Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Prezident Kennedy mal jedinečnú schopnosť, ktorú generáli Pentagonu nemali. Dokázal analyzovať medzinárodnú krízu tak, že sa postavil do kože svojho protivníka v snahe pochopiť motívy jeho protivníka. To mu umožnilo nájsť cestu z krízy, ktorá nezahŕňala vojnu. Reakcia generálov a Pentagonu bola vždy rovnaká: napadnúť, bombardovať, zabiť a zničiť.

Dnešní generáli sa nelíšia od svojich kolegov zo začiatku 60. rokov minulého storočia. Nie sú schopní vstúpiť do kože ruských predstaviteľov a pokúsiť sa nájsť riešenie krízy na Ukrajine. Namiesto toho sú ich odpoveďou bomby, rakety, smrť, ničenie a teraz aj tanky. Jednoducho nie sú mentálne vybavení na to, čo Kennedy.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Pochopenie toho, ako Kennedy vyriešil kubánsku raketovú krízu, vedie k pochopeniu toho, čo motivovalo Rusov k invázii na Ukrajinu.

V roku 1962 sa Kennedy dozvedel, že Sovietsky zväz (tj Rusko) inštaluje jadrové rakety na Kube. S plnou podporou Pentagonu sa Kennedy rozhodol, že to nemôže dopustiť. Neexistoval spôsob, že by americkí predstavitelia dovolili Rusom nainštalovať jadrové rakety namierené na Spojené štáty len zo vzdialenosti 90 míľ.

Napriek tomu mali Sovieti vo svete plné právo inštalovať jadrové rakety na Kube, pokiaľ sa tak dialo so súhlasom kubánskeho režimu. Napokon, aj keď Pentagon a CIA považovali Kubu za de facto kolóniu USA, Kuba bola v skutočnosti nezávislou a suverénnou krajinou. Ak chcela sovietske jadrové rakety na Kube, mala právo pozvať Sovietov, aby ich tam nainštalovali.

Napriek tomu sa Kennedy aj Pentagon rozhodli, že nedovolia, aby ruské jadrové rakety zostali na Kube. Prečo? Pretože jednoducho nechceli jadrové rakety namierené na USA len zo vzdialenosti 150 kilometrov od Floridy. Takéto rakety považovali za vážnu hrozbu pre americkú „národnú bezpečnosť“.

Vzhľadom na to, aký dôležitý bol tento princíp pre Kennedyho, bol dokonca ochotný ísť do jadrovej vojny proti Rusku, aby zabránil rozmiestneniu týchto ruských rakiet na Kube. V skutočnosti sa všeobecne neuznáva, že Kennedy by reálne inicioval vojnu proti Sovietom. Vtedy nariadil vojenskú blokádu proti sovietskym lodiam s jadrovými zbraňami na Kubu. Podľa medzinárodného práva je blokáda vojnovým aktom. Sovieti našťastie nereagovali odvetnými vojnovými opatreniami.

Napriek tomu sa Kennedyho blokáda stretla s vážnym nesúhlasom generálov. Bolo to považované za príliš slabé. Jeden člen zboru náčelníkov štábov prirovnal Kennedyho blokádu k upokojeniu Hitlera v Mníchove britským premiérom Nevillom Chamberlainom.

Generáli so svojou jednosmernou mysľou tlačili na Kennedyho, aby bombardoval a napadol Kubu. Ich naliehanie na nátlak na Kennedyho, aby podnikol akciu, ktorá by takmer určite vyústila do jadrovej vojny, odzrkadľovalo, ako silne cítili, že ruské rakety nemajú tak blízko k americkým hraniciam.

Ak by bol teda Kennedy prezidentom dnes, nemusel by sa pýtať, prečo Rusi vnímajú to isté, keď majú americké jadrové rakety umiestnené na Ukrajine, ktorá má spoločnú hranicu s Ruskom. Pochopil by, že ich pocity sa nebudú líšiť od názorov Kennedyho a Pentagonu v súvislosti s ruskými jadrovými raketami na Kube.

Bol tu však ďalší faktor, ktorý Kennedy zvažoval, keď vstúpil do kože Rusov v snahe pochopiť krízu a dospieť k jej obojstranne prijateľnému mierovému riešeniu.

Odkedy sa Kennedy stal prezidentom, CIA aj Pentagon boli odhodlaní dosiahnuť zmenu režimu na Kube. Presne o tom bola invázia CIA v kubánskej Zátoke svíň v roku 1961. Po neúspechu začal Pentagon neustále tlačiť na Kennedyho, aby začal rozsiahlu vojenskú inváziu na ostrov.

Pentagon dokonca prišiel s podvodnou operáciou pod falošnou vlajkou s názvom Operácia Northwoods, aby Kennedymu poskytol zámienku na inváziu na Kubu. Na jeho večné uznanie, Kennedy to odmietol.

