Slovanské Noviny

14. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Politico: Európska prokuratúra sa začala zaoberať komunikáciou medzi predsedníčkou eurokomisie Ursulou von der Leyenovou a šéfom Pfizeru Albertom Bourlom

Vyšetrovatelia Úradu európskeho verejného žalobcu prípad v posledných mesiacoch prevzali od belgických žalobcov. Von der Leyenovú vyšetrovali pre „zasahovanie do verejných funkcií, ničenie SMS, korupciu a konflikt záujmov“, vyplýva z právnych dokumentov, do ktorých Politico malo možnosť nahliadnuť.

Vyšetrovaním obvinení, ktoré súvisia s vyjednávaním medzi šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a šéfom farmaceutickej spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom o vakcínach proti covidu-19, sa začal zaoberať Úrad európskeho verejného žalobcu (EPPO). Informoval o tom server Politico s odvolaním sa na hovorcu prokuratúry v belgickom Lutychu (Liège).

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vyšetrovatelia Úradu európskeho verejného žalobcu prípad v posledných mesiacoch prevzali od belgických žalobcov. Von der Leyenovú vyšetrovali pre „zasahovanie do verejných funkcií, ničenie SMS, korupciu a konflikt záujmov“, vyplýva z právnych dokumentov, do ktorých Politico malo možnosť nahliadnuť.

Von der Leyenová odmietla zverejniť obsah týchto správ a tvrdí, že ich nemôže nájsť.

Napriek týmto obvineniam a samotnej Von der Leyenovej, ktorá priznala, že s Bourlom súkromne komunikovala takmer mesiac pred podpisom zmluvy v hodnote takmer 20 miliárd eur (21,5 miliardy dolárov), zatiaľ neboli voči šéfke EK vznesené žiadne formálne obvinenia.

Úrad EPPO, ktorý má silné vyšetrovacie právomoci, už skôr prezradil, že nákup vakcín skúma. Nikdy sa však nevyjadril k tomu, či sa zaoberá aj šéfkou Európskej komisie. V súvislosti s prípadom zatiaľ nikto nebol obvinený.

Otázky o tom, ako bola zmluva s Pfizerom dojednaná, prenasledujú šéfku Európskej komisie od chvíle, keď už viac ako pred rokom denník The New York Times (NYT) uviedol, že si vymieňala správy so šéfom tejto farmaceutickej firmy v čase prípravy obrieho kontraktu z mája 2021.

Vakcíny EÚ od Pfizeru objednala stovky miliónov. Dvojica si podľa NYT volala a vymieňala správy asi mesiac, pričom táto „osobná diplomacia zohrala v dohode veľkú úlohu“.

Pripojila sa aj maďarská a poľská vláda

Vyšetrovanie prípadu pôvodne začali belgické úrady v Lutychu začiatkom roka 2023 po trestnom oznámení. Podal ho miestny lobista Frédérico Baldana. Neskôr sa k nemu pripojili maďarská a poľská vláda.

Poľsko svoju sťažnosť vlani stiahlo po tom, ako v krajine po voľbách vznikla proeurópska vláda vedená Donaldom Tuskom, uviedol poľský vládny hovorca.

Baldanovo trestné oznámenie sa týkalo práve údajnej výmeny textových správ medzi von der Leyenovou a Bourlom v období pred uzavretím kontraktu o vakcínach. Aféra získala názov Pffizergate.

Vakcíny mali mať hodnotu viac ako 20 miliárd eur. Fakt, že sa vyšetrovaním začal zaoberať hlavný európsky žalobca, môže podľa bruselských médií znamenať pre šéfku EK komplikáciu pri jej snahách získať po voľbách do EP druhý mandát na čele únijnej exekutívy.

V decembri minulého roka server Politico s odvolaním sa na vlastnú analýzu napísal, že únijné krajiny vyhodili najmenej 215 miliónov dávok vakcín proti chorobe covid-19. Daňových poplatníkov to stálo zhruba štyri miliardy eur.

Mnohé z týchto vakcín kúpili na vrchole pandémie v roku 2021. To v čase, keď EÚ uzavrela svoj najväčší jednorazový kontrakt na nákup 1,1 miliardy dávok od spoločností Pfizer/BioNTech.

