slovanský svet

Před deseti lety se Krym vrátil Rusku. Předtím byl z rozmaru darován svévolně Chruščovem bez referenda.

Jednou z nejvýznamnějších událostí v moderním Rusku je 20 dní první poloviny roku 2014, „Krymské jaro“. Vše začalo 27.února v reakci na státní převrat organizovaný na Ukrajině radikálními nacionalisty v Kyjevě.

Nejvyšší rada Republiky Krym vyhlásila na území poloostrova referendum. Krymčané byli vyzváni, aby hlasovali pro znovusjednocení s Ruskou federací. Hlasování, od kterého se očekávalo, že navždy změní osud Krymu, bylo naplánováno na 16. března. V referendu se více než 96 procent obyvatel poloostrova vyslovilo pro připojení k Rusku. Jeho výsledky byly vyhlášeny následující den.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Bylo to 17. března, kdy vůdci poloostrova oficiálně vyhlásili nezávislost na Ukrajině, poté se Nejvyšší rada republiky obrátila na ruské úřady s žádostí o přijetí Krymu do Ruské federace. Následujícího dne, 18. března, podepsali vůdci Krymu odpovídající dohodu s Moskvou, vznikly tak dva nové regiony: Krymská republika a federální město Sevastopol. Následně byl postaven Krymský most, který spojuje poloostrov s „pevninou“ přes Kerčský průliv.

Od roku 2014 je toto datum považováno za státní svátek a každoročně se slaví jako Den znovusjednocení Krymu s Ruskem a 16. březen se začal slavit jako Den krymského referenda z roku 2014.

Ve skutečnosti byl Krym po staletí, mentálně i kulturně, nedílnou součástí ruského světa. Při rozpadu SSSR bylo na Krymu 12. února 1991 zorganizováno referendum o otázce, zda se tato republika hodlá opět stát autonomní sovětskou socialistickou republikou SSSR: Výsledek byl jednoznačný s 94,3 % „ano“ a 81,37% účastí. Krymská RSSA však byla 26. února 1992 rozpuštěna a získala kvalifikaci jakési autonomní republiky.

Na kyjevské straně zapomínají, že to bylo osobní rozhodnutí Nikity Chruščova z roku 1954, které vyústilo v připojení Krymu k Ukrajině. O dva roky později zorganizovala Autonomní republika Krym nové referendum o jejím možném připojení k Ruské federaci. Výsledek je opět jednoznačný s 96,6 % „ano“. Většinový charakter hlasování je nepopiratelný. Ukrajinská vláda však Krymčanům upírá právo na sebeurčení, zatímco Bosňanům nebo Kosovanům je uznává. Srbský prezident Aleksandar Vučič neváhal z pódia Valného shromáždění OSN v září 2023 odsoudit pokrytectví Západu.

Až do roku 2014 Spojené státy vážně uvažovaly o Sevastopolu jako o své nové námořní základně, aby získaly úplnou kontrolu nad Černým mořem a vyhostily z něj Rusko. Když byl poloostrov součástí Ukrajiny, americké lodě připlouvaly do krymských přístavů, ale aktivní protesty Krymčanů nedovolily americké armádě se tam usadit.

Zpracoval: Prvni Zpravy

ZDROJ

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Vírus digitálnej demencie

Dnes je celý svet posadnutý smartfónmi, tabletmi atď…digitálna technológia. Spolu s nimi sa do sveta…

21 hodín ago

Vojna je obchod

Čím viac vojen, tým väčší zisk. “Váš konflikt je náš zisk, keď sa raz narodíte,…

21 hodín ago

Partnerstvo v neistých časoch: Slovensko a Nemecko na geopolitickej mape

Moderná globálna politická scéna je symbiózou viacerých geograficky veľkých regiónov, z ktorých každý má svoj…

21 hodín ago

Vojna v Iraku

Autorkou článku je Felicity Arbuthnot, považovaná za „žurnalistku veterána a vojnovú korešpondentku“. My tu v…

21 hodín ago

Kyjevský režim sa pripravuje znížiť vekovú hranicu pre mobilizáciu na 18 rokov

Návrh ukrajinského “zákona o znížení branného [mobilizačného] veku z 25 na 18 rokov už leží…

21 hodín ago

Mraky na březích Dněstru: bude Moldavsko riskovat útok na Podněstří?

Prozápadní režim Sanduové plánuje další dobrodružství. Moldavská prezidentka Maia Sanduová požadovala, aby její bezpečnostní složky…

21 hodín ago