Západ je na strane vojny, Maďarsko na strane mieru. Okrem tej rusko-ukrajinskej prebieha aj dezinformačná vojna. Zrušenie sankcií by prinieslo pokles cien o polovicu. Keď v Bruseli dôjdu argumenty, hovoria o porušovaní „európskych hodnôt“. Aj o týchto témach hovoril maďarský premiér Viktor Orbán počas svojho príhovoru pred zahájením jesennej schôdze parlamentu.
Viktor Orbán sa vo svojom prejave nevyhýbal aktuálnym témam. Ako uvádza portál mandiner.hu, hovoril o vojne, energetickej kríze, inflácii, podpore rodín či zásobovaní energiami. Svoju správu o rozhodnutiach vlády medzi dvoma schôdzami predstavil dnes pred jesennou schôdzou parlamentu, a odštartoval ju slovami: „V našom východnom susedstve je vojna medzi Ukrajinou a Ruskom a vojnou bude trpieť čoraz väčšia časť sveta“. Dodal, že to mohla byť lokálna vojna, ale „západné sankcie zmenili lokálnu vojnu na globálnu ekonomickú vojnu,“ a Maďarsko teraz tiež čelí tejto globálnej ekonomickej vojne.
Konštatoval, že musíme počítať s dlhotrvajúcou vojnou. Európska únia ako aj USA podporujú Ukrajinu zbraňami aj finančne a pritom sú ruské rezervy nekonečné. Zdôraznil, že z tohto je jasné, že „Západ je na strane vojny, Maďarsko na strane mieru“. Kvôli dlhotrvajúcej vojne musí aj Maďarsko investovať do svojej armády a do národných bezečnostných služieb, aby boli schopní ochrániť svoju suverenitu vo všetkých oblastiach. Podľa jeho slov sú a aj budú pokusy o ovplyvňovanie, ako zvonka, tak aj zvnútra, nakoľko prebieha aj dezinformačná vojna.
Za všetkým zlým sú sankcie
Príčinou problémov sú podľa Orbána sankcie, ktoré sa zaviedli kvôli vojne. Tie stoja za drastickým nárastom cien enregií a môžu za to brusselské politickcé rozhodnutia. Pripomenul, že v júni 2022 bola v Bruseli prijatá sankcia za dodávku ropy a na program rokovania bola zaradená sankcia za nákup zemného plynu, čím sa cena plynu v priebehu jedného mesiaca zdvojnásobila a následne strojnásobila. To isté sa stalo na trhu s elektrinou, dodal. Myslí si, že sankcie je vhodné uvaľovať na sektory, v ktorých sme silnejší ako ten, koho chceme sankcionovať. Momentálne podľa premiéra „v oblasti energetiky uvaľuje trpaslík sankcie na obra.“
Orbán si tiež myslí, že v prípade zrušenia sankcií by ceny klesli na polovicu a tak isto aj inflácia. „Je načase, aby sme sa o situácii úprimne porozprávali aj s našimi americkými priateľmi, kým nie je neskoro. Nahnevaní ľudia, ktorí sa cítia byť podvedení, povaľujú vlády, ktoré podporujú sankcie, jednu za druhou.“ Tu poukázal aj na výsledky víkendových volieb v Taliansku a pripojil svoju gratuláciu talianskej pravici.
„Sankcie boli zavedené nedemokratickým spôsobom, rozhodli o nich európske elity a ľudí sa nikto nepýtal.“ – dodal k téme sankcií a uviedol, že v Maďarsku, ako jedinej krajine v európe prebehne národná konzultácia v tejto téme a ľudia budú môcť vyjadriť svoj názor. Maďarsko malo podľa jeho slov zo sankcií vždy obavy, ale ich argumenty boli ignorované. Dodal, že keď v Bruseli dôjdu argumenty, hovoria o porušovaní „európskych hodnôt“.
Maďarské rodiny a pracovská ochránime
„Vláda je schopná zabezpečiť dodávky energie pre Maďarsko, máme dostatok zemného plynu, ropy a elektriny,“ konštatoval. Tým, že 85 percent zemného plynu je treba dovážať, jeho cena sa nedá ovplyvniť. Preto je potrebné obmedziť používanie zemného plynu. Vláda rozhodla, že do roku 2025 sa domáce využitie zemného plynu v oblasti výroby energie zníži na 30 percent. Začne sa s výstavbou Paks2 a padlo rozhodnutie predĺžiť prevádzkovú dobu jadrovej elektrárne Paks. Ľavicové strany požiadal, aby nerobili obštrukcie, ale podporili projekt Paks2.
Financie zabezpečíme aj bez Bruselu
Predstavil rôzne oblasti, v ktorých vláda poskytne pomoc rodinám a firmám – už platí dôchodková prémia, oslobodenie od dane pre osoby mladšie ako 25 rokov, zmrazenie cien benzínu. Chystá sa program na záchranu tovární, ak to bude potrebné rozbehne sa program vytvárania nových pracovných miest a sú pripravené aj dotácie na prevádzkové náklady pre podniky. „Potrebné finančné zdroje nám únia prisľúbila. Ak nám Brusel nepopskytne prostriedky, na ktoré máme nárok, zabezpečíme financie odinakiaľ“. – dôraznil.
Maďarsko je dnes silnejšie
Na záver uviedol, že napriek pretrvávajúcim sporom s Bruselom si Maďarsko predstavuje svoju budúcnosť ako člena Európskej únie. „Sme hrdý národ, ktorý si uvedomuje, že sme svetu dali viac, ako sme dostali,“ povedal a dodal, že dnes je Maďarsko v lepšom stave, ako v roku 2008 počas finančnej krízy. Svoj prejav ukončil premiér slovami: „Maďarsko je dnes silnejšie, ako kedykoľvek predtým od pádu komunizmu a je tu šanca, že z krízy vyjdeme silnejší. Vláda bude v najbližších mesiacoch diktovať silné tempo.“
hlavnydennik.sk
Boh opatruj múdre Maďarsko, mam tam vydatú sestru už 40 rokov. V4 sa rozpadla kvôli fašizacii Polska, Čiech a Slovenska…Škoda…Raz ich budeme súdiť a možno aj vešať…