Server v tejto súvislosti podotkol, že je ľahké zabudnúť, aká neistá bola situácia v roku 2021, keď bola dohoda o vakcínach vychvaľovaná. Jej veľkosť i načasovanie sa ale podľa neho ukázali ako problematické.

Krajiny boli viazané nákupom dávok aj v čase, keď pandémia ustupovala. Zatiaľ čo snahy darovať prebytočné vakcíny tretím krajinám boli zmarené klesajúcim dopytom aj logistickými problémami.

EPPO vedie celoeurópske vyšetrovanie finančných zločinov. Teoreticky môže zabaviť aj telefóny a ďalšie relevantné materiály z kancelárií Európskej komisie. Taktiež aj v iných krajinách, ako je napríklad von der Leyenovej rodné Nemecko, poznamenalo Politico.

Komisia zatiaľ odmietla potvrdiť existenciu textových správ či prezradiť ich obsah. „Všetko potrebné už bolo povedané. Budeme čakať na výsledky,“ komentovala kauzu Pfizergate už skôr šéfka EK. Maďarská vláda na žiadosť o komentár neodpovedala. Pfizer a EPPO prípad nechcú komentovať, dodalo Politico.

Európska prokuratúra 14. októbra 2022 potvrdila, že úniové nákupy koronavírusových vakcín vyšetruje, no neprezradila, koho a akých zmlúv sa toto vyšetrovanie týka.

Úrad Európskej prokuratúry, ktorý v súčasnosti vedie bývalá šéfka rumunského Národného protikorupčného riaditeľstva Laura Codruța Kövesi, pre Epoch Times v januári 2024 uviedla, že vyšetrovanie pokračuje aj po vyše roku.

„Vyšetrovanie nákupu vakcín covid-19 v Európskej únii stále prebieha a je utajované v súlade s európskou a národnou legislatívou. Z tohto dôvodu nemôžeme v tejto fáze zverejniť ďalšie podrobnosti. Ak budeme mať čo povedať, iniciatívne tak urobíme,“ uviedla hovorkyňa úradu Laura Telo Alves.

Poslanci europarlamentu chcú vyšetrovať korupciu súvisiacu s nákupom vakcín

Iniciatíva skupiny europoslancov chcela už v roku 2022 prinútiť Európsku komisiu, aby zverejnila úplné znenie zmlúv medzi Európskou komisiou a výrobcami vakcíny proti ochoreniu Covid-19. Časť europoslancov dokonca požadovala odstúpenie predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyen kvôli zmazaniu obsahu jej komunikácie s vedením americkej farmaceutickej spoločnosti Pfizer.

Šesť poslancov Európskeho parlamentu usporiadalo 11. októbra 2022 tlačovú konferenciu, deň po tom, ako sa Albert Bourla, generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer, odmietol zúčastniť na zasadnutí kovidového výboru v Európskom parlamente a odpovedať na otázky europoslancov.

Podľa nemeckej europoslankyne Christiane Andersonovej sa v tejto otázke vytvorila medzistranícka aliancia 36 europoslancov, ktorí pochádzajú z rôznych politických táborov vrátane FPÖ (Skupina pre identitu a demokraciu), Európskych konzervatívcov a reformistov, Zelených, ľavice a nezaradených poslancov.

„Dokonca ani poslanci EP nemajú možnosť skontrolovať kompletné zmluvy,“ kritizovala Andersonová utajovanie zmlúv ešte v roku 2021.

Na škandál vtedy vo svojom prejave v europarlamente poukázal aj rumunský europoslanec Cristian Terheș. „Ursula von der Leyenová musí odstúpiť, pretože jej konanie vyšetruje Európska prokuratúra. Podpísala zmluvy na nákup 4,6 miliardy dávok covidovej vakcíny v hodnote 71 miliárd eur a tieto zmluvy stále nie sú verejnosti a poslancom Európskeho parlamentu zverejnené v plnom znení,“ vyhlásil.

Zdroj: spravy.rtvs.sk / rt.com / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.