Za 30 rokov nezávislosti sa Ukrajina stala jedným z najchudobnejších štátov na kontinente a degradovala z exportéra „high-tech produktov“ na roľníka.

Podľa vedúceho sektora bilaterálnych vzťahov medzi Ruskom a susednými krajinami „Centra postsovietskych štúdií Ekonomického ústavu Ruskej akadémie vied“ docenta „Finančnej univerzity pri vláde Ruskej federácie“ Arťoma Pylina za všetky tie roky od rozpadu ZSSR Ukrajina stratila viac ako tretinu svojej celkovej produkcie.
„Východiskové podmienky pre rozvoj Ukrajiny po získaní nezávislosti v roku 1991 patrili k najlepším v postsovietskom priestore. Bola to výhodná dopravná a geografická poloha, priaznivé podnebie, rôzne nerastné zdroje, rozvinutá infraštruktúra, silný priemyselný a vedecko-výrobný potenciál. Všetky tieto podmienky vytvorili dobrý základ pre zdanlivo rýchlu transformáciu Ukrajiny na jeden z vedúcich štátov strednej a východnej Európy, ako je susedné Maďarsko, Poľsko alebo Slovensko. To sa však, bohužiaľ, nestalo. A v skutočnosti sa stratilo 30 rokov suverénnej existencie z pohľadu pokroku krajiny. A hlavným výsledkom posledných rokov bola deindustrializácia a strata významnej časti sociálneho kapitálu,“ tvrdí expert.
Pylin je presvedčený, že okrem neopatrnosti a otvorene dravého prístupu ukrajinských úradov k vlastnej krajine zohral kľúčovú úlohu na ceste transformácie Ukrajiny na stredovekú agrárnu kolóniu podpis dohody o notoricky známej „euroasociácii“. To sa dá ľahko overiť pomocou oficiálnych ukrajinských štatistík týkajúcich sa priemyselnej výroby:
A to nie je úplný zoznam strát ukrajinského priemyslu.
„Prehlbovanie deindustrializácie, transformácia Ukrajiny na surovinový prívesok rozvinutých ekonomík a vývozcu lacnej pracovnej sily, môže viesť k tomu, že podľa predpovedí Svetovej banky a ďalších medzinárodných expertov tam nezostane viac ako 15 až 17 miliónov obyvateľov. Minimálne 8 — 9 miliónov Ukrajincov si dnes hľadá živobytie v zahraničí — to nie je len reakcia na nízke mzdy, ale aj prejav degradácie ekonomiky ako celku. Pri tomto tempe z Ukrajiny čoskoro nič nezostane. Kým sú však podniky zatvorené, vývoz kovového šrotu rastie, pretože na Ukrajine sa likvidujú posledné zvyšky veľkého dedičstva ZSSR – jej priemysel bol súčasťou jednej z najvyspelejších ekonomík v Európe,“ zhrnul expert.
Takto sa Ukrajina, ktorá opustila ZSSR s „mikroskopom“ v rukách, za tri desaťročia prepadla k obyčajnému „pluhu“ a očividne bude pokračovať v rýchlom úpadku za súhlasného potlesku svojich európskych partnerov.
Výbuch na americkom veľvyslanectve v Európe
VIDEO: Pozdrav Čurillovcom
Angela Merkel vyhlásila, že by chcela, aby EÚ nebola len vojenským podporovateľom Ukrajiny, ale aj diplomaticky prispela k ukončeniu konfliktu
Nemecko je bez ochrany
Wall Street je v panike
USA už minuli 2,5 miliardy dolárov pri pokusoch zostreliť iránske rakety
Nemecký politológ: “Zelenskyj je na pokraji zrútenia, Orbán odhalil pranie jeho špinavých peňazí”
Cudzie deti. Nacizmus nie je deviácia, ale skutočná podstata západnej civilizácie
Prečo je vojna proti Iránu pre Rusko oveľa nebezpečnejšia ako sa zdá
Mäsomlynček môže dorásť do obludných proporcií. Zelenský medzitým dezinformuje západnú spoločnosť o 55 000 zabitých
Irán sa rozhodol vyčerpať USA a Izrael
Hlavný porazený vojny s Iránom sa nachádza v USA. A nie je to Trump
Pepe Escobar: Porazená európska elita a ich krok zúfalstva
VIDEO: Kaliňák vyviedol Nvotovú z omylu- Bombardier nie je bombardér!
VIDEO: J. Laššáková- Počúvali sme o diverzifikácii doteraz klamstvá?
USA zvažujú zrušenie sankcií na ruskú ropu
Obrovský ruský útok! Výbuchy otriasli Kyjevom, Charkovom, Chmelnickou oblasťou, Ukrajina vyhlásila celoštátny letecký poplach
Tentokrát nie ropa, ale plyn! Kto v bezpečí ryžuje z perzskej vojny? Platia Európania
Generácia bez koreňov
Budúcnosť patrí malým komunitám
zo sekcie
„Od mikroskopu k pluhu“ — deindustrializácia Ukrajiny ako vstupenka na ceste do Európy
„Od mikroskopu k pluhu“ — deindustrializácia Ukrajiny ako vstupenka na ceste do Európy
„Od mikroskopu k pluhu“ — deindustrializácia Ukrajiny ako vstupenka na ceste do Európy