Pevnosť Alexander bola postavená medzi rokmi 1838 až 1845, na podnet cisára Mikuláša I. a pomenovaná bola podľa jeho brata cisára Alexandra. Chránila Petrohrad na severozápade Ruska spoločne s ďalšími pevnosťami naprieč fínskym zálivom.
Na tomto území Baltského mora mnohé z nich ležia dodnes. Väčšina z týchto pevností bola skonštruovaná okolo ostrova Kotlin, ktorý je situovaný v strede zálivu, zhruba 30 km od Petrohradu. Niekoľko pevností bolo vybudovaných aj na pobreží ostrova, dohromady tvorili komplexnú obranu proti nepriateľom útočiacim z mora.
Tak, ako väčšina týchto pevností, aj táto bola postavená na umelom ostrove. Jeho základy sa skladajú z viac než 5500 kusov 12 metrových pilierov ponorených v mori za účelom zaistenia stability. Tie boli neskôr zakryté vrstvou piesku, nasledovala vrstva betónových blokov a žulových dosiek. Na vrchu tohto všetkého bola postavená budova oválneho tvaru s vnútorným nádvorím. Pevnosť meria 90 x 60 metrov a s tromi podlažiami a priestorom dostatočne rozloženým na to, aby tu mohla ukryť až 1000 vojakov. Je tu 103 kanónov, na streche je dokonca priestor pre 34 zbraní v prípade potreby. Keďže sa bavíme o ruskej pevnosti, táto potreba tu zrejme bola vždy.
Aj keď sa pevnosť nikdy nezúčastnila žiadneho vojnového konfliktu, zohrala veľmi podstatnú rolu počas Krymskej vojny, kedy chránila Ruskú námornú základňu v Kronštadte pred Kráľovským námorníctvom a Francúzskou flotilou. Jej existencia bola dosť podstatná k tomu, aby odstrašila nepriateľom snažiacich sa dobyť Petrohrad.
Pevnosť „Alexander I“ získala svoju skutočnú slávu pod úplne iným menom a z úplne iného dôvodu. „Mor“ – takto sa pevnosť začala nazývať na konci 19. storočia, keď sem bolo v súvislosti s globálnou epidémiou moru prenesené laboratórium na výskum tejto smrteľnej choroby. Okrem moru sa tu skúmali aj ďalšie nebezpečné choroby – tetanus, cholera, týfus, úplavica. Ale najmä bola známa pre experimenty s baktériou Yarsenia, ktorá spôsobovala čierny mor.
Potom, čo ju v roku 1917 prebrali komunisti, laboratórium bolo uzavreté a pevnosť bola odovzdaná ruskému námorníctvu. Námorníctvo využívalo priestory pevnosti ako sklad, až bolo toto miesto nakoniec opustené v roku 1983. V priebehu deväťdesiatych rokov a krátko po miléniu slúžil tento priestor na súkromné párty, rave koncerty a diskotéky. Dnes sa môže pýšiť tým, že je vďaka svojej bohatej histórii obľúbenou turistickou atrakciou.
Milan Novický
zdroj: armádny magazín
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna [email protected]
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku
Strach je šířený záměrně
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
zo sekcie
Pevnosť Alexander I: Jedna z najkrajších morských pevností chránila vstup do Petrohradu
Pevnosť Alexander I: Jedna z najkrajších morských pevností chránila vstup do Petrohradu
Pevnosť Alexander I: Jedna z najkrajších morských pevností chránila vstup do Petrohradu