Všímavosť sa musí rozvíjať vo všetkom. Ak jete, dávajte pozor na chuť jedla, sledujte, ako ho žujete, ako držíte vidličku, aké pocity a emócie jedlo vyvoláva. Už samotným pozorovaním bude jedlo chutiť lepšie. Jedlo v skutočnosti nemení svoju chuť, len teraz vedome jete, takže si uvedomíte jeho skutočnú chuť. Kedysi ste pri jedle mysleli na veľa cudzích vecí, neboli ste si vedomí a chuť jedla vám unikala.
Mimochodom, jeden z najlepších spôsobov, ako schudnúť, je všímavosť pri jedle. Človek zje veľa, ale nedosýta – pretože jedáva príliš rýchlo a myseľ, vznášajúca sa niekde v oblakoch, nemá čas posúdiť kvalitu a množstvo jedla, takže sa mu zdá, že potrebuje jesť viac. Byť pozorný, pomalý a všímavý pri jedení môže výrazne znížiť množstvo zjedeného jedla, zatiaľ čo sýtosť prichádza oveľa skôr, jedlo chutí lepšie, zlepšuje sa aj trávenie a nadváha sa nehromadí.
Sledovanie a uvedomenie sú dve stránky toho istého fenoménu, takže ak sa budete snažiť byť viac všímaví, stanete sa viac uvedomelými.
Buďte pozorní pri chôdzi po ulici, vdychujte vône, obdivujte prírodu, vnímajte zem pod nohami, dych vánku, dotýkajte sa, počúvajte zvuky – a toto cvičenie uvedomenia vám otvorí nový, božský svet – svet, ktorý je plná tajomstiev a krásy.
Ak sa neustále pristihnete, že si myslíte, že pozorovanie momentu „tu a teraz“ sa zastavilo, nie je potrebné sa obviňovať a nadávať – je to strata času. Len sa vráťte k uvedomeniu, buďte všímaví od tohto okamihu, zabudnite na minulosť. Ako sa vedomie rozvíja, zakaždým zostanete dlhšie a dlhšie v prítomnom okamihu.
Byť prítomným tu a teraz, nežuť minulosť a nefantazírovať o budúcnosti – to je uvedomenie.
Cvičenie všímavosti – tri kroky
Byť všímavý k svojmu telu je prvým a veľmi dôležitým krokom v praxi rozvoja všímavosti. Všímajte si každé gesto, každý pohyb, každý vnem v tele – vďaka takejto všímavosti zmizne veľa hlúpostí a zlozvykov, telo sa uvoľní (telesné napätie, bloky odídu), vráti sa normálny tonus a dobrá nálada.
Keď sa dosiahne stav pozorovania vzhľadom na telo, zapnite aj všímavosť s ohľadom na myseľ – uvedomujte si myšlienky, ktoré k vám prichádzajú. Sledujte, ako sa objavujú a miznú. Toto je druhý krok vo vývoji povedomia. S myšlienkami nemusíte nič robiť, nemusíte ich zaháňať, potláčať alebo smerovať iným smerom – stačí ich len pozorovať – a toto uvedomenie všetko zmení. Uvidíte, ako vám v hlave postupne zavládne pokoj a vyrovnanosť.
Potom je tretím krokom pozorovanie pocitov a emócií, ktoré podobne ako myšlienky prichádzajú a odchádzajú. Ani s nimi nemusíte nič robiť – len ste k nim pozorní, uvedomelí. Žijú svoj vlastný život a podľa vlastných zákonov a vy ste ich pozorovateľom, svedkom.
Keď sú tieto tri kroky dokončené, nastáva harmónia tela, mysle a emócií, po ktorej spontánne nastáva štvrtý – plné uvedomenie. Uvedomujete si seba ako vedomú bytosť, ktorá je pozorovateľom tela, mysle (myšlienok) a emócií. Je to sebapoznanie, ktoré vás zobudí a až v tomto stave spoznáte, čo je skutočná blaženosť. Spoznáte svoju pravú podstatu, povahu duše, uvedomíte si seba ako čisté vedomie, ktoré je svedkom myšlienok, emócií a aktivít tela. A potom je tu blaženosť – sloboda, radosť a šťastie.
Blaženosť sebauvedomenia je cieľom života, prax všímavosti je cesta k nemu a pozorovanie a všímavosť sú nástroje.
Na základe Oshovej knihy Mindfulness
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…