Faktúry za energie pôsobia na mnoho reštaurácií a hotelov likvidačne. Niekoľkonásobné zvýšenie cien energií poniektoré nedokázali ustáť a museli zavrieť. Iné bojujú ďalej, ale sťažujú sa, že štát neponúkol žiadnu reálnu pomoc. Po tom, čo vydržali pandemické obmedzenia, ich teraz dorazia dáklady na energie.
Kto by si kúpil obedové menu či pizzu za 15 eur?
Prípad podnikateľa z Trnavy Marcela Pažítku prináša denník Pravda. Podnikateľ prevádzkuje dve reštaurácie a súčasnú zmluvu s alternatívnym dodávateľom Elgas má do konca roka. Od nového roka by sa chcel stať zákazníkom Slovenských elektrární, tie ho však nechcú prijať, tvrdí manažér reštaurácie Per Tutti. Slovenské elektrárne podľa neho tvrdia, že majú zakázané prijímať klientov Elgasu, nakoľko ten neskrachoval. Mohol by sa pripojiť k Slovenskému plynárenskému priemyslu, ten mu však ponúka tiež len vysoké faktúry z dôvodu, že spadá do neregulovaného segmentu. Faktúry s vysokými sumami mu prichádzajú už od februára. „Mám 30 zamestnancov, ktorých som udržal celú pandémiu, a teraz sme v skoro rovnakej situácii, keď si hovoríme – zlatá korona,“ hovorí zúfalý Pažítka. Náklady sa mu v jednej z prevádzok zvýšili z dvetisíc na osemtisíc eur mesačne. Preto si kladie otázku: „Koľko by podľa týchto nákladov mala stáť pizza či obedové menu – 15 eur? „Kto by si to prišiel kúpiť?“
Ak bude v hoteli zima, hostia odídu a už sa nevrátia
Podobných prípadov je však viac, a ich počet rastie. Prevádzky oznamujú na facebookových a webových stránkach, že boli nútení zatvoriť. Jednou z nich je aj Baske Villa v Trenčianskych Tepliciach, ktorá na webovej stránke uvádza: „Priatelia Baske Villy. Ďakujeme vám za vašu priazeň. Krásne sme to rozbehli. No musíme na určitú dobu zavrieť. Bez pomoci štátu výdavky na energie neutiahneme.“ Navýšenie cien začali pociťovať tiež už od februára tohto roka pričom podľa majiteľa prevádzky Slavomíra Podmanického sa cena za elektrickú energiu zvýšila o 230 percent a cena za plyn až o 263 percent. Dodáva tiež, že bojovať s dodávateľmi o zníženie ceny sa nedá. „Šetriť sa tak dá v rodinnom dome, kde si to celá rodina uvedomuje a oblečie si o jeden-dva svetre viac. Ale hosťom v hoteli to nevysvetlíme, že je v izbách a v spoločných priestoroch chladno a že za to môžu vysoké ceny energií, respektíve, že za to môže štát. Hostia odídu a už viac k nám neprídu,“ uviedol. Ak by zavrel wellness, mohol by dosiahnuť malé zníženie spotreby energie, ale pomerne by sa mala znížiť aj cena za pobyt. Takže vlastne by tým nič nezískal. V prípade, ak by zvýšil ceny za pobyt, zostal by mu len prázdny hotel, predpokladá. „Takže sme v Baske Villa pristúpili k radikálnemu riešeniu, a to: od polovice novembra 2022 do konca apríla 2023 celé zariadenie úplne zatvárame a k tomu dňu aj prepúšťam všetkých zamestnancov,“ uviedol na záver Podmanický.
Marek Harbuľák, prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska uviedol, že takéto prípady nie sú ojedinelé. „Napriek znižovaniu spotreby a šetreniu náklady stúpajú aj v iných prípadoch niekoľkonásobne. Najväčšia obava hotelierov je z nástupu vykurovacej sezóny a obdobia mimo sezóny, teda jesenné mesiace.“ Vtedy počet hostí klesá. V súčasnosti prichádzajú hotelierom rezervácie len veľmi pomaly, a tak mnohí zvažujú, že svoje prevádzky zatvoria. Nemajú inú možnosť, niet z čoho sanovať straty.
Domácnosti majú ceny energií zaistené do konca roka 2022. Nie je to však tak v prípade mnohých hotelov a reštaurácií, ktoré spadajú do neregulovaného segmentu. To znamená, že vysoké účty na trhoch za elektrinu a plyn sa okamžite premietajú do faktúr. A kým sa Pažítkove reštaurácie snažili udržať spotrebu elektriny pod 100-tisíc megawatthodinami, aby sa dostali pod limit, ktorý by chránila štátna regulácia. Avšak spoločnosť má sídlo v budove, v ktorej pôsobí od decembra 2020, a teda nevie preukázať potrebné dva roky nepretržite spotrebu elektrickej energie. „My sme dodávateľovi energie aj poskytli výpis od minulého majiteľa, ktorý tiež limit neprekročil, no neuznali nám to,“ uviedol Pažítka.
