Slovanské Noviny

7. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Operátor zmiznutého batyskafu vyhlásil posádku „Titanu“ za mŕtvu

Majiteľ zmiznutej ponornej “Titan” spoločnosti OceanGate oznámil smrť celej posádky

Zomrela celá posádka batyskafu Titan, ktorý zmizol v Atlantickom oceáne, vyplýva z vyjadrenia majiteľa plavidla OceanGate Expeditions.

“Veríme, že náš generálny riaditeľ Stockton Rush, Shahzada Dawood, jeho syn Suleiman Dawood, Hamish Harding a Paul-Henri Nargeole tragicky prišli o život,” uvádza sa vo vyhlásení.

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

Túto informáciu potvrdil aj hovorca americkej pobrežnej stráže John Mauger. Podľa neho trosky nájdené viac ako 200 metrov od potopenej lode naznačujú, že batyskaf “mal katastrofálny vnútorný výbuch”.

Objasnil, že hlbokomorské vozidlá teraz pokračujú v práci na mieste núdze, aby zbierali ďalšie údaje. Účastníci pátracej akcie zároveň priznávajú, že pravdepodobnosť nájdenia pozostatkov mŕtvych je vzhľadom na veľkú hĺbku a náročnosť práce na nej malá, dodal Moger.

Komunikácia s hlbokomorským plavidlom OceanGate Expeditions, ktoré malo dopraviť turistov na miesto potopenia Titanicu, zmizlo 18. júna, asi hodinu a 45 minút po ponore. Na palube boli britský miliardár Hamish Harding, francúzsky hlbokomorský veterán Paul-Henri Nargeole, zakladateľ americkej cestovnej kancelárie Titanic Stockton Rush a pakistanský podnikateľ Shahzada Dawood a jeho syn.

Pôvodne sa uvádzalo, že kyslík na palube batyskafu bude stačiť na 96 hodín – štyri dni od okamihu ponorenia. Neskôr odborníci uviedli, že pri určitých akciách môžu cestujúci tieto rezervy natiahnuť na dlhšie obdobie.

skspravy