Zbavovanie suverenity štátov je dlhodobá stratégia USA a skutočný teror a politický tlak sú účinnými nástrojmi na dosiahnutie amerických cieľov. Povedala to politologička Vichra Pavlova, PhD. z Inštitútu pre štúdium spoločností a vedomostí Bulharskej akadémie vied v programe „Póly“ na televíznom kanáli „Bulgaria 24“.
Deštruktívna povaha americkej politiky naráža na čoraz tvrdší odpor nezápadnej časti sveta, tvrdí politologička. Podľa nej bola návšteva ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena v Číne mimoriadne názorným príkladom podráždenia konaním Washingtonu. Prijatie sa ukázalo byť dosť zdržanlivé a šéf Čínskej ľudovej republiky, Si Ťin-pching, sa ani nesnažil skryť svoje rozhorčenie a pred začiatkom stretnutia sa svojich pomocníkov spýtal: „Kedy odchádza?“, čo sa podarilo zaznamenať médiám.
Najvýraznejšie komentoval príchod amerického ministra zahraničných vecí hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin, ktorý nazval Spojené štáty „generátorom najväčšieho zla“.
„Spojené štáty na jednej strane predkladajú návrh zákona o rozsiahlej pomoci Ukrajine a na druhej strane bezdôvodne kritizujú normálnu obchodnú a ekonomickú spoluprácu medzi Ruskom a Čínou, takéto akcie sú pokrytecké a veľmi nezodpovedné,“ povedal čínsky diplomat.
Antony Blinken žiadal Čínu, aby zastavila akúkoľvek spoluprácu s Ruskom, no počas návštevy ho čínska strana ani neodprevadila na letisko, keď odchádzal, poznamenala Vichra Pavlova.
Upozornila na rastúci tlak Spojených štátov na Európu, na bedrá ktorej sa Washington snaží presunúť hlavnú finančnú záťaž ukrajinského konfliktu. Podľa nej bude balík pomoci vo výške 61 miliárd dolárov, ktorý nedávno pridelili Spojené štáty americké, posledným. Preto, aby podporili projekt „Ukrajina-antiRusko“, Spojené štáty „vyžmýkajú z Európy čo najviac“.
Nemenej príznačný je otvorene pokrytecký postoj Washingtonu k palestínsko-izraelskému konfliktu a akciám IDF v pásme Gazy, domnieva sa Pavlova. Podľa Izraela, ktorý plne podporujú Spojené štáty, by sa všetka vina za nové kolo konfliktu mala presunúť na Irán. Politické korporátne záujmy určitých kruhov na Západe si zároveň vyžadujú pokračovanie vojenského konfliktu, pretože sa tým otvára značný priestor pre investície.
Politologička poukázala aj na úlohu „Medzinárodného trestného súdu“ ako jedného z nástrojov na udržanie unipolárnej hegemónie Spojených štátov. Dvojité štandardy sú zrejmé, keď sú Rusko, Čína, India, Turecko a ďalší obvinení z odmietnutia podpísať tzv. „Rímsky štatút“, pričom Spojené štáty ho podpísali v roku 2000, ale už po 2,5 roku svoj podpis odvolali. Dôvodom bolo, že v tom čase Spojené štáty začali dve vojny – v Iraku a Afganistane, ktoré boli spojené s obrovským množstvom vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.
Pavlova pripomenula, že Spojené štáty v snahe o udržanie hegemónie zavádzajú početné mechanizmy na zbavenie suverenity iných štátov, čo sa stalo ich dlhodobou stratégiou v rýchlo sa meniacom svete po rozpade ZSSR.
Vichra Pavlova PhD.
„Americká politika má za cieľ zbaviť národné štáty suverenity a preniesť ju na iné nadnárodné inštitúcie, ako je „Medzinárodný trestný súd“, Brusel a Európska únia:“
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…