Kennedy prišiel na to, že dôvod, prečo Kubánci chceli tieto jadrové zbrane, bolo odradiť Pentagon a CIA od ďalšej invázie na Kubu.

Ak by odstrašovanie zlyhalo, kubánski predstavitelia chceli jadrové zbrane ako spôsob boja proti oveľa silnejšej armáde.

Čo si mainstreamoví novinári a komentátori neuvedomujú je, že v dlhom stave nepriateľstva medzi Spojenými štátmi a Kubou to boli vždy Spojené štáty – konkrétne Pentagon a CIA –, kto bol agresorom.

Vzhľadom na to mala Kuba vo svete plné právo brániť sa pred tým, čo Martin Luther King opísal ako „najväčšieho poskytovateľa násilia na svete“.

Keď Kennedy prišiel na to, že kubánsku raketovú krízu vyprovokovala obsedantná snaha Pentagonu a CIA napadnúť Kubu, prišiel na spôsob, ako sa z krízy dostať.

Jednoducho sľúbil sovietskemu vodcovi Nikitovi Chruščovovi, že už nikdy nedovolí Pentagonu a CIA bombardovať alebo napadnúť Kubu. Jeho sľub vyšiel. Sovieti odviezli svoje jadrové rakety z Kuby a odviezli ich domov.

Až na jednu vec. Na poslednú chvíľu Chruščov požiadal Kennedyho, aby z Turecka odstránil americké jadrové rakety, ktoré mierili na Sovietsky zväz. Áno, čítate správne. Zatiaľ čo Pentagon bol proti sovietskym raketám na Kube, ktoré boli namierené na Spojené štáty, v Turecku mal svoje jadrové rakety namierené na Rusko.

Kennedy pochopil Chruščovov názor a súhlasil s ním. Ruskému vodcovi sľúbil, že jadrové rakety v Turecku odstráni do šiestich mesiacov.

Netreba dodávať, že väčšine Američanov odľahlo a potešilo Kennedyho riešenie kubánskej raketovej krízy. Nie tak však zbor náčelníkov štábov. Boli nahnevaní. Kennedy fakticky nechal Kubu natrvalo pod komunistickou kontrolou, niečo, čo Pentagon považoval za vážnu hrozbu pre „národnú bezpečnosť“.

Ako poukazujem vo svojej knihe Stretnutie so zlom: Príbeh Abrahama Zaprudera , JCS považovala Kennedyho riešenie krízy za najväčšiu porážku v histórii USA. Kennedyho považovali za „slabú sestru“, keď prišlo na konfrontáciu s komunistami. Považovali ho za zbabelca, a čo je ešte horšie, za zradcu za to, že sa s Ruskom škatuľkoval.

Čo by Kennedy urobil s Ukrajinou, keby bol prezidentom?

Nikdy by nedovolil, aby Pentagon použil NATO na absorbovanie bývalých členov Varšavskej zmluvy. Tiež by uznal, že reakcia Ruska na americké jadrové rakety na Ukrajine by bola rovnaká ako reakcia USA na ruské rakety na Kube.

Kennedy by pochopil, že reakcia Rusov na umiestnenie amerických jadrových rakiet na Ukrajine by sa nelíšila od ich reakcie na umiestnenie týchto amerických jadrových rakiet v Turecku.

V skutočnosti niet pochýb o tom, že Kennedy by rozpoznal, že NATO bol dinosaurus studenej vojny, ktorého bolo potrebné zlikvidovať, najmä vzhľadom na koniec studenej vojny.

Kde je v tom všetkom prezident Biden? Netreba dodávať, že Biden, žiaľ, nie je John Kennedy.

Jacob G. Hornberger

O autorovi: Jacob G. Hornberger je zakladateľom a prezidentom nadácie The Future of Freedom Foundation. Narodil sa a vyrastal v Larede v Texase a bakalársky titul z ekonómie získal na vojenskom inštitúte Virginia a právnický titul na Texaskej univerzite. Dvanásť rokov bol súdnym právnikom v Texase. Bol tiež mimoriadnym profesorom na univerzite v Dallase, kde vyučoval právo a ekonómiu. V roku 1987 pán Hornberger opustil advokátsku prax a stal sa riaditeľom programov v Nadácii pre ekonomické vzdelávanie. Rozšíril slobodu a voľné trhy v talk-rádiových staniciach po celej krajine, ako aj v reláciách Neila Cavuta a Grety van Susteren na Fox News a vystupoval ako pravidelný komentátor v relácii Freedom Watch sudcu Andrewa Napolitana.

Pôvodným zdrojom tohto článku je nadácia The Future of Freedom Foundation

fff.org/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.