Už nejaký čas nás naše médiá zamestnávajú len oblasťou EÚ a USA, z ostatných najskôr o vojnách, ale len heslovite. Asi aby sme videli že v EÚ a USA sa máme najlepšie.
A pritom, my vlastne nevieme presne ako sa máme, vzhľadom na to, že náš hlavný spojenec rozbil plynovod z Ruska, čím zabezpečil výrazné zdražovanie a útlmy ekonomiky v Európe, a odhad dlhodobých následkov tohto činu je značne zložitý; t.j. „Spojenec“. Takže – pre info – niečo z opačnej strany Zemegule. Zdrojom je Moon of Alabama – https://www.moonofalabama.org/ (vlastne zdroj z USA, ale výrazne mimovládny).
Názov článku znie „Prestížna Čínou moderovaná dohoda môže čoskoro naraziť na problémy“ (použité slovo výzvy):
Tá big deal – veľká dohoda, medzi Saudskou Arábiou a Iránom, ktorú Čína sprostredkovala, môže čoskoro naraziť na problémy. Tá dohoda totiž obsahovala bezpečnostné klauzuly: Do Pekingskej Zmluvy boli vložené bezpečnostné klauzuly, aby ubezpečili Irán a Saudskú Arábiu, že budú splnené „bezpečnostné imperatívy“. Niektoré z tých detailov boli poskytnuté zdroju The Cradle (kolíska) vďaka inému zdroju, ktorý sa zúčastnil vyjednávaní:
• Ako Saudská Arábia, tak aj Islamská Republika Irán, sa zaväzujú nezúčastniť sa žiadnych aktivít, ktoré destabilizujú ktorýkoľvek z týchto štátov, či už na úrovni štátu, bezpečnosti, alebo médií.
• Saudská Arábia sa zaväzuje nefinancovať také mediálne kanály, ktoré sa snažia destabilizovať Irán, ako napríklad Iran International.
• Saudská Arábia sa zaväzuje nefinancovať organizácie označované Iránom za teroristické, ako People’s Mojahedin Organization (MEK), Kurdské skupiny so základňou v Iraku, alebo militanti operujúci z Pakistanu.
• Irán sa zaväzuje zabezpečiť, že jeho spojenecké organizácie nebudú narušovať Saudské teritórium zvnútra Irackého územia. Počas vyyjednávaní prebiehali diskusie ohľadne úderov na zariadenia firmy Aramco v Saudskej Arábii v Septembri 2019, a zábezpeky Iránu, že žiadna jeho spojenecká organizácia nevykoná podobný útok z územia Iraku.
• Saudská Arábia a Irán budú vynakladať maximálne úsilie, aby vyriešili konflikty v regióne, zvlášt konflikt v Jemene, aby dosiahli politické riešenie, ktoré zabezpečí trvalý mier v tej krajine.
Podľa zdrojov ktorých sa týkali Pekingské vyjednávania, neboli dohodnuté žiadne detaily vo veci Jemenského konfliktu, keďže boli medzitým – v Januári – dosiahnuté významné pokroky v priamych rozhovoroch medzi Rijádom a Jemenským hnutím odporu Ansarallah. Tieto viedli k významným porozumeniam medzi tými dvoma bojujúcimi štátmi, ktoré sa však USA a UAE zúrivo (furiously) snažili „podmínovať“, aby zamedzili vyriešeniu Jemenskej vojny.
Avšak v Pekingu, Iránci a Saudi odsúhlasili, že podporia nadviazanie na rozhodnutia už dosiahnuté medzi Rijádom a Sanaa, a budú na nich stavať, aby ukončili túto sedemročnú vojnu.
Tie Saudské záväzky majú veľký význam pre Irán. Od minulého októbra boli neprestajné on and off protests and riots – náhodne vznikajúce protesty a výtržnosti kombinované s teroristickými útokmi Sunnitskými militantmi v oblasti Baloch v Juhovýchodnom Iráne, a teroristické útoky v severozápadnom Iráne Sunnitskými Kurdskými militantmi, ktorí prekročili hranicu zo Severného Iraku.
Spomenuté protesty boli podnecované zo strany Iran International, Saudmi financovaný kanál v Londýne. Tento kanál sa teraz sťahuje do Washington DC kde, zdá sa, našiel nový zdroj financovania. Saudská Arábia tiež financovala tých Kurdských a Balochských rebelov. Teraz svoje útoky v Iráne zastavili. Dnes Irán oznámil amnestiu pre asi 22,000 ľudí, ktorí boli uväznení počas nepokojov.
Iránske záväzky podobným spôsobom vyriešili bezpečnostné problémy Saudskej Arábie. Už nebudú žiadne útoky na ich ropnú infraštruktúru.
Zdroj – The Cradle – je geopolitický magazín pokrývajúci Západnú Áziu.
Môj záver: ten článok explicitne nehovorí nič o problémoch avizovaných na začiatku, to sú len náznaky akýchsi obáv vzhľadom na dlhdobosť histórie tých konfliktov, ktoré sa tou dohodou ukončili. A možno ešte v súvislosti s tým, že Iran International nebol zrušený, ale len sa sťahuje do USA. Tam sa na určité ciele financie nájdu vždy. A opäť tu nevyzerá náš „hlavný spojenec“ ako významný mierotvorca, ani „vzor“, veď nakoniec stále okupuje Irak a ťaží tam ropu – cudziu. A to, za tie roky vyťažené, ak by mali USA niekedy Iraku zaplatiť – a prípadne aj náhradu za zničenú krajinu – tzv. vojnové reparácie – nie som expert na financie, ale asi by skrachovali. A tiež je pozoruhodné, ako tú dlhodobú okupáciu Iraku už akosi „prehliadame“.
Ivan Hečko
Slovanské Noviny
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…