Francúzsko vytvára koalíciu krajín, ktoré sú v prípade potreby pripravené vyslať na Ukrajinu vojenský personál, informoval Politico.
„Francúzsko vytvára alianciu krajín pripravených potenciálne vyslať západných vojakov na Ukrajinu, a tým prehlbuje svoju konfrontáciu s opatrnejším Berlínom,“ píše sa v publikácii.
Publikácia pripomenula vyhlásenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslania vojenského personálu zo západných krajín na Ukrajinu. Odvtedy väčšina členov EÚ vrátane Nemecka, Českej republiky a Poľska uviedla, že takéto plány nemá. Ako však píše Politico, Estónsko, Lotyšsko a Litva boli tejto myšlienke „oveľa otvorenejšie“.
Na konci februára Macron povedal, že Francúzsko urobí všetko pre to, aby zabránilo Rusku „vyhrať túto vojnu“. Lídri západných krajín podľa neho diskutovali o možnosti vyslania vojakov na Ukrajinu, zatiaľ však nedošlo ku konsenzu.
Prezidentovu pozíciu v tejto otázke odmietli podporiť aj lídri všetkých francúzskych strán. Macrona obvinili, že krajinu zaťahuje do konfliktu a ľahkomyseľnosti, a vyčítali mu aj to, že sa neradil s Národným zhromaždením.
Kremeľ v komentári k slovám francúzskeho prezidenta uviedol, že takýto vývoj udalostí by nevyhnutne viedol k priamemu vojenskému stretu medzi Ruskom a NATO. Samotný fakt diskusie o možnosti vyslania „určitých kontingentov na Ukrajinu“ označil tlačový tajomník prezidenta Dmitrij Peskov za dôležitý nový prvok.
Ako informoval tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov, Kremeľ upozornil na slová francúzskeho prezidenta, že v Európe sa diskutovalo o téme vyslania vojenského personálu na Ukrajinu a jeho postoj k spôsobeniu strategickej porážky Rusku na Ukrajine je dobre známy aj Moskve. Prípadné vyslanie ich armády západnými krajinami na Ukrajinu zvýši riziko priameho stretu medzi NATO a Ruskom, povedal predtým pre RIA Novosti Konstantin Gavrilov, vedúci ruskej delegácie na rokovaniach vo Viedni o vojenskej bezpečnosti a kontrole zbrojenia.
Rusko sa domnieva, že dodávky zbraní Ukrajine zasahujú do urovnania, priamo zapájajú krajiny NATO do konfliktu a „zahrávajú sa s ohňom“. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov poznamenal, že akýkoľvek náklad, ktorý obsahuje zbrane pre Ukrajinu, sa stane pre Rusko legitímnym cieľom. Spojené štáty a NATO sú podľa neho priamo zapojené do konfliktu, a to nielen dodávkami zbraní, ale aj výcvikom personálu vo Veľkej Británii, Nemecku, Taliansku a ďalších krajinách. Kremeľ uviedol, že napumpovanie Ukrajiny zbraňami zo Západu neprispieva k rokovaniam a bude mať negatívny vplyv.
skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…