Slovanské Noviny

14. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Orbán na Konferencii OSN o zmene klímy vyzval na klimatickú politiku riadenú zdravým rozumom, a nie ideológiou alebo panikou.

Prezident Pellegrini vyhlásil, že 90 percent produkcie elektrickej energie na Slovensku bude vo veľmi krátkej dobe čistej. Slovensko je podľa neho na svojej ceste k uhlíkovej neutralite druhým najväčším výrobcom jadrovej energie v Európe.

V azerbajdžanskej metropole Baku sa na dvojtýždňovom summite COP29 očakáva účasť viac než 50.000 delegátov, zástupcov 200 štátov sveta vrátane vyše 100 lídrov na úrovni prezidentov a premiérov. Slovensko zastupuje prezident Peter Pellegrini.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vyzval v utorok na Konferencii OSN o zmene klímy (COP29) v Baku na klimatickú politiku riadenú zdravým rozumom, a nie ideológiou či panikou. S odvolaním sa na agentúru MTI o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

„Naša klimatická politika sa musí riadiť uvážlivosťou a zdravým rozumom, nie ideológiou, nadmernou ustráchanosťou či panikou,“ povedal maďarský premiér.

Podľa jeho slov Azerbajdžan je kľúčovým partnerom Európy pri dosahovaní cieľov klimatickej politiky, preto je ideálnym miestom na usporiadanie tejto konferencie.

Orbán pripomenul, že na minulotýždňovom neformálnom summite EÚ v Budapešti európski lídri prijali novú deklaráciu o konkurencieschopnosti, ktorá bude formovať aj klimatický prístup EÚ.

„Naším poslaním je zvýšiť konkurencieschopnosť Európy a s touto víziou pristupujeme k ochrane klímy. Sme hrdí na to, že Maďarsko bolo v posledných rokoch jednou z mála krajín na svete, ktorá dokázala zlepšiť svoju ekonomickú výkonnosť a zároveň znížiť emisie,“ dodal maďarský ministerský predseda.

Zdôraznil, že v tomto procese nie je možné obetovať priemysel alebo poľnohospodárstvo. „Musíme pokračovať v ekologickom prechode a zároveň naďalej využívať zemný plyn, ropu a jadrovú energiu,“ vyhlásil Orbán.

V azerbajdžanskej metropole Baku sa na dvojtýždňovom summite COP29 očakáva účasť viac než 50.000 delegátov, zástupcov 200 štátov sveta vrátane vyše 100 lídrov na úrovni prezidentov a premiérov. Slovensko zastupuje prezident Peter Pellegrini.

Tohtoročné azerbajdžanské predsedníctvo v rámci COP nesie podtitul „V solidarite za zelený svet“. Rokovania na summite v Baku sa zamerajú najmä na tri oblasti: znižovanie emisií, adaptáciu na zmenu klímy a financovanie klimatickej politiky.

Pellegrini: 90 percent produkcie elektrickej energie na Slovensku bude čoskoro čistej

Čím dlhšie budeme čakať s bojom proti klimatickým zmenám, tým viac môžeme stratiť, pokiaľ ide o náš život, ekosystém a ekonomiku, vyhlásil v utorok počas prejavu na Konferencii OSN o zmene klímy (COP29) v Baku prezident SR Peter Pellegrini. Vyzval na spoločné riešenia a spoluprácu všetkých krajín.

Pellegrini v úvode pripomenul, že aj Slovensko bolo jednou z krajín, ktoré tento rok postihlo najhorúcejšie leto v histórií meraní a bolo sprevádzané prudkými dažďami a devastujúcimi záplavami.

Podľa jeho slov je „každá jedna krajina príliš malá“ na to, aby čelila klimatickým zmenám. Zdôraznil potrebu spolupráce medzi všetkými krajinami vrátane najväčších svetových ekonomík a znečisťovateľov.

„Rozvojové krajiny potrebujú našu solidaritu,“ vyhlásil a neskôr dodal, že Slovensko prisľúbilo prispieť 2,2 milióna eur do Zeleného klimatického fondu do roku 2027. „Pomôže to naším rozvojovým partnerom vybudovať čistejšiu budúcnosť,“ spresnil Pellegrini.

Podľa jeho slov SR znížila emisie o takmer 50 percent od roku 1990 a v tejto súvislosti pripomenul zatvorenie poslednej uhoľnej bani v roku 2023. Zdôraznil aj zameranie krajiny na nízkoemisné zdroje energie – najmä z jadra a obnoviteľných zdrojov. Slovensko je pritom druhým najväčším výrobcom jadrovej energie v Európe na svojej ceste k neutralite, priblížil.

„Moja krajina plánuje znížiť emisie do roku 2030 o najmenej 55 percent. Na dosiahnutie cieľa investujeme 14 miliárd eur na dekarbonizáciu sektora a zvýšenie obnoviteľných zdrojov na zvýšenie našej odolnosti,“ povedal s tým, že je za opatrenia, ktoré neohrozia pracujúcich ľudí, konkurencieschopnosť a prosperitu krajiny.

„Ak ako politici stratíme dôveru našich občanov, nemôžeme uspieť,“ uviedol.

Pellegrini na následnom brífingu novinárom povedal, že Slovensko si jasne plní svoje úlohy z Parížskej dohody, vlastných dokumentov a záväzkov. Pripomenul, že z pohľadu výroby energie je siedmou najčistejšou krajinou v EÚ, a podľa jeho slov pôjde ešte vyššie vzhľadom na dostavbu jadrových reaktorov.

„A toto nás posunie do stavu, keď budeme môcť vo veľmi krátkej dobe oznámiť, že 90 percent produkcie elektrickej energie na Slovensku bude čistej,“ povedal.

Oznámil tiež, že Slovensko sa pridáva k iniciatíve COP29 nazvanej „Žiadne nové uhlie“, ktorú predstavil hostiteľský Azerbajdžan a ktorej cieľom je ukončiť výrobu elektriny z uhlia. Slovensko tento stav dosiahlo a bude podporovať takéto aktivity, konštatoval prezident.

Doplnil, že sa nepridáva ku kritikom tvrdiacim, že Azerbajdžan by vzhľadom na produkciu ropy a zemného plynu nemal organizovať klimatický summit. „Naopak, ja veľmi vítam, že sme dnes práve v takejto krajine, pretože aj tu sa ukazuje, ako sa dokáže ekonomika, ktorá bola predtým totálne závislá len od výnosov z ropy a plynu, postupne meniť na ekonomiku,… ktorá dokáže meniť aj svoj energetický mix smerom k obnoviteľným zdrojom,“ dodal.

V azerbajdžanskej metropole sa stretávajú zástupcovia 200 štátov sveta vrátane vyše 100 prezidentov a premiérov. Tohtoročné azerbajdžanské predsedníctvo v rámci COP nesie podtitul „V solidarite za zelený svet“. Rokovania na COP29 sa zameriavajú najmä na tri oblasti: znižovanie emisií, adaptáciu na zmenu klímy a klimatické financovanie.

V rámci trojdňového pracovného programu v Baku sa Pellegrini stretol s hostiteľom tohtoročného summitu, prezidentom Azerbajdžanu Ilhamom Alijevom, a absolvuje viaceré bilaterálne stretnutia.

Viac vo videu:

Zdroj: cas.sk /spravy.rtvs.sk / YouTube / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.