Advokátska komora pod vedením Viliama Karasa poukazovala na mnohé sporné záležitosti a konania. SAk sa napríklad pridala k ústavnej sťažnosti advokáta Martina Ribára vo vzťahu k jedinej veci a to je formulovanie skutkovej vety pri jeho obvinení.
Minister spravodlivosti Viliam Karas bol hosťom relácie Na telo PLUS. S moderátorom Kovačičom sa rozprával o zmenách trestov pre opitých vodičov, ale aj o pomeroch v justícii a polícii.
Minister objasnil, že návrhy ministra financií, ktoré predostrel na sociálnej sieti, ako zhabať opitým šoférom auto, už slovenské trestné právo pozná. Každý sudca môže rozhodnúť už teraz aj o prepadnutí veci, či majetku. Karas však podotkol, že sudcovia sa k výberu tejto možnosti neuchyľujú často. Preto by bol za, aby sa do zákona prípadne zaviedlo prepadnutie auta po spôsobení dopravnej nehody s vážnymi následkami, taxatívne.
Kovačič sa Viliama Karasa pýtal na to, čo si myslí o „vojne v polícii.“ Prehral mu slová Borisa Kollára o „čurillovskej mafii,“ a tiež úryvok zo slov Roberta Fica o zneužívaní práva niektorými operatívcami z NAKA.
Minister spravodlivosti uviedol, že ešte keď bol predsedom SAK, robili medzi advokátmi prieskum, z ktorého vyplynulo, že existujú indície, že „niektorí ľudia v trestných konaniach zneužívajú svoje právomoci a postavenie.“
Dodal, že nemyslí konkrétne Ćurillovcov. Po opakovanej otázke Kovačiča, či teda oni nezneužívali zákon, odpovedal, že „sú indície, že viacerí vyšetrovatelia z rôznych táborov, tak konali a konajú.“
Podľa Viliama Karasa je nešťastné, ak sú komunikované rozpory vo vnútri prokuratúry. Poznamenal, že ÚŠP je jednou z častí GP a nie samostatná zložka. Je jej teda podriadená.
„Myslím si, že Daniel Lipšic niekedy nadhodnocuje význam špeciálnej prokuratúry a má snahy robiť ju viac špeciálnou.“
Advokátska komora pod vedením Karasa poukazovala na mnohé sporné záležitosti a konania. SAk sa napríklad pridala k ústavnej sťažnosti advokáta Martina Ribára vo vzťahu k jedinej veci a to je formulovanie skutkovej vety pri jeho obvinení. V rozhovore pre TASR Karas vtedy uviedol: „Jeho obvinenie bolo formulované ako obvinenie v spojení s poskytnutím právnej rady klientovi. A preto sme požadovali nápravu.„
Známy je aj nedávny prípad z leta, kedy SAK kritizovala prehliadku NAKA v sídle advokátskej kancelárie Urban Steinecker Gašparec Bošanský, ktorá patrí k najväčším na Slovensku.
V trestnom konaní zastupuje napríklad bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského, podnikateľa Miroslava Výboha a ďalších prominentných klientov..
Podľa SAK orgány činné v trestnom konaní pri nej mimoriadne vážne ohrozili právo na dôvernú komunikáciu klientov s advokátmi.
„Informácie, ktoré máme z medializovanej prehliadky, sú mimoriadne znepokojivé. Vyšetrovatelia podľa našich informácií odoberali techniku s dátami klientov, ktorí navyše nemali nič spoločné s trestným konaním, pre ktoré prehliadka bola povolená,“ vyhlásil Viliam Karas v auguste, ako predseda SAK.
Karas vtedy pre TASR dodal, že sa tak dialo aj napriek opakovaným upozorneniam zástupcu komory, že ide o postup v príkrom rozpore s Trestným poriadkom i judikatúrou Ústavného súdu SR. „Možný rozsah porušenia zákona je v tomto prípade z nášho pohľadu alarmujúci,“ vyhlásil.
Zdroj: ereport.sk
Hosťami relácie spravodajskej televízie TA3 „V politike“ boli dňa 24. novembra 2024 podpredseda NR SR…
Operácia ruskej armády na zničenie jednotiek ukrajinských ozbrojených síl na území ruskej Kurskej oblasti pokračuje.…
Najväčie slovenské siete kníhkupectiev Panta Rhei a Martinus, ktoré majú s 95-percentným podielom na trhu…
Calin Georgescu prekvapivo zvíťazil v 1. kole prezidentských volieb v Rumunsku. V prvom kole prezidentských…
Nákladné lietadlo spoločnosti DHL sa v pondelok nadránom zrútilo na obytný dom neďaleko medzinárodného letiska…
Spojené štáty americké zmapovali 200 cieľov v Rusku pre útok rakiet ATACMS. WSJ: Ďalší útok…