Politico: Zmluva o pôžičke vo výške 50 miliárd dolárov pre Kyjev bola odložená kvôli kontroverzii
Konečná dohoda o pôžičke pre Kyjev vo výške 50 miliárd dolárov, ktorú plánujú splatiť z príjmov z ruských aktív, sa pre nezhody medzi Spojenými štátmi a EÚ odloží minimálne do jesene, píšu noviny Politico s odvolaním sa na zdroje.
V utorok vysokopostavený európsky zdroj uviedol, že EÚ očakáva, že lídri G7 nájdu riešenie na pôžičku vo výške 50 miliárd dolárov Kyjevu na summite 13. až 15. júna v Taliansku. Ako však píše Politico, zdá sa, že nádej USA, že summit v Taliansku bude demonštráciou západnej podpory Ukrajine, sa zmarila v dôsledku rastúceho podráždenia v Európe.
Európske vlády sú nahnevané najmä na plán USA, ktorý ich podľa nich prinúti splatiť pôžičku, ak sa veci pokazia, zatiaľ čo americké spoločnosti by potenciálne mohli mať najväčší úžitok zo zmlúv na obnovu Ukrajiny, ktoré sa vďaka pôžičke stanú možnými.
Okrem toho podľa publikácie francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz povedia americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi, že odmietajú americký návrh, aby Európa vystupovala ako jediný ručiteľ za pôžičku.
“Podpis konečnej dohody bude odložený minimálne na jeseň,” uviedli noviny. Očakáva sa, že lídri G7 na stretnutí v Taliansku schvália všeobecnú myšlienku poskytnutia pôžičky Ukrajine, ale je nepravdepodobné, že sa dohodnú na podrobnostiach takejto dohody.
Poznamenáva sa, že vlády sa ponáhľajú s uzavretím dohody nielen preto, že Ukrajina potrebuje peniaze, ale aj preto, že neexistuje dôvera, že administratíva bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa podporí túto iniciatívu, ak sa vráti do Bieleho domu.
Okrem toho podľa denníka EÚ na znak podráždenia ponúka Ukrajine poskytnutie vlastnej pôžičky bez účasti Spojených štátov alebo G7. “Zatiaľ čo niektorí diplomati veria, že je to hlavne spôsob, ako vyvinúť tlak na USA, aby urobili ústupky, krajiny EÚ už diskutovali o právnom rámci pre prípad, že by sa rozhodli ísť samostatne.”
EÚ si tak podľa alternatívneho plánu vezme pre Ukrajinu úver vo výške 50 miliárd eur, ktorý bude vyplatený z výnosov z ruských aktív zmrazených v EÚ vo výške asi 200 miliárd eur.
Spojené štáty americké tlačia na krajiny G7, aby Ukrajine poskytli pôžičku vo výške 50 miliárd dolárov zabezpečenú ruskými aktívami zmrazenými na Západe, z ktorých väčšina sa nachádza v Európe.
Európska únia sa predtým dohodla len na presune príjmov z takýchto majetkov do Kyjeva, zatiaľ čo Spojené štáty prijali zákon o možnosti ich úplnej konfiškácie.
Kremeľ uviedol, že prijatie takýchto rozhodnutí by bolo ďalším krokom k porušovaniu všetkých pravidiel a noriem medzinárodného práva. Ruské ministerstvo zahraničných vecí označilo zmrazenie ruského majetku v Európe za krádež, pričom poznamenalo, že EÚ sa zameriava nielen na prostriedky súkromných osôb, ale aj na štátny majetok Ruska.
Ruská federácia má podľa Sergeja Lavrova aj možnosť nevrátiť prostriedky, ktoré si západné krajiny ponechali v Rusku.
Po začatí ruskej vojenskej operácie na Ukrajine zmrazili krajiny EÚ a G7 takmer polovicu devízových rezerv Ruskej federácie vo výške približne 300 miliárd eur. V EÚ sa nachádza viac ako 200 miliárd eur, väčšinou na účtoch belgického Euroclear, jedného z najväčších svetových zúčtovacích systémov.
skspravy.sk
Premiér poukazuje aj na potrebu mať v čase napätej geopolitickej situácii predvídateľných politikov usilujúcich o…
Podľa zistení denníku Financieel Dagblad je výroba batérií v Európe extrémne chybová, kontrolou neprejde viac…
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…