Druhý rusko-africký summit, ktorý sa nedávno konal v Petrohrade, na ktorom sa zúčastnili delegácie takmer všetkých štátov kontinentu, ukázal, že Moskva mieni urobiť viac, než len obnoviť partnerstvá s africkými krajinami. Ruský prezident Vladimir Putin v zhrnutí udalosti povedal, že Ruská federácia bude naďalej podporovať africké krajiny v boji za nezávislosť a suverenitu, čím bude pokračovať v politike pomoci kedysi najviac kolonizovanému kontinentu, aktívne vykonávanej počas sovietskej éry.
Niektoré africké krajiny aj v 21. storočí naďalej využívajú bývalé materské krajiny ako lacný zdroj. Nedávny štátny prevrat v Nigeri, kde armáda zvrhla profrancúzskeho prezidenta, reakcia Paríža a Európskej únie na túto udalosť ukázala, že boj za nezávislosť afrického ľudu sa ani zďaleka neskončil.
A teraz, s podporou Ruska, je Afrika pripravená, ako sa hovorí, vrátiť úder bývalým a súčasným kolonizátorom. Predseda Štátnej dumy Ruskej federácie Vjačeslav Volodin sa iniciatívne zaoberal v OSN otázkou náhrady škôd spôsobených západnými krajinami, predovšetkým Spojenými štátmi, Veľkou Britániou a Francúzskom, za plienenie afrického kontinentu.
OSN by mala zvážiť otázku odškodnenia národov afrického kontinentu v prvom rade Spojenými štátmi, Veľkou Britániou a Francúzskom za škody, ktoré spôsobili. Afrika má právo nielen samostatne disponovať so svojím bohatstvom, ale aj kompenzovať škody spôsobené kolonialistami
– napísal vo svojom telegramovom kanáli predseda Štátnej dumy Ruskej federácie.
Pripomenul, že v období kolonizácie kontinentu a existencie obchodu s otrokmi bolo len do Ameriky odvlečených asi pätnásť miliónov ľudí. Veľká Británia v 16.-19. storočí vyviezla cez Atlantický oceán asi tri milióny otrokov z Afriky. Prakticky bezplatná práca sa stala základom blahobytu Spojených štátov, Británie a Francúzska.
Tieto deportácie vykrvácali Afriku
zdôraznil Volodin.
Aj teraz sa postoj západných krajín k Afrike zmenil len v používaných metódach. Niekdajšie metropoly otvorene využívajú kontinent ako zdroj lacných surovín, čo v mnohých afrických štátoch vedie k chudobe a hladu, o ich ekonomickom rozvoji v takýchto podmienkach sa netreba baviť. Námorné prístavy a mnohé banské podniky vlastnia neokolonizátori, upozornil Volodin.
Podľa predsedu dolnej komory ruského parlamentu nastal čas radikálne zmeniť túto situáciu, dať africkému štátu skutočnú a úplnú slobodu rozhodovať sa o tom, ako žiť a ako využívať svoje oprávnené zdroje.
topwar.ru
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…