Slovanské Noviny

2. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Pracovníci inšpekcie mali v NAKA zaistiť niekoľko „živých“ vyšetrovacích spisov, ktoré vyšetruje špeciálny tím Očistec. Medzi zaistenými spismi má byť aj vyšetrovací spis týkajúci sa exriaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského.

V priestoroch Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) mali dnes zasahovať príslušníci Inšpekcie ministerstva vnútra. Inšpekcia mala zaistiť viacero spisov živých prípadov, ktoré vyšetruje špeciálny tím Očistec.

Dôvodom zásahu sú podozrenia z manipulovania vyšetrovania viacerých káuz, ktoré priniesla SIS.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Podľa informácií Denníka N inšpekcia zaistila aj vyšetrovací spis týkajúci sa exriaditeľa tajnej služby Vladimíra Pčolinského.

Krajská prokuratúra v Bratislave ani inšpekcia Ministerstva vnútra (MV) SR sa nechcú vyjadrovať k zásahu Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) v Národnej kriminálnej agentúre (NAKA). O zásahu informoval Denník N.

„K predmetnej trestnej veci nebudeme aktuálne poskytovať žiadne informácie,“ uviedol pre TASR jej prokurátor Matej Izakovič. Hovorkyňa MV SR Petra Friese odporučila obrátiť sa na krajskú prokuratúru.

Heger: Polícia a prokuratúra majú rozviazané ruky, musia však konať zákonne

Polícia a prokuratúra majú rozviazané ruky. Platí to pre ich všetky zložky. Vyhlásil to premiér Eduard Heger (OĽANO), reagoval tak na medializované informácie o zásahu Úradu inšpekčnej služby v Národnej kriminálnej agentúre.

„Pre mňa je dôležité, aby všetky zložky v štáte dodržiavali svoje kompetencie a konali v zmysle zákona,“ poznamenal predseda vlády.

Mikulec verí, že úkon ÚIS v NAKA bol na základe rozhodnutia prokurátora

Šéf rezortu vnútra Roman Mikulec (OĽANO) verí, že štvrtkový úkon Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) v Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) bol vykonaný na základe rozhodnutia prokurátora. TASR o tom informovala riaditeľka tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR Barbara Túrosová.

Mikulec deklaroval, že všetky poskytnuté informácie ako príjemca zo zákona postupuje príslušným útvarom Policajného zboru. „Rovnako tak to bolo aj v prípade spravodajskej informácie SIS o možnom ovplyvňovaní vyšetrovania. Na základe toho bol rozhodnutím riaditeľa ÚIS a prezidenta Policajného zboru zriadený tím, ktorý sa uvedenými skutočnosťami zaoberá a preveruje ich hodnovernosť. Minister vnútra verí, že dnešný úkon Úradu inšpekčnej služby v NAKA bol v plnom súlade s vyššie uvedeným a na základe rozhodnutia prokurátora,“ doplnila Túrosová.

Ďalej informovala, že dozor nad celým prípadom vykonáva bratislavská krajská prokuratúra a samotné úkony prebiehali priamo na mieste pod dohľadom dozorového prokurátora krajskej prokuratúry. Bratislavská krajská prokuratúra prípad nekomentuje.

Žilinka uložil prokurátorovi preskúmať zákonnosť úkonov inšpekcie v NAKA

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka uložil krajskému prokurátorovi v Bratislave dôsledne preskúmať zákonnosť a opodstatnenosť vykonaných úkonov Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) v Národnej kriminálnej agentúre (NAKA). TASR o tom informoval hovorca Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibor Skladan.

„Z dôvodu odstránenia akýchkoľvek podozrení z účelovosti procesných úkonov vykonaných dnešného dňa vyšetrovateľom Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR v Národnej kriminálnej agentúre, uložil krajskému prokurátorovi v Bratislave dôsledne preskúmať zákonnosť a opodstatnenosť vykonaných úkonov,“ informoval hovorca o kroku generálneho prokurátora. Dodal, že Žilinka veľmi citlivo vníma udalosti ostatných dní, ktoré nesú znaky vážneho konfliktu v bezpečnostných zložkách štátu.