Je to horšie ako počas pandémie
V súčasnosti prežívajú prevádzky ťažšie časy, ako za čias pandémie. Ide o také extrémne nárasty cien energií, ktoré nedokážu malé a stredné podniky bez zásahu a pomoci štátu prekonať. Znižovanie spotreby a šetrenie sa realizuje už od minulého roka. „No to nestačí,“ uviedol Harbuľák. Ak by sa zvýšené náklady premietli do cien služieb, tie by boli už nepredajné. Podľa Harbuľáka musia bojovať vlády a európske inštitúcie a vykonávať opatrenia, ktoré by zastabilizovali ceny energií na rozumnej úrovni.
Kremský vyzýva SPP aby zastavilo odpájanie
SPP sa vyjadrilo, že neukončuje zmluvy z dôvodu vysokých cien elektriny a plynu na svetových trhoch so žiadnymi zákazníkmi v regulovaných segmentoch. Ale ak podnik spadá do sekcie neregulovaných, platia preň trhové ceny. „SPP nakupuje pre odberateľov v neregulovaných segmentoch (mimo domácností a malých podnikov) elektrinu a plyn za trhové ceny, ktoré v súčasnosti sú niekoľkonásobne vyššie ako to bolo pred rokom, či dvoma, a túto cenu musí, ako ktorýkoľvek iný dodávateľ, zohľadniť v cene pre odberateľa. SPP nemôže dodávať elektrinu a plyn pod náklady, keďže by to spoločnosti spôsobovalo stratu a navyše je takéto konanie zakázané z hľadiska ochrany hospodárskej súťaže a je trestným činom,“ uvádza SPP v reakcii pre denník Pravda.
Plynári upozornili, že podnik aktívne spolupracuje s Ministerstvom hospodárstva SR a ďalšími relevantnými inštitúciami na opatreniach zameraných na zmiernenie dosahu vysokých cien energií na domácnosti, prípadne ďalších zraniteľných odberateľov. Tento problém kritizoval aj predseda Výboru Národnej rady pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽaNO), ktorý vyzval vedenie SPP, aby zastavilo šikanovanie a odpájanie podnikateľov a občanov a vzdalo sa svojich funkcií. Poslanec údajne eviduje niekoľko prípadov, v ktorých došlo k zrušeniu zmluvy a následnej ponuke s vyššími cenami. „V posledných dňoch som sa stretol s viacerými prípadmi, keď dodávatelia elektriny a plynu zrušili existujúce zmluvy drobným podnikateľom alebo občanom. Potom im ponúkli násobne vyššie ceny, a keď okamžite nepodpísali novú zmluvu, v priebehu niekoľkých dní im vypli plyn a elektrinu,“ vysvetlil Kremský.
hlavnydennik.sk
VIDEO: Jeffrey Sachs- Druhá světová válka nikdy oficiálně neskončila – na vině jsou USA
Video: Zatykač na Netanjahua – Bude Západ ďalej dodávať zbrane vojnovým zločincom?
Veľký pozor, ak sa vás „Telegram“ bude niečo pýtať!
Vyhlásenie Rudolfa Huliaka k možnému riešeniu sporu s Dankom
Z V4 BUDE V5? Fico odhalil ambiciózny plán pre Vyšehradskú skupinu
Kremeľ varuje Britániu: “teraz ste vo vojne!“
Putinova bojovná veta „ešte sme ani nezačali“ dnes nadobudla nový význam
Nešťastný závod v Dnipre stále stráži kordón SBU – nikto sa nesmie dozvedieť o škodách
Video: Napínavý vzdušný útok ruských stíhačiek pod paľbou systému protivzdušnej obrany Patriot
VIDEO: Sorosove neziskovky zúria. Mimovládky musia podľa nového zákona fungovať transparentne a tie politické budú regulované z hľadiska lobingu.
Vystrašený Scholz považuje nasadenie novej ruskej nadzvukovej rakety za hroznú eskaláciu konfliktu na Ukrajine.
Rusko nepochybuje o tom, že USA pochopili Putinovo varovanie po tom, čo Rusko zasiahlo Ukrajinu novou hypersonickou raketou
VIDEO: Maďarsko pokračuje v politike triezveho hlasu. Mier je hmatateľne blízko, ale Biden & spol. chcú Donaldovi Trumpovi zanechať ťažké dedičstvo, vyhlásil Orbán.
Trumpov podporovateľ a investor chce kúpiť Nord Stream 2, aby USA mohli kontrolovať dodávky energií v Európe a použili vlastníctvo podmorského plynovodu ako vyjednávaciu zbraň pri mierových rokovaniach s Ruskom
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
zo sekcie
Prevádzky končia, štát naďalej nepomáha
Prevádzky končia, štát naďalej nepomáha
Prevádzky končia, štát naďalej nepomáha