Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Právnička Judita Laššáková opakovane upozorňuje, že prezidentka má mnoho kompetencií, ale nevyužíva ich. V statuse na Facebooku píše aj o tom, že parlament nekontroluje vládu. Keď sa k tomu pridruží nečinnosť prezidentky, katastrofa je na svete.   

Krajina, kde sa ľudia neboja umierať

Slovenská republika sa rúti podľa právničky a asistentky europoslanca Miroslava Radačovského do priepasti. „Nebyť Zuzany Čaputovej, ktorá vymenovala vládu SR v zložení, akú ju máme, v tomto marazme by sme sa netopili,“ myslí si Laššáková. Dlhodobo upozorňuje na rozsiahle kompetencie prezidenta. V tejto súvislosti hovorí, že je mimoriadne dôležité, aby si voliči voľbu prezidenta dobre zvážili. Od osobnosti prezidenta totiž bude záležať charakter štátu.

„Tak máme prezidentku, ktorá v kampani tvrdila, že „by sme mali byť krajinou, kde sa ľudia nebudú báť umierať,“ pripomína brept prezidentky Laššáková. „Súčasnosť dokazuje, že toto pani prezidentka plní,“ myslí si. „Chcela by som však podotknúť, že ona neprišla do úradu prezidenta sama. Neuzurpovala si sama moc. To, že teraz sa tvári, že žiadne kompetencie nemá, je už druhá vec. No sama sa do prezidentského kresla neposadila,“ pripomína expertka na ústavné právo.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Občan nevolí vládu, ale poslancov a prezidenta

Rovnako sa do poslaneckých lavíc neposadilo ani 150 poslancov. „Ešte raz to zopakujem: Slovenský volič 29. februára 2020 nevolil vládu, ale poslancov NR SR! Prezidenta SR a poslancov NR SR si volič volí vo všeobecných, rovných, priamych voľbách s tajným hlasovaním. A vládu vymenuje prezident,“ vysvetľuje Laššáková.

Kameňom úrazu je súčasná situácia. Matovič je podľa právničky „nesprávny človek na nesprávnom mieste“. Treba zodpovedať otázku, kto je za toto fiasko zodpovedný. „Matoviča za predsedu vlády SR nikto nevolil,“ upozorňuje Laššáková. A tu vidí problém prístupu prezidentky.

Za 14 tisíc by aj mohla niečo robiť

„V statuse zo dňa 28. 2. 2021 boli opísané podmienky, ktoré musí spĺňať ten. Koho môže prezident vymenovať na post predsedu vlády SR. V komentároch pod statusom sa objavili výhrady, že aj keď toto by bolo najlepšie riešenie, takáto vláda by nedostala dôveru parlamentu. V statuse zo dňa 01. 03. 2021 som rozobrala, ako by vyzeral ideálny výber ideálnych ministrov. Pre niektorých fantazmagória, pre mnohých nemožné. Lebo taká vláda by cez parlament neprešla,“ spomína na udalosti minulosti Judita Laššáková.

Pripomína, že prezidentka zarába mesačne 14.000 eur a do konca svojho života bude mať dvojnásobok platu poslanca (cca 7.000 eur). Jej voľba do úradu stála štátny rozpočet plnený z našich daní nemalé prostriedky. Ďalej má k dispozícii celý tím „elitných odborníkov“ a v predvolebnej kampani prezidentka tvrdila, že prezident nepotrebuje žiadne ďalšie kompetencie, prezident ich má dosť.

Okrem toho je prezidentka najvyšším ústavným činiteľom a reprezentuje SR navonok i dovnútra. Podľa Ústavného súdu SR má voči vláde privilegované postavenie a podľa ústavy ona ako jediná má kompetenciu, aby vymenovala predsedu vlády a ministrov. Dokonca iba od jej výberu záleží, kto tieto funkcie obsadí.

Vláda expertov

Podľa Laššákovej by sme na Slovensku mohli mať vládu expertov. Na to by však musela byť vôľa. „Tak za tie peniaze, ktoré pani prezidentka od nás mesačne dostáva a bude dostávať do konca svojho života, by aj mohla niečo robiť,“ neodpúšťa si sarkazmus Laššáková.

„Napríklad vymenovať vládu, ktorá bude k riadeniu štátu pristupovať zodpovedne. Nie celkom vychádza matematika, ak niektorí tvrdia, že vláda vyberaná z expertov by neprešla. Ak vláda musí mať dôveru parlamentu, lebo inak to nejde, ako to, že parlament nevykonáva kontrolnú funkciu voči vláde teraz? Tak môže alebo nemôže vysloviť vláde nedôveru?“ pýta sa právnička.

„Dnešný parlament asi nemôže,“ konštatuje Laššáková. „Veď by potopil vlastnú vládu. Nemala by však byť každá úradujúca vláda vládou Slovenskej republiky, konajúcej v jej prospech? Zdá sa, že poslanci sú s konaním tejto vlády spokojní. Ktože to vlastne poslancov volil? Občania Slovenskej republiky,“ vracia sa na začiatok právnička.

Podľa Laššákovej, previazanie vlády a parlamentu doslova a do písmena pupočnou šnúrou vedie tam, kde sa nachádzame teraz. „Vláda je vďaka ústavnej väčšine koalície štyroch strán zabetónovaná. Vidina niekoľkých miliárd eur, ktoré majú na Slovensko z EÚ natiecť, nedáva veľkú šancu na to, aby koaliční bossovia dovolili svojim poslancom hlasovať za vyslovenie nedôvery tejto vláde. Prst smerujúci do neba či do pekla nepustí,“ končí svoj príspevok Laššáková.

zdroj: hlavný denník

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.