Slovanské Noviny

2. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Táto umelá inteligencia je pokročila natoľko, že dokáže obviniť človeka na základe jeho kriminálneho spisu s presnosťou až 97 %. 

Čína opäť raz prichádza s čímsi, čo je pre väčšinu západných krajín podobné viac Orwellovmu románu 1984, než pozitívnemu pokroku v technológii. Špeciálne vyvinutá umelá inteligencia totiž dokázala určiť najčastejšie zločiny a dokáže z nich aj obviňovať ľudí s veľkou presnosťou, informuje South China Morning Post.

Funguje s prekvapivou presnosťou

Ide o vôbec prvý stroj na svete, ktorý čosi podobné dokáže a zatiaľ dokázal určiť 8 najbežnejších zločinov v Šanghaji, ktorými sú napríklad podvody, gamblerstvo, nebezpečné riadenie motorových vozidiel a podobne.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Táto umelá inteligencia je pokročila natoľko, že dokáže obviniť človeka na základe jeho kriminálneho spisu s presnosťou až 97 %. Je pritom nutné podotknúť, že len v Spojených štátoch amerických je od 2 do 10 % právoplatne odsúdených osôb nevinných. Úspešnosť čínskej umelej inteligencie je preto skutočne pôsobivá.

V dohľadnej budúcnosti samozrejme klasické súdnictvo nenahradí, zo určitej miery však vie nahradiť prokurátorov už teraz. Cieľom je pritom práve zníženie pracovnej záťaže už existujúcich prokurátorov.

Umelá inteligencia už dnes zásadne pomáha dokonca aj v matematike, kde len nedávno odhalila úplne nové vzorce, ktoré sme doteraz prehliadali.

Odhalí aj disidentov

Ako píše Hindustan Times, systém dokáže vzniesť obvinenia na základe tisícky ľuďmi vytvorených spisov. Trénovanie a učenia pritom trvalo až 5 rokov (2015 – 2020), počas ktorých mala umelá inteligencia k dispozícii 17 000 prípadov.

Podobne ako v prípade autonómnych áut, aj v tomto prípade prichádzajú ľudia a odborníci s obavami o to, kto bude vinný v prípade, že sa stroj pomýli a obviní nevinnú osobu. Ako navyše dodáva výskumný tím, ktorý je za tento stroj zodpovedný, dokáže identifikovať aj nesúhlas so štátom.

Podľa Futurism je stroj založený na na AI nástroji s názvom System 206, ktorý už v minulosti čínski prokurátori využívali na posudzovanie dôkazov a rozhodovanie o tom, či bol podozrivý nebezpečný pre verejnosť alebo nie.

Navždy zmení svet

Umelá inteligencia sa už dnes podieľa na množstve odvetví, či už vedeckých alebo priemyselných. Stroje používané v dnešnej dobe sú ale do značnej miery limitované. Vedci, vrátane slovenských, sa skôr obávajú skutočnej umelej inteligencie s takmer neobmedzenými schopnosťami, ktorá nás môže teoreticky ohroziť.

Ako sa navyše vyjadril slovenský informatik a popularizátor umelej inteligencie Martin Spano, mali by sme ju využiť ako náhradu politikov. Na rozdiel od politikov totiž nepotrebuje kradnúť pre seba a dokáže vykonávať správne rozhodnutia oveľa pragmatickejšie.

Čína ale nie je jediná krajina, kde stroje nahrádzajú systém spravodlivosti. Izrael napríklad môže už čoskoro použiť autonómne drony namiesto policajtov na miestach, kde došlo k použitiu strelných zbraní, informuje Shot Spotter. Systém je však pod kritikou, keďže nie je jasné, či skutočne pomáha alebo len zbytočne míňa peniaze.

Zdroj: fontech.startitup.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.