Šéf maďarskej vlády zároveň vyzval EÚ, aby prevzala iniciatívu zameranú na presadzovanie mieru. Maďarský premiér minulý v piatok pricestoval do Moskvy, kde sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Tri dni predtým absolvoval stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve.
Maďarský premiér Viktor Orbán v liste, ktorý v utorok získala agentúra DPA, zdôvodnil svoju neohlásenú cestu do Ruska ekonomickými dôsledkami vojny na Ukrajine na Európsku úniu, píše TASR.
„Negatívne hospodárske dôsledky vojny predstavujú veľkú záťaž pre každodenný život našich občanov a pre konkurencieschopnosť EÚ,“ uviedol Orbán v správe z 5. júla adresovanej predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi a vedúcim predstaviteľom EÚ.
Maďarský premiér minulý v piatok pricestoval do Moskvy, kde sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Tri dni predtým absolvoval stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve. Išlo o Orbánovu prvú návštevu Ukrajiny od začiatku ruskej invázie vo februári 2022.
Maďarsko je podľa DPA v EÚ vnímané ako krajina blízka Rusku a – ako pokračuje nemecká tlačová agentúra – Orbánova správa vo veľkom prebrala Putinov pohľad na vojnu na Ukrajine a zdieľala nerealisticky vysoké ruské odhady ukrajinských obetí.
Ruský prezident podľa Orbána verí, že v súvislosti s vojnou hrá čas v prospech Ruska. Straty ukrajinskej armády odhaduje ruský líder na 40- až 50-tisíc vojakov mesačne. Putina podľa neho prekvapilo, že Ukrajina neprijala nedávnu ponuku Kremľa na prímerie a mierové rokovania.
Maďarský premiér zopakoval Putinove očakávania o rapídnom kolapse Ukrajiny v nadchádzajúcich mesiacoch.
Ruský prezident stále spája podmienky, ktoré určil na ukončenie vojny, s myšlienkou, že by bolo lepšie ich prijať skôr, než sa situácia na Ukrajine ešte viac zhorší, píše DPA.
Maďarský premiér dodal, že Rusko – podľa Putina – je pripravené súhlasiť len s podmienkami stanovenými počas rokovaní v Istanbule v apríli 2022, „najmä s piatym článkom dokumentu, ktorý špecifikuje medzinárodné bezpečnostné záruky, ktoré sa majú poskytnúť Ukrajine“. To sa týka veta pre tzv. bezpečnostných garantov pre Ukrajinu v prípade použitia sily proti nej. Rusko presadzovalo úsilie byť jedným z týchto garantov.
V liste sa ďalej uvádza, že Moskva je pripravená „vymeniť si názory“ na tzv. mierový návrh, ktorý predložili Čína a Brazília. Tento „návrh“ predpokladá „mierové rozhovory“ medzi Ukrajinou a Ruskom a vôbec sa nezmieňuje o potrebe obnoviť územnú celistvosť a suverenitu Ukrajiny.
Zvyšok listu Orbán venoval opakovaniu svojich argumentov, že Európa potrebuje mier pre hospodársku prosperitu a že šance na mier sa znižujú, pretože „diplomatické kanály sú zablokované a medzi stranami neexistuje priamy dialóg“.
Orbán vo svojom liste napísal lídrom EÚ, že na základe jeho rozhovorov s Putinom, je teraz väčšia šanca na prímerie a cestu k mierovým rokovaniam.
Premiér Maďarska zároveň vyzval EÚ, aby prevzala iniciatívu pri presadzovaní prímeria na Ukrajine, keďže Spojené štáty sa čoraz viac sústreďujú na nadchádzajúce prezidentské voľby.
„Politické vedenie poskytované Spojenými štátmi je obmedzené vzhľadom na prebiehajúcu volebnú kampaň,“ poznamenal podľa DPA premiér Orbán.
Zdroj: cas.sk / pravda.com.ua / InfoVojna
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…