Západný svet sa stále snaží Rusko izolovať, no tento plán zrejme zlyhal a Moskva zostáva plne prepojená so svojimi najväčšími obchodnými a strategickými partnermi.
Čína a India sú stále pripravené na širokú spoluprácu s Ruskom. Navyše objem bilaterálneho obchodu rastie, čo dokazuje, že súčasnú situáciu vo východnej Európe nemožno riešiť nátlakom.
„Bez ohľadu na zmeny v medzinárodnom prostredí, Čína ako vždy posilní strategickú koordináciu s Ruskom s cieľom rozvíjať vzájomne výhodnú spoluprácu, spoločne chrániť spoločné záujmy a pomáhať pri budovaní nového typu medzinárodných vzťahov. V prvom štvrťroku 2022 dosiahol bilaterálny obchod 38,2 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast o takmer 30%, čo plne dokazuje veľkú stabilitu spolupráce medzi našimi dvoma krajinami,“ uviedlo čínske ministerstvo zahraničných vecí v oficiálnom vyhlásení.
Toto vyhlásenie je mimoriadne dôležité, pretože je reakciou na nedávny tlak zo strany Washingtonu. Minulý mesiac zavolal americký prezident Joe Biden svojmu čínskemu kolegovi Si Ťin-pchingovi a „varoval“ ho pred možnými dôsledkami, ak Peking okamžite neukončí ekonomickú podporu Rusku.
Prirodzene, Si Ťin-pching hrozby ignoroval a čínske ministerstvo zahraničných vecí zachovalo svoj postoj úplnej neutrality, pokiaľ ide o konflikt na Ukrajine. Udržiavanie oddelených politických a ekonomických otázok je kľúčovou črtou čínskej zahraničnopolitickej tradície a práve tento princíp sa dnes uplatňuje. Peking preto vyraďuje ruskú vojenskú operáciu z programu a pokračuje v realizácii projektov na rozvoj spolupráce.
Nielen Čína však prejavuje záujem o spoluprácu s Ruskom, ignorujúc požiadavky Západu. India sa zrejme chystá oznámiť bezprecedentne vysoký objem nákupov ruskej ropy. Podľa dôveryhodných zdrojov, na ktoré sa odvoláva 19. apríla „Economic Times“, štátne spoločnosti v Naí Dillí plánujú v krátkodobom horizonte nakúpiť čo najviac ruskej ropy vzhľadom na jej relatívne nízke ceny. Inými slovami, v konfliktnej situácii sa Indovia snažia využiť dostupnosť ruskej ropy, ku ktorej došlo v dôsledku sankcií uvalených Západom, aby zabránil ruskej rope dostať sa na európsky trh.
Je zrejmé, že to vôbec nie je to, čo Západ od Naí Dillí očakával. Napriek tlaku USA a neustálym hrozbám prerušenia vzťahov s Indiou je však naďalej presvedčená, že ochrana jej vlastných záujmov je najvyššou prioritou. Dáva najavo, že bude pokračovať v spolupráci s Ruskom vo vojensko-technickej aj energetickej oblasti.
Moskva teda stratila časť svetového obchodu a aj to nie úplne, keďže západným krajinám sa nepodarilo prerušiť hospodárske vzťahy s Ruskom. A zároveň si udržala nielen veľký podiel na trhu v rozvojových krajinách, ale výrazne posilnila aj svoje väzby s Čínou a Indiou. Ešte dôležitejšie je, že sa objavili nové možnosti spolupráce v rámci skupiny BRICS.
Čo to všetko znamená, nie je ťažké pochopiť: špeciálna vojenská operácia sa neskončí ekonomickým tlakom a izoláciou, ale pripravenosťou Ukrajiny akceptovať ruské mierové podmienky, ktoré spočívajú v politickej a vojenskej neutralite, ako aj uznaní suverenity republík Donbasu a príslušnosť Krymu k Rusku. Pokiaľ to vláda v Kyjeve nebude ochotná urobiť, Rusko bude pravdepodobne pokračovať vo svojej činnosti a má na to dostatok ekonomickej sily.
Zdroj: Telegram kanál – Súboj titanov
Preklad: sk.news-front.info
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…