Argumenty pre a proti. Chronicky známe a málo známe. Do druhej skupiny patrí aj téza, čo by sa asi mohlo stať, ak by sa kandidát Ivan Korčok dostal po voľbách do prezidentského paláca v súvislosti s teraz tak diskutovaným štátnym právom veta pri vážnych rozhodovaniach v Bruseli. Túto súvislosť naznačil na sociálnej sieti poslanec NR SR za SMER – SSD Marián Kéry.
V Bruseli často rokujú a rozhodujú hlavy štátov. Prezidenti. Aktuálne je v Bruseli veľkou témou takzvané právo veta, teda právo členského štátu nesúhlasiť s prijatím rozhodnutia, ktoré ide proti jeho štátnym záujmom. Brusel hľadá okľuky. Rád by obišiel svojstojnosť napríklad Maďarov pri ich hlasovaniach a zdá sa, že mu budú prekážať aj postoje Slovenska. Zuzana Čaputová však bola pre centrálu EÚ poistka.
Marián Kéry začína status zdanlivo „od veci“. Ale iba zdanlivo: „Slovensko potrebuje prezidenta, ktorý bude spájať, nie rozdeľovať. V relácii Téma na TA3 som preto privítal rozhodnutie SNS podporiť v druhom kole prezidentských volieb Petra Pellegriniho. V diskusii s predstaviteľkou Progresívneho Slovenska Ľubicou Karvašovou som viackrát poukázal aj na to, že progresívny „kráľovský“ tábor na Slovensku je, parafrázujúc Hansa Christiana Andersena, nahý.“
Slováci by si pri voľbe prezidenta mali zvážiť, akú mieru úsilia vyvinie novozvolený prezident na presadzovanie a ochranu v prvom rade národnoštátnych záujmov Slovenskej republiky. (To je aj celý balík medzinárodných otázok a národných postojov okolo konfliktu na Ukrajine.) Kéry však rozbieha tému najskôr „na domácej pôde“: „Považovať Ivana Korčoka za nezávislého a občianskeho kandidáta môže naozaj len zaslepený progresívec a liberál. Je trístne vidieť, že liberáli a progresívci sa netaja tým, že cez prezidentský palác chcú ovplyvňovať dianie na Slovensku.“
Dostávame sa k veľkej výstrahe. A vážnej. „Ak by Korčok vyhral, hrozí, že si od vlády vezme späť kompetencie v oblasti medzinárodnej politiky. Je to veľmi, veľmi nebezpečné.“ varuje poslanec Kéry. A pridáva – „rovnako ako sú nebezpečné aj kroky europoslancov za PS Michala Wiezika a Martina Hojsíka v Európskom parlamente, ktorí sa, ako naznačujú ich aktivity, spolu s Michalom Šimečkom snažia podkopávať nohy novej vláde Roberta Fica. Mám nepríjemný pocit, že by nemali problém zájsť tak ďaleko, aby Slovenskej republike boli zastavené eurofondy.“ Pripomína v podstate ešte stále známu smutnú skutočnosť poslanec parlamentu.
„Vidíme, že suverénna zahraničná politika sa nestretáva s pochopením nielen v Bruseli, ale žiaľ, ani v Progresívnom Slovensku. Pani Ľubica Karvašová to dokumentovala aj tým, že sa pohŕdavo vyjadrila k právu veta, ktoré je poistkou proti bruselskému diktátu práve pre menšie štáty, vrátane Slovenska. Je nepochopiteľné, že zrušenie práva veta by si vedeli predstaviť nielen niektorí politici Progresívneho Slovenska, ale napríklad aj prezidentský kandidát Ivan Korčok.“ Dáva do pozornosti Marián Kéry. A pripomína, že v „zahraničnej politike Slovenska odzvonilo časom, kedy za všetko, s čím príde Brusel, musíme so stiahnutým chvostom súhlasiť, prípadne opakovať rovnaký názor“.
hlavnydennik.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…