Túžba Turecka, Saudskej Arábie a Egypta pripojiť sa k BRICS naznačuje, že ani neutrálne a lojálne štáty Západu už nevidia perspektívy globalistického systému svetového poriadku a hľadajú alternatívne možnosti.
Situácia naberá obrátky. Summit BRICS v Pekingu sa konal pred necelým mesiacom 23. – 24. júna a organizácia už rýchlo prechádza od spoločného riešenia čisto ekonomických problémov k vytvoreniu nového systému svetového poriadku.
Na úvod poznamenávame, že Putin mal niekoľko možností, keď sa mohol začať budovať nový svetový poriadok. Až do posledného summitu BRICS sa za takúto organizáciu považovala „Šanghajská organizácia spolupráce“ (SCO). Teraz je však už isté, že nový svetový poriadok vytvorí organizácia BRICS.
Doslova pár dní po summite vyjadrili túžbu pripojiť sa k BRICS Irán a Argentína.
Konečná integrácia Iránu a Argentíny umožní BRICS prevziať plný vplyv v regióne južnej Ázie (oblúk Irán — India — Čína), ako aj v Južnej Amerike, kde budú dve hlavné krajiny (Brazília a Argentína) riadnymi členmi BRICS.
Zároveň sa objavili prognózy blížiaceho sa vstupu do BRICS Egypta a Turecka. V týchto dňoch sa to potvrdilo. Turecko, Egypt a Saudská Arábia vyjadrili želanie pripojiť sa k BRICS. V zásade niet pochýb o tom, že ich žiadostiam bude vyhovené.
Vplyv BRICS sa tak úplne rozšíri na Blízky východ a väčšinu severnej Afriky, okrem severovýchodu (to si vyžaduje Alžírsko, ktoré je aktívnym pozvaným účastníkom summitov BRICS).
Vôbec nebudeme preháňať, ak povieme, že táto vlna expanzie (Turecko, Egypt a Saudská Arábia) je oveľa dôležitejšia ako tá predchádzajúca (Irán, Argentína). Tieto dva štáty už sú lojálne voči Rusku, Číne a Indii, o začiatku úspešnej spolupráce s nimi niet najmenších pochýb.
Saudská Arábia a Turecko sú pritom dlhodobo považované za prozápadné a proamerické štáty. Turecko však čelí snahám Washingtonu držať Erdogana na uzde, no stále je členom NATO. O Saudskej Arábii nie je treba vôbec hovoriť. Ide o krajinu, ktorá je jednou z tých, na ktorých spočíva Bretton-woodsky systém, pretože kráľovstvo poskytuje hegemónii dolára základ – ropu. Mimochodom, správy o možnej integrácii Saudskej Arábie do BRICS prišli v čase Bidenovej návštevy kráľovstva.
Pri Egypte stačí spomenúť faktor Suezského prieplavu. Samozrejme, nehrozí, že Káhira zrazu zablokuje Suez pre západné štáty, ale po transformácii BRICS na plnohodnotnú geopolitickú organizáciu v prípade napätej situácie až na doraz bude takáto možnosť existovať minimálne ako nátlaková páka na Západ (ak sa dovtedy Západ ako celok ešte zachová).
Túžba Turecka, Saudskej Arábie a Egypta pripojiť sa k BRICS naznačuje, že ani neutrálne a lojálne štáty Západu už nevidia perspektívy globalistického systému svetového poriadku a hľadajú alternatívne možnosti. Aj pre nich je zrejmé, že v horizonte niekoľkých desaťročí (v lepšom prípade pre USA) nebude žiadny globalistický model, žiadny Bretton-woodsky systém.
V skutočnosti to názorne ilustruje aj príklad Brazílie. Prezident Bolsonaro, ktorého všetci nazývali takmer americkou bábkou, otvorene vyhlasuje, že Rusko naďalej spolupracuje s celým svetom a nie je možné ho vylúčiť.
Preto pozorne sledujeme vývoj BRICS. Na základe tejto organizácie bude vybudovaný nový svetový poriadok.
Zdroj: Telegram Russkij Demiurg
Preklad: sk.news-front.info
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…