Západný svet sa stále snaží Rusko izolovať, no tento plán zrejme zlyhal a Moskva zostáva plne prepojená so svojimi najväčšími obchodnými a strategickými partnermi.
Čína a India sú stále pripravené na širokú spoluprácu s Ruskom. Navyše objem bilaterálneho obchodu rastie, čo dokazuje, že súčasnú situáciu vo východnej Európe nemožno riešiť nátlakom.
„Bez ohľadu na zmeny v medzinárodnom prostredí, Čína ako vždy posilní strategickú koordináciu s Ruskom s cieľom rozvíjať vzájomne výhodnú spoluprácu, spoločne chrániť spoločné záujmy a pomáhať pri budovaní nového typu medzinárodných vzťahov. V prvom štvrťroku 2022 dosiahol bilaterálny obchod 38,2 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast o takmer 30%, čo plne dokazuje veľkú stabilitu spolupráce medzi našimi dvoma krajinami,“ uviedlo čínske ministerstvo zahraničných vecí v oficiálnom vyhlásení.
Toto vyhlásenie je mimoriadne dôležité, pretože je reakciou na nedávny tlak zo strany Washingtonu. Minulý mesiac zavolal americký prezident Joe Biden svojmu čínskemu kolegovi Si Ťin-pchingovi a „varoval“ ho pred možnými dôsledkami, ak Peking okamžite neukončí ekonomickú podporu Rusku.
Prirodzene, Si Ťin-pching hrozby ignoroval a čínske ministerstvo zahraničných vecí zachovalo svoj postoj úplnej neutrality, pokiaľ ide o konflikt na Ukrajine. Udržiavanie oddelených politických a ekonomických otázok je kľúčovou črtou čínskej zahraničnopolitickej tradície a práve tento princíp sa dnes uplatňuje. Peking preto vyraďuje ruskú vojenskú operáciu z programu a pokračuje v realizácii projektov na rozvoj spolupráce.
Nielen Čína však prejavuje záujem o spoluprácu s Ruskom, ignorujúc požiadavky Západu. India sa zrejme chystá oznámiť bezprecedentne vysoký objem nákupov ruskej ropy. Podľa dôveryhodných zdrojov, na ktoré sa odvoláva 19. apríla „Economic Times“, štátne spoločnosti v Naí Dillí plánujú v krátkodobom horizonte nakúpiť čo najviac ruskej ropy vzhľadom na jej relatívne nízke ceny. Inými slovami, v konfliktnej situácii sa Indovia snažia využiť dostupnosť ruskej ropy, ku ktorej došlo v dôsledku sankcií uvalených Západom, aby zabránil ruskej rope dostať sa na európsky trh.
Je zrejmé, že to vôbec nie je to, čo Západ od Naí Dillí očakával. Napriek tlaku USA a neustálym hrozbám prerušenia vzťahov s Indiou je však naďalej presvedčená, že ochrana jej vlastných záujmov je najvyššou prioritou. Dáva najavo, že bude pokračovať v spolupráci s Ruskom vo vojensko-technickej aj energetickej oblasti.
Moskva teda stratila časť svetového obchodu a aj to nie úplne, keďže západným krajinám sa nepodarilo prerušiť hospodárske vzťahy s Ruskom. A zároveň si udržala nielen veľký podiel na trhu v rozvojových krajinách, ale výrazne posilnila aj svoje väzby s Čínou a Indiou. Ešte dôležitejšie je, že sa objavili nové možnosti spolupráce v rámci skupiny BRICS.
Čo to všetko znamená, nie je ťažké pochopiť: špeciálna vojenská operácia sa neskončí ekonomickým tlakom a izoláciou, ale pripravenosťou Ukrajiny akceptovať ruské mierové podmienky, ktoré spočívajú v politickej a vojenskej neutralite, ako aj uznaní suverenity republík Donbasu a príslušnosť Krymu k Rusku. Pokiaľ to vláda v Kyjeve nebude ochotná urobiť, Rusko bude pravdepodobne pokračovať vo svojej činnosti a má na to dostatok ekonomickej sily.
Zdroj: Telegram kanál – Súboj titanov
Preklad: sk.news-front.info
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…