Slovanské Noviny

19. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Poľský archeológ Tadeusz Wolanski (1785 – 1865) si v 19. storočí nedokázal predstaviť, že by zverejnenie jeho objavov mohlo ohroziť jeho život. Poľské katolícke duchovenstvo sa nielen rozhnevalo, ale bolo rozhodnuté radikálne vyriešiť problém s archeológom – spáliť ho na hranici z jeho vlastných kníh. Poliaka zachránil cár Nikolaj I., ktorý vedca zobral pod svoju ochranu a nariadil ruskej armáde chrániť archeológa a uľahčiť mu jeho ďalší výskum.

Bojoval s Ruskom, ale nestal sa rusofóbom.

Tadeusz Wolanski sa narodil v roku 1785 v meste Šiauliai v Litve. Počas vojny roku 1812 bojoval v armáde Napoleona Bonaparta proti Rusku a získal dokonca rád Čestnej légie. Po vojne sa oženil, usadil sa v Poľsku a začal študovať runové slovanské písmo, archeológiu a zaoberať sa zberateľstvom. Zaujímali ho najmä staroveké mince, amulety, medaily, nápisy na pamätníkoch (kameňoch a náhrobkoch), ako aj starožitnosti severnej Afriky.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Možno podnet na štúdium prítomnosti Slovanov v Taliansku a na africkom kontinente dali dva nálezy, ktoré sa objavili v jeho zbierke – figúrka boha Osirisa a rituálna figúrka, ktorú Egypťania dávali v staroveku do hrobu zosnulého. Uvedené figúrky zo 7. a 4. storočia pred našim letopočtom sa našli počas vykopávok na pobreží Baltského mora, čo poukazuje na obchodné vzťahy medzi starovekým Egyptom a slovanskými národmi.

Vo výsledku výskumu starodávnych pamiatok Wolanski dospel k záveru, že pomocou slovanských jazykov je možné bez problémov prečítať veľa nápisov, ktoré sú pre Európanov nepochopiteľné. Presadzoval názor, že ešte pred Cyrilom a Metodom mali Slovania svoju vlastnú starodávnu abecedu a zistil, že pomocou slovanských jazykov je možné čítať väčšinu etruských (eto rusky) nápisov.

Wolanski tvrdil, že Etruskovia sú nielen najbližší príbuzní Slovanov, ale že práve tento národ sa stal skutočným zakladateľom Ríma. Vedec veril, že v staroveku boli slovanskí ľudia známi nielen v celej Európe, ale ich vplyv sa rozšíril aj na severnú Afriku až po Núbiu.

„Snáď v Taliansku, Indii, Perzii a dokonca aj v Egypte,“ pýtal sa sám seba aj ostatných, „neexistujú slovanské pamiatky? A v knihách Zoroastra, na ruinách Babylonu a Persepola, v palácoch Dária, nie sú nápisy, ktoré by boli pre nás Slovanov zrozumiteľné? Áno, vedci z Anglicka, Francúzska a Nemecka sa pozerajú na tieto nápisy – ako cap na vodu. A iba my, Slovania, môžeme tento výskum dotiahnuť do konca.“

Wolanski veril, že sa mu už podarilo rozlúštiť väčšinu nápisov v Etruskom jazyku a množstvo nepochopiteľných nápisov na rôznych artefaktoch. Svoje pozorovania uvádzal v listoch, ktoré adresoval do Petrohradu Akadémii vied, potom do Kodani Dánskej kráľovskej spoločnosti pre štúdium histórie, a Kráľovskej vedeckej spoločnosti v Čechách. Ale milovníka staroveku nebrali vážne.

Wolanski bez čakania na odpoveď v roku 1846 na svoje vlastné náklady v poľskom meste Gniezno vydal knihu „Listy o slovanských starožitnostiach“. V ňom archeológ v nemčine v piatich listoch s prílohou 12 rytín zobrazujúcich 145 artefaktov opísal najstaršie nálezy vo svojej zbierke a v zbierkach svojich známych a dospel k záveru, že história slovanských národov sa odlišuje hlbokou starovekosťou a rozšírenie ich vplyvu a rozsiahle osídlenie v celej Európe sa zamlčuje a skrýva všetkými možnými spôsobmi.

Od Indie do Škandinávie

V knihe ľahko dokázal, že mnoho mincí, medailí a nápisov na artefaktoch, ktoré boli predtým pripisované buď Dánom, potom Švédom alebo Rimanom, patrí Slovanom – Lutičom, Litvínom (Litovcom), ktorých neskôr omylom pripísali k neznámym Baltom a ďalším národom.

Indického boha Šivu identifikoval ako slovanského boha Sivu alebo Živu a predložil ako dôkaz Brakteat (mincu s ražbou na jednej strane) s vyobrazením tohto boha a nápisom v slovanskom jazyku ZYWIE. Wolanski našiel na medailónoch a amuletoch mená ruských kniežat, ktoré Nemci považovali za takmer fiktívne. Tieto nápisy svedčia o historickosti legiend. Našiel meno Rurik, mená kniežat Oleg a Igor, kňažná Olga.

