Prezident Kennedy mal jedinečnú schopnosť, ktorú generáli Pentagonu nemali. Dokázal analyzovať medzinárodnú krízu tak, že sa postavil do kože svojho protivníka v snahe pochopiť motívy jeho protivníka. To mu umožnilo nájsť cestu z krízy, ktorá nezahŕňala vojnu. Reakcia generálov a Pentagonu bola vždy rovnaká: napadnúť, bombardovať, zabiť a zničiť.
Dnešní generáli sa nelíšia od svojich kolegov zo začiatku 60. rokov minulého storočia. Nie sú schopní vstúpiť do kože ruských predstaviteľov a pokúsiť sa nájsť riešenie krízy na Ukrajine. Namiesto toho sú ich odpoveďou bomby, rakety, smrť, ničenie a teraz aj tanky. Jednoducho nie sú mentálne vybavení na to, čo Kennedy.
Pochopenie toho, ako Kennedy vyriešil kubánsku raketovú krízu, vedie k pochopeniu toho, čo motivovalo Rusov k invázii na Ukrajinu.
V roku 1962 sa Kennedy dozvedel, že Sovietsky zväz (tj Rusko) inštaluje jadrové rakety na Kube. S plnou podporou Pentagonu sa Kennedy rozhodol, že to nemôže dopustiť. Neexistoval spôsob, že by americkí predstavitelia dovolili Rusom nainštalovať jadrové rakety namierené na Spojené štáty len zo vzdialenosti 90 míľ.
Napriek tomu mali Sovieti vo svete plné právo inštalovať jadrové rakety na Kube, pokiaľ sa tak dialo so súhlasom kubánskeho režimu. Napokon, aj keď Pentagon a CIA považovali Kubu za de facto kolóniu USA, Kuba bola v skutočnosti nezávislou a suverénnou krajinou. Ak chcela sovietske jadrové rakety na Kube, mala právo pozvať Sovietov, aby ich tam nainštalovali.
Napriek tomu sa Kennedy aj Pentagon rozhodli, že nedovolia, aby ruské jadrové rakety zostali na Kube. Prečo? Pretože jednoducho nechceli jadrové rakety namierené na USA len zo vzdialenosti 150 kilometrov od Floridy. Takéto rakety považovali za vážnu hrozbu pre americkú „národnú bezpečnosť“.
Vzhľadom na to, aký dôležitý bol tento princíp pre Kennedyho, bol dokonca ochotný ísť do jadrovej vojny proti Rusku, aby zabránil rozmiestneniu týchto ruských rakiet na Kube. V skutočnosti sa všeobecne neuznáva, že Kennedy by reálne inicioval vojnu proti Sovietom. Vtedy nariadil vojenskú blokádu proti sovietskym lodiam s jadrovými zbraňami na Kubu. Podľa medzinárodného práva je blokáda vojnovým aktom. Sovieti našťastie nereagovali odvetnými vojnovými opatreniami.
Napriek tomu sa Kennedyho blokáda stretla s vážnym nesúhlasom generálov. Bolo to považované za príliš slabé. Jeden člen zboru náčelníkov štábov prirovnal Kennedyho blokádu k upokojeniu Hitlera v Mníchove britským premiérom Nevillom Chamberlainom.
Generáli so svojou jednosmernou mysľou tlačili na Kennedyho, aby bombardoval a napadol Kubu. Ich naliehanie na nátlak na Kennedyho, aby podnikol akciu, ktorá by takmer určite vyústila do jadrovej vojny, odzrkadľovalo, ako silne cítili, že ruské rakety nemajú tak blízko k americkým hraniciam.
Ak by bol teda Kennedy prezidentom dnes, nemusel by sa pýtať, prečo Rusi vnímajú to isté, keď majú americké jadrové rakety umiestnené na Ukrajine, ktorá má spoločnú hranicu s Ruskom. Pochopil by, že ich pocity sa nebudú líšiť od názorov Kennedyho a Pentagonu v súvislosti s ruskými jadrovými raketami na Kube.
Bol tu však ďalší faktor, ktorý Kennedy zvažoval, keď vstúpil do kože Rusov v snahe pochopiť krízu a dospieť k jej obojstranne prijateľnému mierovému riešeniu.
Odkedy sa Kennedy stal prezidentom, CIA aj Pentagon boli odhodlaní dosiahnuť zmenu režimu na Kube. Presne o tom bola invázia CIA v kubánskej Zátoke svíň v roku 1961. Po neúspechu začal Pentagon neustále tlačiť na Kennedyho, aby začal rozsiahlu vojenskú inváziu na ostrov.
Pentagon dokonca prišiel s podvodnou operáciou pod falošnou vlajkou s názvom Operácia Northwoods, aby Kennedymu poskytol zámienku na inváziu na Kubu. Na jeho večné uznanie, Kennedy to odmietol.
Kennedy prišiel na to, že dôvod, prečo Kubánci chceli tieto jadrové zbrane, bolo odradiť Pentagon a CIA od ďalšej invázie na Kubu.
