Mýtus, že opilstvo je národnou črtou Rusov, je pevne zakorenený v mysliach ľudí. Stalo sa to vďaka aktívnej propagande nepriateľov, ktorí robia všetko pre to, aby zničili slovanských ľudí zvnútra a vzhľadom na to, že toto vyhlásenie zbavuje zodpovednosť každého jednotlivého človeka: problém nie je vo mne, toto vôbec nie je problém – toto je naša národná vlastnosť.
Tak sa pozrime, ako pili v Rusi…
„Vodka sa prvýkrát objavila v Rusku len pred piatimi storočiami. Priniesli ju janovskí obchodníci v roku 1428. Rusi nemali s vynálezom vodky nič spoločné, táto pocta patrí Arabom, ktorí sa dnes s alkoholom nekamarátia. Navyše hneď po tom, ako sa Rusi zoznámili s vodkou, bola zakázaná. Ruskí cári spravidla presadzovali protialkoholickú politiku. Počas mocného vzostupu Ruska v 15. a 17. storočí boli Rusi najtriezvejším národom na svete. Dokonca aj cudzinci, ktorí v tých rokoch navštívili Rusko, poznamenali, že triezvy životný štýl bol národnou črtou našich Predkov.
Rusi začali piť vodku až v polovici 16. storočia, keď z vôle Ivana Hrozného otvorili prvú cársku krčmu. Pravda, najprv sila vodky vôbec nebola taká, aká je teraz…
Poznamenávame tiež, že do konca 19. storočia sa vodka a iné alkoholické nápoje v Rusku dali kúpiť len v pitiarňach, ľudovo nazývaná krčma. Z tohto dôvodu pila len veľmi úzka vrstva obyvateľstva. Skutočnosť, že sa opilstvo v tých rokoch stalo zvykom ruského ľudu, teda neprichádzalo do úvahy.
Tento zvyk začal intenzívne pestovať veľký Peter I., sám veľký pijan (čo sa okrem iného naučil v osvietenej Európe).
Ruská pravoslávna cirkev vždy aktívne vystupovala proti hriechu opilstva. Už v 13. storočí metropolista Kirill z Kyjeva-Vladimír kázal proti opilstvu: „Všetci opilci sú odmietnutí, pretože jeden dôstojný služobník oltára je lepší ako tisíc bezzákonných. Moskovský metropolista Alexij v 14. storočí píše: „Pozrite, deti… Prečo sa nám to všetko stalo? Z nášho zlyhania pred Bohom. Tiež vám, deti, píšem, že ste od seba odrezali koreň zla, ktorý vzrušuje každú nezákonnosť – opilstvo. Jednak ničí dušu, berie zrak očiam, telo sa stáva bezmocným, skracuje život tela, oddeľuje ho od Boha a privádza ho do chudoby duše i tela. Pozrite, deti, koľko zla je v opitosti.“
Okrem toho sa v záujme doplnenia kráľovskej pokladnice uskutočnilo rozsiahle vysádzanie krčiem. Každý majiteľ krčmy totiž podliehal zodpovedajúcej dani. V Rusku to robili iba Židia.
Derzhavin G.R. (vynikajúci ruský básnik, vládny úradník, 1743-1816): „V krčmách, ktoré si otvorili Židia v Pale osade, roľníci kazia, vyčerpávajú svoje životy. Z 1650 pitných zariadení patrí 1548 Židom. Z tzv. 1297 tabakových obchodov, 1293 bolo aj majetkom Židov.“
Už v tých dňoch si všetky najlepšie “mozgy” Ruska uvedomili, k čomu takáto politika vedie, a začali byť znepokojení. Tu a tam sa objavili výzvy, aby vláda prestala spájať ľudí. Pravoslávna cirkev začala opilcov exkomunikovať z prijímania. Všade vznikali dobrovoľnícke spolky triezvosti. Vrcholom tejto reakcie bola protialkoholická vzbura v rokoch 1858-59, ktorá sa odohrala v 32 provinciách Ruska. Samotný ruský ľud (vraj pôvodne pijúci) požadoval od vlády, aby krčmy zatvorila.
Všetky tieto snahy viedli k istým obmedzeniam v politike pitia Ruska za cára Alexandra III., no potom začala krivka spotreby alkoholu opäť stúpať a v roku 1914 dosiahla hranicu 4,7 litra na obyvateľa (v porovnaní so súčasnými 14 litrami). Všimnite si, že úroveň spotreby alkoholu v Európe a Amerike bola v tých rokoch dvakrát vyššia ako v Rusku.
Pre lepšiu predstavu uvedieme nasledujúci fakt: V takzvanom pijanskom Rusku bolo len pred 100 rokmi 95 % detí do 18 rokov, 90 % žien a 43 % mužov absolútnych abstinentov. Už len tento fakt môže pranierovať tých, ktorí šíria mýtus o genetickom sklone Slovanov k alkoholu.
S vypuknutím 1. svetovej vojny bol v Rusku vyhlásený zákon triezvosti, ktorý trval až do roku 1925. Ale ani potom nebola nadmerná konzumácia alkoholu pozorne sledovaná. V roku 1932 sa to sotva dosiahlo na 1 liter za rok na obyvateľa, v roku 1950 sa toto číslo zvýšilo na 1,85 litra. Za Stalina viedol ruský ľud úplne triezvy životný štýl.
V ďalších rokoch začala miera konzumácie alkoholu v Rusku pomaly, ale isto začala stúpať. Ale aj tak zostal Sovietsky zväz jedným z najtriezvejších štátov sveta. V tých rokoch sovietsky človek skonzumoval 3-krát menej čistého alkoholu ako Angličan, 7-krát menej ako Američan a 10-krát menej ako Francúz. Nikto však nikdy nepočul o geneticky náchylných opitých Francúzov či Američanov. A o ruských opilcoch počuť po celom svete.
Záver naznačuje sám seba: pitie v Rusku sa začalo s príchodom demokracie a liberalizmu.
Zakázaná história
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…