Unikátna vo Wolanského zbierke je minca zo 7. storočia s portrétmi byzantského cisára Konštantína II. a slovanského kniežaťa Hostivita. Nápis na minci znel: HOSTIVIT ET CONSTANS P. F. AVG. Tento artefakt potvrdil vojny medzi Rimanmi a Slovanmi, ako aj uzavretý mier medzi nimi.

Wolanski hľadal artefakty, ktorých pôvod sa pripisoval Rímu, potom Perzii, slovanské písmo a obrázky slovanských bohov – Radogasta, Černoboga, boha vojny Jarovita, boha Čura. V nápisoch na indických chrámoch našiel meno boha Tur a preložil to, čo bolo napísané na etruských náhrobkoch.

Wolanski pripustil, že v jeho výskume by mohli byť individuálne chyby kvôli jeho nedostatku špeciálnych znalostí alebo zlému zachovaniu artefaktov, ale chcel, aby venovali jeho výskumu pozornosť. O tri roky neskôr vyšla druhá kniha Listy o slovanských starožitnostiach, ktorá obsahovala sedem listov a 88 kresieb.

V tom istom roku sa arcibiskup poľskej katolíckej cirkvi v Gnieznom obrátil na cára Nikolaja I., ktorého požiadal, o povolenie použiť k Wolanskému autodafé – upáliť v ohni za jeho knihy. Cár, veľmi prekvapený hnevom jezuitov, sa rozhodol zoznámiť sa s knihami Wolanského a kúpil niekoľko kópií „Listov …“ a vyzval do Petrohradu z Moskvy ďalšieho slávneho slávistu 19. storočia – učiteľa a spisovateľa Jegora Klassena, aby knihy preskúmal.

Liberálna mládež tej doby nazývala cára soldafónom – hrubý, nekultúrny vojenský muž, ale Nikolaj I. však nebol obmedzeným človekom a presne vedel, koho pozýva. Klassen tiež podporoval myšlienku, že Etruskovia sú blízkymi príbuznými Slovanov a že sú zakladateľmi rímskej civilizácie a samotného Ríma. Klassen sa pokúsil dokázať, že Slovania si uvedomili svoju štátnosť v rovnakom čase ako Gréci a Fénici a normanských vedcov považoval za prinajmenšom „bezohľadných“.

Po Klassenovej správe cár nariadil, aby sa kúpil „nevyhnutný“ počet kníh, aby ich „bezpečne uchoval“, a aby sa autorovi pridelila armádna ochrana, ktorú zaviazal nielen chrániť Wolanského, ale tiež všetkými možnými spôsobmi mala uľahčovať expedície archeológa za účelom zbierania starovekých slovanských artefaktov.

Aby viac nedráždil Poliakov a nepriviedol ku konfliktu nariadil spálenie zvyšku kníh. Tento posledný príkaz vykonali s veľkým potešením jezuiti, ktorí knihu nielen zničili, ale s vedomím, že niektoré jej kópie sa zachovali v Petrohrade, zahrnuli ju do Vatikánskeho indexu zakázaných kníh. Odteraz sa každý katolík, ktorý otvoril „Listy slovanských starožitností“, dopustil hriechu. Bol povinný odovzdať knihu osobe, ktorá mala právo čítať takúto literatúru, alebo ju zničiť.

Zmiznutá knižnica

Napriek tomu sa väčšina objavov Tadeuzsa Wolanského stala verejne známymi: Jegor Klassen ich na príkaz Nikolaja I. zaradil do jedného zo svojich diel. Je pravda, že tu nebolo zahrnuté všetko, ale iba to, čo prešlo revíziou ruskej pravoslávnej cirkvi – obrazy slovanských bohov boli príliš nepoužiteľné.

Kniha mala menej šťastia ako autor – spálili ju. Na konci 20. storočia bola nájdená v knižnici mesta New York jediná kópia „Listov ..“, ktorá prežila akoby zázrakom. Na žiadosť ruských spisovateľov Olega Guseva a Romana Perina bola preložená do ruštiny a znova uverejnená na súkromné náklady.

V XIX. storočí sa o Wolanského objavoch chvíľu hovorilo, potom sa politická situácia zmenila a na neho sa na mnoho rokov zabudlo. Je známe, že archeológ zomrel začiatkom roku 1865 v Poľsku. Jeho jedinečná zbierka starožitností bola prenesená do múzea v Krakovskej univerzite, kde je dodnes zachovaná. Jeho rozsiahla knižnica však zmizla, možno ju „upratali“ katolíci – jezuiti.

Bohužiaľ, aj dnes sa práca Tadeusza Wolanského ignoruje tradičnou historickou vedu a používajú ju iba historici, ktorých takmer pohŕdavo nazývajú alternatívnymi. Od tých čias vyrástli generácie ľudí, ktorých v školách učili, že Slovania nemali svoje písmo pred Cyrilom a Metodom…

Maja Novik

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.