Slovanské Noviny

21. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Obvinení vyšetrovatelia NAKA Mašin a Ďurka sa na základe rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave nemôžu vrátiť do práce.

Dokopy osemkrát zamietam v neprospech klientov advokáta Kubinu. „Jasný odkaz justície, že Ministerstvo vnútra bolo špinené novinárskou obcou bez právneho základu. 8:0 pre ministerstvo vnútra,” reagoval šéf rezortu vnútra Šutaj Eštok.

Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) koncom októbra 2023 rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby viacerých policajtov, vrátane šiestich čurillovcov. Odvolal sa na zákon, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Krajský súd v Bratislave zamietol návrh na vydanie neodkladného opatrenia v prípade policajtov Štefana Mašina a Pavla Ďurku, ktorí boli dočasne postavení mimo služby. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR. Právny zástupca policajtov Peter Kubina na sociálnej reagoval, že mu rozhodnutie súdu ešte nebolo doručené.

V prípade Mašina najskôr Mestský súd Bratislava IV rozhodol o nariadení neodkladného opatrenia. Ministerstvo informovalo, že krajský súd „napadnuté uznesenie súdu prvej inštancie vo vyhovujúcom výroku zmenil tak, že návrh na nariadenie neodkladného opatrenia zamietol“.

Odvolací súd dospel podľa rezortu vnútra k záveru, že ide o konkurenciu dvoch právnych prostriedkov ochrany, pričom uprednostniť je potrebné prostriedky právnej ochrany podľa správneho práva pred prostriedkami právnej ochrany podľa Civilného sporového poriadku.

„Ani policajtovi Štefanovi Mašinovi neprešla na súde žaloba proti ministerstvu vnútra. Aj v jeho prípade je pravda na strane ministerstva. Je to už šieste rozhodnutie, ktoré prinieslo neúspech policajtom, ktorí si chceli zo zákona urobiť trhací kalendár,“ uviedol miniser vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) vo svojom statuse na sociálnej sieti.

„Taktiež aj Branko Kišš, ktorý si nárokoval na zrušené miesto 1. viceprezidenta PZ, si uvedomil absurdnosť svojho konania a žalobu radšej stiahol. Dokopy sedem súdnych rozhodnutí so záverom “zamietam v neprospech klientov elitného advokáta Kubinu”. 7:0 pre ministerstvo vnútra,“ dodal minister.

V prípade Ďurku krajský súd potvrdil rozhodnutie prvostupňového súdu, ktorý neodkladné opatrenie nenariadil a dal koncom novembra 2023 za pravdu ministerstvu vnútra. Ministerstvo vnútra vtedy uviedlo, že sudkyňa Mestského súdu Bratislava IV nevyhovela Ďurkovi s odôvodnením, že nejde o právomoc civilného súdu.

„Odvolací súd sa stotožnil so záverom súdu prvej inštancie, že vyhovením návrhu žalobcu v danej veci by došlo k neprípustnému zásahu do kompetencií iného orgánu verejnej moci a táto skutočnosť bráni nariadeniu požadovaného neodkladného opatrenia,“ podotklo ministerstvo s tým, že bude od žalobcov v oprávnených prípadoch žiadať späť vyplatené mzdové nároky.

Zároveň rezort vnútra informoval, že bývalý prvý viceprezident Policajného zboru Branko Kišš požiadal súd o späťvzatie návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia.

„V jeho prípade nadriadení dlhodobo nerešpektovali nariadené neodkladné opatrenie a neumožnili mu pracovať v súlade s ním. Preto ho v určitom momente prestalo baviť nechať sa šikanovať, našiel si prácu v súkromnom sektore a odišiel z Policajného zboru,“ vysvetlil advokát Kubina.

Žiadne rozhodnutie žiadneho súdu podľa Kubinu zatiaľ nepotvrdilo, že minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) postupoval voči týmto policajtom zákonne. „Vo všetkých prípadoch postupne podávame aj správne žaloby na Správny súd v Bratislave,“ podotkol.

