Slovanské Noviny

29. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

22.11.2020

Ak by podľa neho polícia dav rozpustila či inak výrazne obmedzovala, prišlo by k oveľa väčším škodám a možno aj k ušliapaniu či panike, argumentuje Peter Kovařík.

V kontexte očakávaní bola demonštrácia v Bratislave pokojná a okrem malého množstva radikálov, ktorí provokovali a chceli vyvolať nepokoje, sa na ňom nachádzali najmä tí, ktorí prišli iba povedať, čo si myslia. Konštatuje to policajný prezident Peter Kovařík. Ak by podľa neho polícia dav rozpustila či inak výrazne obmedzovala, prišlo by k oveľa väčším škodám a možno aj k ušliapaniu či panike.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Obrovská protivládna demonštrácia, ktorá sa uskutočnila tento týždeň v hlavnom meste, na dlhšiu dobu vytvorila priepasť medzi množstvom občanom na jednej, a políciou na druhej strane.

O jej priebehu a pohľade zo strany ozbrojených zložiek sa rozhovoril aj prezident Policajného zboru Peter Kovařík

Ten sa nechal počuť, že pred samotným zásahom mali rešpekt, nakoľko sa pripravovali na veľmi vyhrotenú situáciu, ku ktorej mohli prispieť aj potenciálni extrémistickí účastníci z cudziny.

„Tomu sme nastavovali aj celý mechanizmus prípravy. Vzhľadom na naše obavy to napriek veľkému množstvu ľudí dopadlo dobre. Súhlasím s odhadmi, že tam mohlo byť od 10– do 15-tisíc ľudí. Demonštráciu preto vnímam ako pokojnú,“ vraví s tým, že prišlo len k jednému zraneniu policajta, no strach má aj zo spustenia ďalšej vlny nákazy.

Do davu sa nestrieľalo

Tvrdenia o tom, že sa do davu strieľalo, označil za „nezmysel“ a vraj šlo len o značkovacie strelivo určené na spätnú identifikáciu najviac problémových osôb. „Z hľadiska následkov je najmenej nebezpečné nenosenie rúšok a nedodržiavanie rozstupov,“ vraví.

Za nebezpečnejšie konanie hodnotí prejavy extrémizmu (z ktorého sú už prvé osoby stíhané), výtržníctva či útokov na verejných činiteľov. „Toto všetko my pri zásahu vyhodnocujeme,“ vraví.

Dav je ako rieka

Na margo toho, že účastníci mali akési privilégium v porušovaní zákazu zhromažďovania, naznačuje, že ak by sa konalo, boli by škody väčšie ako osoh. „Nebolo to určite o tom, že by sme tam dali zábrany a dav nepustili. Dav je ako rieka. Môžete vode postaviť prekážku, ale voda ju obtečie. Potom ale už neostane v koryte, ale vyleje sa a následky sú úplne iné,“ hodnotí zdržanlivosť Kovařík.

Hoci bol dav na obdobných protestoch v cudzine rozpustený, šéf polície konštatuje, že takýto zásah v utorok nebol možný. „Urobiť radikálny zásah – vyslať tam vodné delá a ten dav rozbiť, je ďaleko nebezpečnejšie, ako nechať dav, nech si povie, čo chce, aj keď si uvedomujeme tie epidemiologické následky,“ myslí si.

Pár skupín extrémistov

Ak by zhromaždený dav vraj vytláčali z jedného miesta násilím, zradikalizoval by sa a pohol by sa na miesta, kde by bol pre ľudí ďaleko nebezpečnejší. To by mohlo viesť k posunu do užších uličiek, menším rozostupom či prípadnej panike a ušliapavaniu, ak by napríklad explodoval delobuch a niektorí by si ho zamieňali za streľbu.

„My sme vyhodnocovali všetky riziká s tým spojené, a preto sme zasiahli a riešili sme dav, tak ako sme ho riešili. Som veľmi rád, že aj ľudia to tak vnímali a reagovali na pozitívne signály, ktoré sme vopred vysielali. Okrem pár skupín, ktoré chceli provokovať a mali tendencie vyvolávať nepokoje, všetci ostatní sa držali späť a prišli si len povedať, čo chceli povedať,“ uzatvára.

Zdroj: dennikslovensko.sk

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d