Nedávna štúdia uverejnená v časopise Cancer Discovery zistila, že inhalácia škodlivých mikróbov má potenciál u dospelých prispievať k pokročilému štádiu rakoviny pľúc.
No a časté a dlhodobé používanie tvárových rúšok práve k takémuto množeniu nebezpečných patogénov zvyčajne napomáha.
Mikrobiológovia sa zhodujú na tom, že časté nosenie rúšok vytvára vlhké prostredie, umožňujúce rast mikróbov a ich množenie predtým, ako sa dostanú do pľúc.
Tie cudzie mikróby potom putujú dolu priedušnicou a dostávajú sa do dvoch rúr zvaných priedušky, až nakoniec dorazia do malých vzdušných vakov pokrytých krvnými cievami, zvanými alveoly.
Leopoldo Segal, autor štúdie, riaditeľ programu Pľúcny mikrobióm a docent medicíny na Grossmanovej lekárskej fakulte Newyorskej univerzity k tomu uvádza:
„Pľúca boli dlho považované za sterilné, no teraz vieme, že orálne symbiotické mikroorganizmy – mikróby bežne sa nachádzajúce v ústach – nevedomými vdýchnutiami často vstupujú do pľúc.“
Podľa štúdie spôsobujú tieto mikroorganizmy po preniknutí do pľúc zápalovú reakciu v proteínoch známych ako cytokín IL-17.
„Na základe známeho vplyvu IL-17 a zápalu na rakovinu pľúc sme mali záujem určiť, či by nárast orálnych symbiotických mikroorganizmov v pľúcach mohol poháňať nejaký zápal typu IL-17 a mať vplyv na progresiu a prognózu rakoviny pľúc,“ povedal Segal.
Analýzou pľúcnych mikróbov u 83 neliečených dospelých ľudí s rakovinou pľúc výskumný tím zistil, že u všetkých pacientov s pokročilejším štádiom rakoviny pľúc boli oproti pacientom s ranými štádiami nájdené väčšie množstvá kolónií baktérií Veillonella, Prevotella a Streptococcus, ktoré môžu byť kultivované dlhším nosením rúšok.
Prítomnosť týchto bakteriálnych kultúr sa tiež bez ohľadu na štádium dáva do súvisu s nižšou šancou prežitia a zvýšeným rastom nádoru.
Navyše, výskum kultivácie baktérií Veillonella v pľúcach myší zistil, že prítomnosť takých baktérií vedie k objaveniu sa imunosupresívnych a tiež zápalových buniek ako je cytokín IL-17.
„Na základe výsledkov našej štúdie je možné, že zmeny pľúcneho mikrobiómu by sa mohli využívať ako biomarker na predpovedanie prognózy alebo triedenie pacientov k liečbe.“ – Leopoldo Segal
S objavovaním sa ďalších dôkazov, vzťahujúcich sa k dlhodobým účinkom povinného nosenia rúšok a lockdownov, sa lekári a vedci začínajú znova zamýšľať nad tým, či tieto autoritárske opatrenia v skutočnosti nespôsobujú viac škody ako osohu.
Kanadský odborník na oblasť verejného zdravotníctva Dr. Ari Joffe v súvisiacej štúdii zistil, že lockdowny spôsobujú „prinajmenšom desaťkrát“ viac škody ako osohu.
V nedávnej pracovnej štúdii výskumníkov z Harvardovej a Dukeovej univerzity, ako aj z univerzity Johnsa Hopkinsa, dospeli vedci k záveru, že:
„Nárast mier smrtnosti u celkovej populácie po pandémii ochorenia COVID-19 predpokladá v nasledujúcich 15 a 20 rokoch o ohromujúcich 0,89 resp. 1,37 milióna viac úmrtí.“
Odkedy sa začalo s núteným nosením rúšok, vytvorili si dermatológovia pre opísanie vriedkov v blízkosti úst, spôsobených rúškami, upchávajúcimi póry mazom a baktériami, pojem „maskné“.
Zubári tiež varujú pred javom známym ako „rúškové ústa“, kedy sa pacienti vracajú do zubnej ambulancie s o 50% vyšším počtom prípadov gingivitídy a zubného kazu za obdobie len niekoľkých mesiacov odvtedy, čo sa začalo s povinným nosením rúšok.
Všetky spomínané objavy tak zväčšujú množstvo pribúdajúcich dôkazov o poškodeniach, spôsobovaných dlhodobým nosením rúšok.
Zdroj: https://www.badatel.net
Ministerstvo obrany SR podalo v polovici roka 2024 trestné oznámenia, smerované voči kabinetu Eduarda Hegera…
Rusko bolo pred útokom na Ukrajinu hlavným dodávateľom plynu do Európy. Ruský štátom kontrolovaný plynárenský…
Podpredseda hnutia Republika Miroslav Suja sa v rozhovore s redaktorkou Mimi Šramovou vyjadril k aktuálnym…
Vojnový konflikt v Libanone vypukol po takmer roku cezhraničného ostreľovania severu Izraela a následných izraelských…
V situácii, keď podľa denníka Le Monde Francúzsko a Veľká Británia reálne zvažujú, že vyšlú…
Prezident Institutu pro ekonomický průzkum (Ifo) Clemens Fuest upozornil na nesoulad dekarbonizace s udržením energeticky…