Čo ak je to inak?

Prekrútená história. Piť v Rusku sa začalo až s príchodom demokracie a liberalizmu

Mýtus, že opilstvo je národnou črtou Rusov, je pevne zakorenený v mysliach ľudí. Stalo sa to vďaka aktívnej propagande nepriateľov, ktorí robia všetko pre to, aby zničili slovanských ľudí zvnútra a vzhľadom na to, že toto vyhlásenie zbavuje zodpovednosť každého jednotlivého človeka: problém nie je vo mne, toto vôbec nie je problém – toto je naša národná vlastnosť.

Tak sa pozrime, ako pili v Rusi…

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

„Vodka sa prvýkrát objavila v Rusku len pred piatimi storočiami. Priniesli ju janovskí obchodníci v roku 1428. Rusi nemali s vynálezom vodky nič spoločné, táto pocta patrí Arabom, ktorí sa dnes s alkoholom nekamarátia. Navyše hneď po tom, ako sa Rusi zoznámili s vodkou, bola zakázaná. Ruskí cári spravidla presadzovali protialkoholickú politiku. Počas mocného vzostupu Ruska v 15. a 17. storočí boli Rusi najtriezvejším národom na svete. Dokonca aj cudzinci, ktorí v tých rokoch navštívili Rusko, poznamenali, že triezvy životný štýl bol národnou črtou našich Predkov.

Rusi začali piť vodku až v polovici 16. storočia, keď z vôle Ivana Hrozného otvorili prvú cársku krčmu. Pravda, najprv sila vodky vôbec nebola taká, aká je teraz…

Poznamenávame tiež, že do konca 19. storočia sa vodka a iné alkoholické nápoje v Rusku dali kúpiť len v pitiarňach, ľudovo nazývaná krčma. Z tohto dôvodu pila len veľmi úzka vrstva obyvateľstva. Skutočnosť, že sa opilstvo v tých rokoch stalo zvykom ruského ľudu, teda neprichádzalo do úvahy.

Tento zvyk začal intenzívne pestovať veľký Peter I., sám veľký pijan (čo sa okrem iného naučil v osvietenej Európe).

Ruská pravoslávna cirkev vždy aktívne vystupovala proti hriechu opilstva. Už v 13. storočí metropolista Kirill z Kyjeva-Vladimír kázal proti opilstvu: „Všetci opilci sú odmietnutí, pretože jeden dôstojný služobník oltára je lepší ako tisíc bezzákonných. Moskovský metropolista Alexij v 14. storočí píše: „Pozrite, deti… Prečo sa nám to všetko stalo? Z nášho zlyhania pred Bohom. Tiež vám, deti, píšem, že ste od seba odrezali koreň zla, ktorý vzrušuje každú nezákonnosť – opilstvo. Jednak ničí dušu, berie zrak očiam, telo sa stáva bezmocným, skracuje život tela, oddeľuje ho od Boha a privádza ho do chudoby duše i tela. Pozrite, deti, koľko zla je v opitosti.“

Okrem toho sa v záujme doplnenia kráľovskej pokladnice uskutočnilo rozsiahle vysádzanie krčiem. Každý majiteľ krčmy totiž podliehal zodpovedajúcej dani. V Rusku to robili iba Židia.

Derzhavin G.R. (vynikajúci ruský básnik, vládny úradník, 1743-1816): „V krčmách, ktoré si otvorili Židia v Pale osade, roľníci kazia, vyčerpávajú svoje životy. Z 1650 pitných zariadení patrí 1548 Židom. Z tzv. 1297 tabakových obchodov, 1293 bolo aj majetkom Židov.“

Už v tých dňoch si všetky najlepšie “mozgy” Ruska uvedomili, k čomu takáto politika vedie, a začali byť znepokojení. Tu a tam sa objavili výzvy, aby vláda prestala spájať ľudí. Pravoslávna cirkev začala opilcov exkomunikovať z prijímania. Všade vznikali dobrovoľnícke spolky triezvosti. Vrcholom tejto reakcie bola protialkoholická vzbura v rokoch 1858-59, ktorá sa odohrala v 32 provinciách Ruska. Samotný ruský ľud (vraj pôvodne pijúci) požadoval od vlády, aby krčmy zatvorila.

Všetky tieto snahy viedli k istým obmedzeniam v politike pitia Ruska za cára Alexandra III., no potom začala krivka spotreby alkoholu opäť stúpať a v roku 1914 dosiahla hranicu 4,7 litra na obyvateľa (v porovnaní so súčasnými 14 litrami). Všimnite si, že úroveň spotreby alkoholu v Európe a Amerike bola v tých rokoch dvakrát vyššia ako v Rusku.

Pre lepšiu predstavu uvedieme nasledujúci fakt: V takzvanom pijanskom Rusku bolo len pred 100 rokmi 95 % detí do 18 rokov, 90 % žien a 43 % mužov absolútnych abstinentov. Už len tento fakt môže pranierovať tých, ktorí šíria mýtus o genetickom sklone Slovanov k alkoholu.

S vypuknutím 1. svetovej vojny bol v Rusku vyhlásený zákon triezvosti, ktorý trval až do roku 1925. Ale ani potom nebola nadmerná konzumácia alkoholu pozorne sledovaná. V roku 1932 sa to sotva dosiahlo na 1 liter za rok na obyvateľa, v roku 1950 sa toto číslo zvýšilo na 1,85 litra. Za Stalina viedol ruský ľud úplne triezvy životný štýl.

V ďalších rokoch začala miera konzumácie alkoholu v Rusku pomaly, ale isto začala stúpať. Ale aj tak zostal Sovietsky zväz jedným z najtriezvejších štátov sveta. V tých rokoch sovietsky človek skonzumoval 3-krát menej čistého alkoholu ako Angličan, 7-krát menej ako Američan a 10-krát menej ako Francúz. Nikto však nikdy nepočul o geneticky náchylných opitých Francúzov či Američanov. A o ruských opilcoch počuť po celom svete.

Záver naznačuje sám seba: pitie v Rusku sa začalo s príchodom demokracie a liberalizmu.

Zakázaná história

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

10 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

12 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

12 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

12 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

12 hodín ago