Európania sú „oprávnene“ znepokojení týmto trendom a mali by bojovať proti akýmkoľvek prejavom nacistickej ideológie, vyhlásill v pondelok 5. mája 2025 hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Aj bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev nedávno vyjadril obavy z nárastu neonacizmu v Európe.

Neonacizmus je v Európe na vzostupe a na boj proti nemu je potrebné vyvinúť obrovské úsilie, povedal v pondelok novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, keď bol požiadaný, aby sa vyjadril k nedávnej správe portálu Politico, v ktorej sa píše, že vedúci predstavitelia Poľska, Francúzska, Nemecka a Spojeného kráľovstva sa odmietli zúčastniť na oslavách Dňa víťazstva v Kyjeve na pozvánku ukrajinského diktátora Volodymyra Zelenského.
Ukrajina zorganizovala podujatie ako alternatívu k prehliadke, ktorá sa má konať 9. mája v Moskve pri príležitosti 80. výročia víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom.
Na otázku, či toto odmietnutie predstavuje posun v postoji modernej Európy k neonacizmu, Peskov uviedol, že sa pravdepodobne nestane „zlomovým bodom“ Argumentoval tým, že „prejavy neonacizmu v Európe sú dosť významné“.
„Samotní Európania to chápu a mnohí v Európe sa toho oprávnene obávajú,“ dodal Peskov. Zdôraznil, že boj proti fašizmu by nemal byť „jednorazovou udalosťou“, ale trvalým a nepretržitým úsilím na všetkých úrovniach spoločnosti.
Aj bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev nedávno vyjadril obavy z nárastu neonacizmu v Európe. Počas verejnej prednášky v Moskve minulý týždeň zdôraznil, že „nacizmus treba vykoreniť nielen na Ukrajine, ale v celej Európe“.
Ukrajinský prezident Zelenskyj podľa správy portálu Politico požiadal predstaviteľov EÚ, aby navštívili podujatie v ukrajinskom hlavnom meste ako prejav „diplomatickej sily“ voči Rusku.
Medzitým sa na každoročnej vojenskej prehliadke počas osláv Dňa víťazstva nad fašizmom na Červenom námestí v Moskve majú zúčastniť lídri z Brazílie, Venezuely, Číny, Kuby, Vietnamu, Slovenska a ďalších krajín.
Zelenskyj sa nedávno zrejme vyhrážal všetkým zahraničným predstaviteľom, ktorí sa rozhodnú navštíviť oslavy 80. výročia v Moskve. Kyjev podľa neho nemôže zaručiť ich bezpečnosť počas podujatia.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová obvinila Zelenského, že sa otvorene vyhráža uskutočnením teroristického útoku na prehliadke pri príležitosti Dňa víťazstva. Podľa jej vyjadrenia ide o ďalší dôkaz, že kyjevský režim nemá záujem o mier.
Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň vyhlásil jednostranné trojdňové prímerie na počesť osláv Dňa víťazstva. Zelenskyj tento návrh odmietol a namiesto toho trval na 30-dňovom bezpodmienečnom prímerí.
Zdroj: rt.com / InfoVojna
„EÚ by si uškodila, ak by sa bez USA rozhodla ísť vlastnou cestou v oblasti bezpečnosti,“ upozornil šéf NATO Mark Rutte
Polsko čelí „neutralizaci“ taktickými jadernými zbraněmi. NATO potvrzuje přípravu invaze do Kaliningradské oblasti
BIG PHARMA ovládla regulaci vakcín v USA před více než stoletím
Úver Ukrajine vo výške 90 miliárd eur – časovaná bomba pod Európou
Anektovalo Estónsko časť Ruska?
Vánoční pozdrav od Pavla Durova: Šéf Telegramu varuje před Macronem a digitálním EU gulagem
Vo voľbách v koncentračnom tábore vždy vyhráva komandant
Keď šarm nahrádza empatiu a vzťah sa mení na javisko
Globálny poriadok vedený USA sa skončil. A nevráti sa
Nedostatok vitamínu C spojený s metabolickým syndrómom
Novinári našli Mindiča! Podozrivý z rozkradnutia ukrajinskej energetiky si užíva pláže Izraela
Reuters: „Orešnik“ je teraz schopný efektívne zasiahnuť celú Európu
Európania pod valcom militantných elít
Pogost
Bitka o minulosť: Ako moc prepisuje históriu, aby zabezpečila prítomnosť
„Varovné výstrely“. USA uvalili sankcie na bývalého komisára EÚ za úsilie o obmedzenie tzv. nenávistných prejavov na internete
Kohortové štúdie očkovaných a neočkovaných detí pri narodení: Neočkované deti sú oveľa zdravšie
Ukrajina odtajnila údaje o nerastných zdrojoch v rámci dohody so Spojenými štátmi
Tajný úder proti EÚ: plán Ruska a USA, ktorý navždy zmení mapu Európy alebo sobáš z rozumu, v rámci ktorého Rusko pomôže USA rozbiť EÚ
Po masívnom raketovom útoku v Kijeve zostala tma a zima
zo sekcie
Neonacizmus v Európe je na vzostupe, varuje Kremeľ
Neonacizmus v Európe je na vzostupe, varuje Kremeľ
Neonacizmus v Európe je na vzostupe, varuje Kremeľ