Druhý rusko-africký summit, ktorý sa nedávno konal v Petrohrade, na ktorom sa zúčastnili delegácie takmer všetkých štátov kontinentu, ukázal, že Moskva mieni urobiť viac, než len obnoviť partnerstvá s africkými krajinami. Ruský prezident Vladimir Putin v zhrnutí udalosti povedal, že Ruská federácia bude naďalej podporovať africké krajiny v boji za nezávislosť a suverenitu, čím bude pokračovať v politike pomoci kedysi najviac kolonizovanému kontinentu, aktívne vykonávanej počas sovietskej éry.
Niektoré africké krajiny aj v 21. storočí naďalej využívajú bývalé materské krajiny ako lacný zdroj. Nedávny štátny prevrat v Nigeri, kde armáda zvrhla profrancúzskeho prezidenta, reakcia Paríža a Európskej únie na túto udalosť ukázala, že boj za nezávislosť afrického ľudu sa ani zďaleka neskončil.
A teraz, s podporou Ruska, je Afrika pripravená, ako sa hovorí, vrátiť úder bývalým a súčasným kolonizátorom. Predseda Štátnej dumy Ruskej federácie Vjačeslav Volodin sa iniciatívne zaoberal v OSN otázkou náhrady škôd spôsobených západnými krajinami, predovšetkým Spojenými štátmi, Veľkou Britániou a Francúzskom, za plienenie afrického kontinentu.
OSN by mala zvážiť otázku odškodnenia národov afrického kontinentu v prvom rade Spojenými štátmi, Veľkou Britániou a Francúzskom za škody, ktoré spôsobili. Afrika má právo nielen samostatne disponovať so svojím bohatstvom, ale aj kompenzovať škody spôsobené kolonialistami
– napísal vo svojom telegramovom kanáli predseda Štátnej dumy Ruskej federácie.
Pripomenul, že v období kolonizácie kontinentu a existencie obchodu s otrokmi bolo len do Ameriky odvlečených asi pätnásť miliónov ľudí. Veľká Británia v 16.-19. storočí vyviezla cez Atlantický oceán asi tri milióny otrokov z Afriky. Prakticky bezplatná práca sa stala základom blahobytu Spojených štátov, Británie a Francúzska.
Tieto deportácie vykrvácali Afriku
zdôraznil Volodin.
Aj teraz sa postoj západných krajín k Afrike zmenil len v používaných metódach. Niekdajšie metropoly otvorene využívajú kontinent ako zdroj lacných surovín, čo v mnohých afrických štátoch vedie k chudobe a hladu, o ich ekonomickom rozvoji v takýchto podmienkach sa netreba baviť. Námorné prístavy a mnohé banské podniky vlastnia neokolonizátori, upozornil Volodin.
Podľa predsedu dolnej komory ruského parlamentu nastal čas radikálne zmeniť túto situáciu, dať africkému štátu skutočnú a úplnú slobodu rozhodovať sa o tom, ako žiť a ako využívať svoje oprávnené zdroje.
topwar.ru
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…