„Toľko medializovaný policajt Pavol Ďurka dostal rovnaký záver zo súdu ako sedem jeho priateľov „Čurillovcov“ – NEPRIZNÁVAM TROVY ODVOLACIEHO KONANIA – jasný odkaz justície, že Ministerstvo vnútra bolo špinené novinárskou obcou bez právneho základu. 8:0 v prospech Ministerstva vnútra,“ informoval dodatočne podvečer Šutaj Eštok.

Vyšetrovatelia NAKA okolo Jána Čurillu, ktorých Matúš Šutaj Eštok postavil mimo služby, nedostanú mimoriadne odmeny sľúbené krátko pred voľbami. Minister si dal pozor, aby odmeny sľúbil „aktívnym policajtom“. Ministerstvo tiež zdôraznilo, že ich nedostanú tí príslušníci NAKA, „ktorí nespĺňajú podmienky pre jej udelenie“.

Šutaj Eštok začal po nástupe do funkcie robiť poriadky v polícii

Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) koncom októbra 2023 rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich policajtov. Medzi nimi aj vyšetrovateľa NAKA Jána Čurilllu. Odvolal sa na zákon, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu.

Keďže mali policajti status chráneného oznamovateľa, podľa Úradu na ochranu oznamovateľov sa mal minister najprv obrátiť na nich.

Rozhodnutie ministra vnútra vzbudilo rozhorčenie nielen advokáta obvinených policajtov a redaktorov korporátnych médií na čele s triom tzv. červených denníčkov (Denník N, Aktuality.sk a denník SME), ale aj predstaviteľov bývalej vládnej koalície, ktorá políciu zneužívala na politický boj. Obvinení policajti vraj mali poskytnutú ochranu v zmysle zákona č. 54/2019 Z.z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a preto vraj mohol minister vnútra takto postupovať voči nim len v prípade, ak by mal na tento svoj postup súhlas úradu na ochranu oznamovateľov v zmysle zákona o ochrane oznamovateľov.

Podľa názoru mnohých právnikov však postup ministra vnútra bol plne v súlade so zákonom a na obvinených policajtov dopadajú úplne iné ustanovenia zákona o ochrane oznamovateľov než na ktoré poukazoval advokát obvinených policajtov a ktoré citovali aj médiá bývalého hlavného prúdu.

Bývalá dlhoročná zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva JUDr. Marica Pirošíková napríklad uviedla, že minister vnútra Šutaj Eštok pozbavením výkonu štátnej služby šiestich obvinených policajtov postupoval v súlade s Ústavou SR a šéfke Úradu na ochranu oznamovateľov pripomína, že vzhľadom na jej predchádzajúce pôsobenie na ESĽP by mala vedieť, čo znamená nezávislosť vyšetrovania.

Šutaj Eštok v novembri 2023 podal trestné oznámenie pre okolnosti poskytnutia ochrany tzv. čurillovcom. Myslí si, že poskytnutá ochrana je nezákonná a došlo k spáchaniu trestného činu.

Členka Súdnej rady SR a sudkyňa Krajského súdu v Bratislave Dana Jelinková Dudzíková sa vo svojom nedávnom článku pod názvom „Mystifikácia súvisiaca s Úradom na ochranu oznamovateľov“ venovala postaveniu a právomoci Úradu na ochranu oznamovateľov, ako aj vplyvu jeho právomocí na rozhodovanie v administratívnom konaní v personálnych otázkach príslušníkov Policajného zboru.

Okrem už medializovaných šiestich policajtov rozhodol Šutaj Eštok (22. 11.) o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby ďalších 20 policajtov, ktorým bolo vznesené obvinenie pre úmyselný trestný čin. Koncom novembra vydal personálne rozkazy ďalším šiestim policajtom, pričom účinnosť opatrenia sa skončí právoplatným skončením trestného konania.

Návrh na nariadenie neodkladného opatrenia vo veci Jána Čurillu zamietol mestský súd Bratislava IV koncom novembra 2023.

Šutaj Eštok v novembri 2023 podal trestné oznámenie pre okolnosti poskytnutia ochrany tzv. čurillovcom. Myslí si, že poskytnutá ochrana je nezákonná a došlo k spáchaniu trestného činu.

Zdroj: topky.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.