré symbolizujú preliatú krv vojakov prvej svetovej vojny, nesmú pribudnúť ako symbol ďalších obetí na Ukrajine,“ apeloval prezident. Jeho slová podčiarkujú naliehavosť situácie a potrebu aktívneho zasadenia sa o mierové riešenie súčasných konfliktov.
Záväzok k mieru ako dedičstvo minulosti
Prezident Pellegrini zdôraznil, že našou najvyššou prioritou musí byť okamžité zastavenie bojov a záchrana ľudských životov. Jeho posolstvo vyzdvihuje historickú zodpovednosť súčasnej generácie využiť všetky dostupné prostriedky na dosiahnutie mieru, a to práve v čase, keď rinčanie zbraní opäť ohrozuje nevinné životy.
hlavnydennik.sk
Ďalší útok na Tel Aviv: Iránu nedochádzajú rakety, zatiaľ míňa staršie modely
Iránske rakety zasiahli mrakodrap, kam sa presunuli dôstojníci 5. flotily amerického námorníctva
WP: Rusko poskytuje Iránu spravodajské informácie pre útoky na americké ciele
Kirill Dmitriev: Sledujeme začiatok „energetického kolapsu“ v Európe
Od „Arabskej jari“ cez „Majdan“ až po Veľkú európsku vojnu
Európska komisia označila Zelenského vyhrážky adresované maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za neprijateľné
Tichý úpadok charakteru
Digitálne otroctvo: Ako sociálne siete potichu ovládajú mladú generáciu
Pravica v Európskom parlamente presadila dohodu o zvýšení deportácií migrantov
Nápor k jadrovej vojne vo Washingtone a Jeruzaleme
Zmluva Amerike povoľuje prelety naším nebom. Mohla ju vláda zrušiť a nevyčítala čosi podobné Dzurindovi?
Macronov plán s francúzskym jadrovým arzenálom ohrozuje bezpečnosť Európy
Americké nádeje na rýchle víťazstvo nad Iránom sa rozplynuli v dyme
Prečo je nový priemyselný zákon EÚ len maskovanou klimatickou politikou
Iránci oznámili útok na americký tanker v Perzskom zálive
Hlavná hrozba pre mier vychádzala a naďalej vychádza z NATO
Zistenia NKÚ o SNG za obdobie 2022 – 2024 sú mimoriadne vážne
Irán: Štátna TV tvrdí, že drony zasiahli lietadlovú loď USS Abraham Lincoln
O cieľoch ukrajinského jadrového útoku na Rusko
Ukrajinské ozbrojené formácie viac ako 600-krát za štyri roky použili chemické zbrane
zo sekcie
Prezident Pellegrini: Mier musí byť našou absolútnou prioritou
Prezident Pellegrini: Mier musí byť našou absolútnou prioritou
Prezident Pellegrini: Mier musí byť našou absolútnou prioritou