Nový variant ochorenia covid 19 sa postupne dostane aj k nám. Odborníci však už nepredpokladajú žiadne masívne opatrenia, hoci nemocnice ho určite pocítia. Z covidu sa tak stáva štandardné vírusové ochorenie, o čom hovoria aj vedci a epidemiológovia. Ľudia sa napriek tomu boja monštruóznych opatrení.
Zatiaľ sa covid Slovenskom veľmi nešíri, no odborníci ani nečakajú, že bude nasledujúca vlna taká silná, na aké si pamätáme z minulosti. Napriek tomu napríklad v Chorvátsku už uzavreli nemocnice pre návštevy. Aj WHO však tvrdí, že z covidu sa stáva bežné infekčné ochorenie. Slovenskí odborníci očakávajú nárast od konca septembra a počas októbra. Nebezpečné by to mohlo byť len pri kolízii niekoľkých ochorení. Napriek tomu na epidemiológov apeluje doktor Bukovský.
Informácie TV Markíza hovoria o tom, že nový variant covidu sa zatiaľ vyskytuje v šiestich krajinách, pričom najrozšírenejší je vo Veľkej Británii a USA. Nemocnice však pre návštevy zavreli už aj v Chorvátsku. Riaditeľka infekčnej kliniky v Záhrebe konštatuje, že korona je stále tu a my si na jej prítomnosť musíme zvyknúť. Aj americká epidemiologička Maria Van Karhove upozorňuje, že covid v súčasnosti infikuje množstvo ľudí.
Ďalšia mutácia sa šíri rýchlejšie, ako tie predchádzajúce, navyše voči nej nie sú imúnni ani tí, ktorí covid už prekonali. Infektológ Peter Sabaka hovorí, že novú vlnu „posilní“ návrat detí do škôl a nárast prípadov budeme vidieť už niekedy koncom septembra až v októbri.
Anketa televízie svedčí o tom, že ľudia už si zvykli na to, že covid už bude braný ako bežná choroba. A potvrdzujú to aj štatistiky. Pri minimálnom testovaní (v auguste 284 testov týždenne) bolo 39 pozitívnych testov a 66 hospitalizovaných.
„Oproti minulému roku, kedy sa testovalo vyše 40-tisíc laboratórnych testov a pozitivita bola z toho 40 percent, tak aktuálne hovoríme v rovnakom čase o tisíc tristo laboratórnych testoch, kde je pozitivita 12-13 percent,“ hovorí Veronika Daničová, hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).
Epidemiológ Martin Pavelka hovorí, že slovenská populácia je imunizovaná, mnohí ochorenie prekonali aj niekoľkokrát. Prízvukuje, že minimálne raz do roka aj Slovenskom prejde covidová vlna.
„My v nemocniciach tú vlnu pocítime, ale spoločnosť ako taká by vplyv ďalšej pandemickej vlny nemala pocítiť,“ myslí si Peter Sabaka, pričom stále platí, že covid najviac ohrozuje ľudí s viacerými diagnózami.
Problém môže podľa vedcov nastať, keď sa v populácii stretne covid, chrípkový vírus a detský RSV vírus.
Doktor Igor Bukovský sa obáda, že v istej časti verejnosti prevládajú obavy z nastolenia novej šikany a opatrení.
„Tie boli politicky a policajne vnútené slobodným občanom v ostatných 3 rokoch,“ pripomína Bukovský s tým, že ani ich bezpečnosť, nie to ešte účinnosť nie sú vedecky podložené.
Bukovský preto Bražinovú žiada, aby sa zo svojej pozície Prednostky Ústavu epidemiológie LF UK v Bratislave a bývalej menovanej členky tzv. Permanentného krízového štábu, v prípade úvah o použití rovnakých opatrení na jeseň 2023, brala do úvahy fakty, že účinnosť rúšok, či respirátorov nebola proti vírusu Sars-COV-2 dokázaná. Pripomína tiež devastačný účinok dlhotrvajúcich lockdownov na spoločnosť.
hlavnydennik.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…