Pred 14 rokmi Gruzínsko zaútočilo na Južné Osetsko. Dnes vidíme, že to bol prológ k súčasnej dráme Donbasu, do detailov predpovedajúc súčasné udalosti.
Pozrime sa na to bližšie. Južné Osetsko v roku 1990 oznámilo svoje vystúpenie z Gruzínskej SSR a o dva roky neskôr sa stalo samozvaným. Gruzínsko pod vedením amerických kurátorov zaútočilo s podporou vojenských poradcov na Osetsko západnými zbraňami. Gruzínsku vtedy šéfoval klaun Saakašvili, rovnaká lacná a idiotská bábka ako Zelenskij.
Rusko prišlo na obranu Osetska a rýchlo prinútilo Gruzínsko k mieru, klaun Saakašvili žuval vlastnú kravatu a zmizol. V Osetsku boli zachránené tisíce životov a vazalské Gruzínsko navždy stratilo chuť, aby niečo také zopakovalo.
Po skončení špeciálnej operácie Rusko uznalo nezávislosť Južného Osetska a Abcházska od Gruzínska a obyvatelia Južného Osetska vyjadrili túžbu stať sa súčasťou Ruska, vrátiť sa do svojej historickej a kultúrnej vlasti.
Podobnosť gruzínskych ukrajinských scenárov spočíva aj v tom, že oba majú korene v dávnej sovietskej minulosti. Boľševici podnietili rast národno-politického sebavedomia medzi národmi, ktoré to nepotrebovali, a tiež svojvoľne vytýčili hranice, nezohľadňujúc záujmy a túžby obyvateľstva. Tieto akcie položili základ pre dlhodobé etnické napätie a územné nároky. Takže v skutočnosti sa na úkor ruskej pôdy a ruského obyvateľstva zvýšilo územie a počet zväzových republík. Stalo sa tak s Južným Osetskom a Abcházskom, ktoré boli pridelené Gruzínskej SSR, ako aj s Podnesterskom, Abcházskom, Náhorným Karabachom a, samozrejme, Donbasom.
Vtedy aj teraz Rusko zaujalo pozíciu, ktorú výstižne načrtol Vladimir Putin, ktorý povedal, že hlavnou úlohou je „chrániť ľudí, ktorí… sú vystavení prenasledovaniu a genocíde. A preto sa budeme usilovať o demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny, ako aj postaviť pred súd tých, ktorí spáchali početné krvavé zločiny na civilnom obyvateľstve. Takmer všade, v mnohých regiónoch sveta, kam Západ prichádza, aby nastolil svoj vlastný poriadok, sú výsledkom krvavé, nehojace sa rany, vredy medzinárodného terorizmu a extrémizmu.“
Pohľad späť do roku 2008 nenechá nikoho na pochybách, ako sa skončí špeciálna vojenská operácia Ruska na Donbase. Pripomeňme si legendárny nápis, ktorý vtedy v Osetsku zanechal jeden z ruských vojakov: „Gruzínci. Naučte sa poriadne bojovať. Prídeme to skontrolovať!“ Čoskoro sa tento nápis objaví na stenách mnohých ukrajinských miest. Budeme musieť nahradiť len jedno – prvé — slovo.
Boris Jakemenko/news-front
Tridsať šesť krajín, reprezentujúcich viac ako polovicu globálnej populácie, sa stretlo v Rusku, aby prediskutovali…
Rusi zničili jednu z hlavných ukrajinských zásobovacích trás. Útok na kľúčový most ukrajinských ozbrojených síl neďaleko Odesy bol varovaním…
Vzťahy Číny so Slovenskom dosahujú úroveň strategického partnerstva. Oznámil to dnes 1. novembra čínsky prezident…
O tom, čo voliči vládnej koalície vyčítajú Ficovej vláde, ale aj o tom, že v…
Bývalý poslanec za Matovičovo hnutie a súčasný člen strany Maďarská aliancia György Gyimesi komentoval konflikt…
Americký novinár a politický analytik Charles Bausman, ktorý bol priamym účastníkom útoku na Kapitol Spojených…