Lipšic je zásahom v NAKA znepokojený a považuje ho za neštandardný

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) vyjadril znepokojenie nad štvrtkovým zásahom Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra v priestoroch Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Považuje ho za minimálne neštandardný a má silné podozrenie z účelovosti celého postupu. Stanovisko úradu pre TASR poskytol špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

ÚŠP deklaruje, že sa nebráni žiadnej súčinnosti pokiaľ ide o spoluprácu s Úradom inšpekčnej služby. Rovnako je podľa špeciálnej prokuratúry zrejmé, že takúto súčinnosť je pripravená poskytnúť i NAKA. „Je preto zarážajúce, aký procesný postup zvolil Úrad inšpekčnej služby, keď zaistil celé originály vyšetrovacích spisov. Ide o závažný zásah do stále živých vyšetrovaní, kde aj aktuálne je dané podozrenie z mimoriadnej závažnej trestnej činnosti a voči rôznym záujmovým osobám – a to aj mimoriadne vysoko postaveným,“ vyhlásil ÚŠP.

Postupne sa podľa špeciálnej prokuratúry odkrývajú podozrenia zo systematickej korupcie, ktorá mala byť páchaná na tej najvyššej úrovni v polícii, na prokuratúre, ale aj v štátnej správe a v politike. Je preto podľa nej prirodzené, že je obrovský tlak, aby sa takéto vyšetrovania zastavili, respektíve, aby sa v nich nepokračovalo. Ide o tlak oligarchov, politikov, ale aj samotných policajtov, ktorí nejakým spôsobom participovali na systéme „našich ľudí“. V tomto smere možno vidieť aj istú paralelu s tímom „Kuciak“, ktorý bol taktiež rozpustený predčasne, uviedol ÚŠP.

Rovnaké ambície a snahy vníma aj smerom do pracovnej skupiny Očistec, kde tím „poctivých a pracovitých ľudí“ má snahu vyšetriť každé podozrenie z trestnej činnosti. Je preto podľa úradu nepochopiteľné, že takýmto procesným spôsobom dochádza k zaisťovaniu celých živých trestných spisov v trestnom konaní, ktorý nemá na Slovensku obdobu.

„Je potrebné zdôrazniť, že vyšetrovateľom boli zaistené komplet celé originály živých trestných vecí, a to bez toho, aby bolo identifikované, aké konkrétne listiny sú predmetom vyšetrovania vedeného Úradom inšpekčnej služby, respektíve o podozrenie, z akej trestnej činnosti ide,“ vyhlásil ÚŠP.

Špeciálna prokuratúra má preto silné podozrenie z účelovosti celého postupu. Je podľa nej nanajvýš paradoxné, že práve Úrad inšpekčnej služby, ktorý mal riešiť práve trestnú činnosť príslušníkov v Policajnom zbore, takéto podozrenia z jej páchania za šesť rokov vôbec neidentifikoval a neriešil. „Hoci vo viacerých situáciách tak konať mohol a mal. Preto až vyšetrovatelia NAKA túto činnosť postupne odkrývajú a objasňujú, čo sa aj v súčasnosti deje, pričom pri tejto trestnej činnosti sa postupne odhaľuje aj iná (ďalšia), omnoho závažnejšia ekonomická trestná činnosť, ktorá mala poškodiť všetkých občanov SR,“ poznamenal ÚŠP.

„Zachytil som túto informáciu, avšak neviem k tomu nič bližšie povedať. Od 9.00 h rána sme pojednávali za bránami väznice. Bude potrebné, aby som prišiel do práce, kde zistím, o čo malo vôbec ísť a nejaké ďalšie podrobnosti. Ja môžem len za seba dúfať, že to nejakým spôsobom nenaruší kontinuitu vo vyšetrovaní a určite vo veciach, v ktorých som dozorovým prokurátorom,“ povedal prokurátor ÚŠP Michal Šúrek k zásahu Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra. Šúrek, ktorý je prokurátorom v kauze Očistec, bol vo štvrtok na pojednávaní v prípade prípravy vraždy Sylvie Klaus-Volzovej. Súd v tejto veci pojednával približne osem hodín.

Zdroj: info.sk (1)(2)(3)(4)(5)

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.