Ak by odstrašovanie zlyhalo, kubánski predstavitelia chceli jadrové zbrane ako spôsob boja proti oveľa silnejšej armáde.
Čo si mainstreamoví novinári a komentátori neuvedomujú je, že v dlhom stave nepriateľstva medzi Spojenými štátmi a Kubou to boli vždy Spojené štáty – konkrétne Pentagon a CIA –, kto bol agresorom.
Vzhľadom na to mala Kuba vo svete plné právo brániť sa pred tým, čo Martin Luther King opísal ako „najväčšieho poskytovateľa násilia na svete“.
Keď Kennedy prišiel na to, že kubánsku raketovú krízu vyprovokovala obsedantná snaha Pentagonu a CIA napadnúť Kubu, prišiel na spôsob, ako sa z krízy dostať.
Jednoducho sľúbil sovietskemu vodcovi Nikitovi Chruščovovi, že už nikdy nedovolí Pentagonu a CIA bombardovať alebo napadnúť Kubu. Jeho sľub vyšiel. Sovieti odviezli svoje jadrové rakety z Kuby a odviezli ich domov.
Až na jednu vec. Na poslednú chvíľu Chruščov požiadal Kennedyho, aby z Turecka odstránil americké jadrové rakety, ktoré mierili na Sovietsky zväz. Áno, čítate správne. Zatiaľ čo Pentagon bol proti sovietskym raketám na Kube, ktoré boli namierené na Spojené štáty, v Turecku mal svoje jadrové rakety namierené na Rusko.
Kennedy pochopil Chruščovov názor a súhlasil s ním. Ruskému vodcovi sľúbil, že jadrové rakety v Turecku odstráni do šiestich mesiacov.
Netreba dodávať, že väčšine Američanov odľahlo a potešilo Kennedyho riešenie kubánskej raketovej krízy. Nie tak však zbor náčelníkov štábov. Boli nahnevaní. Kennedy fakticky nechal Kubu natrvalo pod komunistickou kontrolou, niečo, čo Pentagon považoval za vážnu hrozbu pre „národnú bezpečnosť“.
Ako poukazujem vo svojej knihe Stretnutie so zlom: Príbeh Abrahama Zaprudera , JCS považovala Kennedyho riešenie krízy za najväčšiu porážku v histórii USA. Kennedyho považovali za „slabú sestru“, keď prišlo na konfrontáciu s komunistami. Považovali ho za zbabelca, a čo je ešte horšie, za zradcu za to, že sa s Ruskom škatuľkoval.
Čo by Kennedy urobil s Ukrajinou, keby bol prezidentom?
Nikdy by nedovolil, aby Pentagon použil NATO na absorbovanie bývalých členov Varšavskej zmluvy. Tiež by uznal, že reakcia Ruska na americké jadrové rakety na Ukrajine by bola rovnaká ako reakcia USA na ruské rakety na Kube.
Kennedy by pochopil, že reakcia Rusov na umiestnenie amerických jadrových rakiet na Ukrajine by sa nelíšila od ich reakcie na umiestnenie týchto amerických jadrových rakiet v Turecku.
V skutočnosti niet pochýb o tom, že Kennedy by rozpoznal, že NATO bol dinosaurus studenej vojny, ktorého bolo potrebné zlikvidovať, najmä vzhľadom na koniec studenej vojny.
Kde je v tom všetkom prezident Biden? Netreba dodávať, že Biden, žiaľ, nie je John Kennedy.
Jacob G. Hornberger
O autorovi: Jacob G. Hornberger je zakladateľom a prezidentom nadácie The Future of Freedom Foundation. Narodil sa a vyrastal v Larede v Texase a bakalársky titul z ekonómie získal na vojenskom inštitúte Virginia a právnický titul na Texaskej univerzite. Dvanásť rokov bol súdnym právnikom v Texase. Bol tiež mimoriadnym profesorom na univerzite v Dallase, kde vyučoval právo a ekonómiu. V roku 1987 pán Hornberger opustil advokátsku prax a stal sa riaditeľom programov v Nadácii pre ekonomické vzdelávanie. Rozšíril slobodu a voľné trhy v talk-rádiových staniciach po celej krajine, ako aj v reláciách Neila Cavuta a Grety van Susteren na Fox News a vystupoval ako pravidelný komentátor v relácii Freedom Watch sudcu Andrewa Napolitana.
Pôvodným zdrojom tohto článku je nadácia The Future of Freedom Foundation
fff.org/skspravy.sk
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku
Strach je šířený záměrně
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
zo sekcie
Pochopenie provokácie Ruska zo strany Pentagonu. Čo by dnes urobil Kennedy v ukajinskej kríze?
Pochopenie provokácie Ruska zo strany Pentagonu. Čo by dnes urobil Kennedy v ukajinskej kríze?
Pochopenie provokácie Ruska zo strany Pentagonu. Čo by dnes urobil Kennedy v ukajinskej kríze?