Za ostatný rok sa podiel eura na medzinárodných platbách znížil takmer o polovicu. Podiel meny euro na globálnych cezhraničných zúčtovaniach prostredníctvom systému SWIFT klesol v marci 2024 na historické minimum, ukázali najnovšie údaje o transakciách, ktoré zostavila globálna finančná služba.
Podiel transakcií zahŕňajúcich jednotnú európsku menu predstavoval v marci 21,93 %, čo znamenalo medzimesačný pokles o 1,32 percentuálneho bodu a pokles výrazne pod úroveň 24,4 % zaznamenanú pri zavedení novej stupnice SWIFT.
Údaje sa zbierajú od roku 2010, ale od júla 2023 údaje odrážajú technickú úpravu štandardov vykazovania obchodov spoločnosťou SWIFT.
Za posledný rok sa podiel eura na medzinárodných platbách znížil takmer o polovicu. V januári 2023 predstavovali zúčtovania s touto menou 37,88 %, zatiaľ čo údaje za december 2023 zaznamenávajú pokles na 22,41 %.
Na prvom mieste sa umiestnil americký dolár, ktorý oproti februáru získal 0,81 percentuálneho bodu a dosiahol 47,37 %, čo predstavuje najvyššiu úroveň od decembra 2023. Za ním nasledovali meny euro, libra a jüan.
Podiel národnej meny Spojeného kráľovstva na transakciách uskutočnených systémom SWIFT dosiahol 6,57 %, zatiaľ čo podiel zúčtovania s čínskym jüanom zaznamenal ďalší nárast a dosiahol 4,69 %.
Dominantné postavenie eura, ktoré je po americkom dolári na druhom mieste, ako svetovej meny, sa otriasa na úkor vzostupu Číny, ako aj zhoršením vzťahov s Ruskom a výrazným úsilím rozvíjajúcich sa ekonomík od Indie po Brazíliu o dosiahnutie finančnej nezávislosti.
V Rusku boli veľké banky kontrolujúce viac ako 80 % bankových aktív krajiny v rámci sankcií súvisiacich s Ukrajinou odrezané od systému SWIFT. Podľa finančných expertov to podporilo nárast čínskej národnej meny v globálnom obchode a financiách, keďže Peking sa k sankciám nepripojil a rozhodol sa posilniť obchodné väzby s Ruskom.
Používanie jüanu sa rozšírilo po tom, ako Čína vytvorila vlastnú medzinárodnú platobnú sieť CIPS, oddelenú od SWIFT. CIPS privítali nielen banky v sankciami postihnutom Rusku, ale aj finančné inštitúcie pôsobiace vo všetkých rozvíjajúcich sa ekonomikách. Tento krok podporil rast jüanu ako jednej z najpoužívanejších mien na svete.
SWIFT, teda Spoločnosť pre celosvetovú medzibankovú finančnú telekomunikáciu, poskytuje služby v oblasti finančných transakcií a platieb pre viac ako 11 000 globálnych finančných organizácií. Sledované údaje nepokrývajú celý devízový trh s objemom 7,5 bilióna dolárov denne, ale správy bežne pokrývajú obrovský objem menových tokov, ktoré v priebehu času poháňajú svetový obchod.
V medzinárodnom merítku je BIC kód (Bank Identifier Code) známy aj ako SWIFT kód. SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) je medzinárodná spoločnosť, ktorá priradzuje bankám identifikačné kódy.
Zdroj: rt.com / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…