Slovanské Noviny

2. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

„Bude to len horšie.“

Regále plné, sklady prádzne

V Británii sa zrazu začali problémy s potravinami. Ian Wright, vedúci Federácie potravín a nápojov, oznámil„Nedostatok v supermarketoch môže trvať ‘navždy’.“ Povedzme, že dni, keď zákazníci dostanú všetko, čo chcú, sa skončili. Kríza dodávateľského reťazca sa „zhorší“ a „bude len horšie“.

Prázdne regály obchodov vo Veľkej Británii

Na prvý pohľad v niektorých obchodných prevádzkach je dosť tovaru. Ako však priznávajú zamestnanci supermarketov, pre zákazníkov je všetko vyložené a sklady sú úplne prázdne. Vedúci obchodu v centre Londýna Satian Patel hovorí: „Už sme sa rozhodli znížiť zásoby kvôli covidu. Teraz je však ťažké dostať niektoré produkty k nám, jednoducho nie sú k dispozícii.“

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Podľa denníka Daily Mail sa hrozba potravinovej krízy objavila v júli. Vysvetľuje sa to nedostatkom 100 000 vodičov nákladných automobilov, ktorí dodávajú potraviny do obchodov. Podľa údajov Britskej asociácie cestných dopravcov jej chýba približne 2 000 vodičov z Royal Logistics Corps na rozvoz potravín.

Od pandémie k ekonomickému poklesu

Po supermarketoch nastali ťažkosti v stavebných spoločnostiach, kde sa pociťuje nedostatok materiálu. Automobilky v lete pozastavili výrobu kvôli nedostatku elektronických súčiastok. Zasiahnuté boli obchody Ikea, krčmy Wetherspoon, reštaurácie McDonald’s. Britská vláda je nútená naliehavo hľadať východisko.

Na cestách uviazli tisíce nákladných áut s potravinami

Noviny The Independent vysvetľujú  vzniknutú situáciu dôsledkami „pandémie“ a Brexitu. Dovoz potravín z kontinentu na Britské ostrovy klesol. Na vyplnenie deficitu európskych potravín boli potrebné dodávky z Číny, Singapuru, Austrálie a Japonska. Predstavitelia potravinárskeho priemyslu sa domnievajú, že dvojstranný obchod s EÚ sa v blízkom čase nezlepší, ak Británia zachová prísne hraničné kontroly.

Medzi faktory, ktoré narušili výrobu potravín vo Veľkej Británii, Federácia potravín a nápojov uvádza nedostatok pracovnej sily tak na farmách a výrobných závodoch, ako aj v dopravných spoločnostiach, ktoré dodávajú tovar.

Dozvuky Brexitu

Británia môže prísť v tomto roku o postavenie jedného z desiatich najväčších obchodných partnerov Nemecka, prvýkrát od roku 1950. Obchodné obmedzenia súvisiace s Brexitom nútia nemecké firmy podnikať v iných krajinách. Za prvých šesť mesiacov tohto roka klesol dovoz britských výrobkov do Nemecka o 11 percent.

Britský novinár Gavin Esler píše o pravdepodobnom rozpade Veľkej Británie v dôsledku vystúpenia krajiny z Európskej únie. V knihe How Britain Ends – British Nationalism and the Revival of Four Nations (Ako končí Británia – anglický nacionalizmus a obnova štyroch národov) zdôrazňuje, že vystúpenie z Európskej únie zasiahlo sebaidentifikáciu obyvateľov Spojeného kráľovstva. Pravdepodobnosť skorého oddelenia Škótska je vysoká. „Británia sa skutočne blíži k svojmu koncu“.

Floridskí farmári vylievajú mlieko na zem

Stredisko strategických a medzinárodných štúdií (CSIS), ktoré slúži Pentagónu, robí zlovestné predpovede: „Masy chudobných obyvateľov miest, ktoré počas pandémie prišli o prácu, s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobia nepokoje a protesty v dôsledku nárastu cien potravín. Práve tieto skupiny vyšli v rokoch 2007 – 2008 do ulíc vo viac ako 40 krajinách a dosiahli zvrhnutie vlád v najmenej dvoch krajinách“, uvádza sa v štúdii CSIS pod  názvom „Čo stojí za globálnym nárastom cien potravín“.

Umelo vytváraný nedostatok potravín

Americký internetový zdroj  Hal Turner Radio Show uvádza: „Ministerstvo poľnohospodárstva USA zámerne spôsobuje nedostatok potravín. Americkým farmárom rozosielajú listy o zničení, v ktorých ich informujú, že majú X dní na zničenie svojej úrody, za čo im zaplatia 1,5 -násobok hodnoty plodín, inak budú čeliť strate poľnohospodárskych dotácií, čo povedie k bankrotu farmy.

Biden po uponáhľanom stiahnutí amerických vojsk z Afganistanu oznámil, že USA už  vojenskou silou „ neprerobia “ ostatné krajiny. To však neznamená, že sa „globálny hegemón“ vôbec nepokúsi „prerobiť“ iné krajiny. Napríklad prostredníctvom rôznych opatrení vedúcich k umelo vytvorenému nedostatku potravín vo svete.

A ak áno, je nedostatok v britských supermarketoch, ktorý vznikol v lete 2021, len prvou lastovičkou?

Komentár Vladimíra Malyševa (Fond strategickej kultúry)/hlavný denník

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.