Slovanské Noviny

24. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

„Nemôžeme tu mať prezidenta, ktorý vyhovuje zahraničiu, Bruselu a Washingtonu, ale prezidenta, ktorý bráni Slovensko a záujmy jeho občanov“, tvrdí Pellegrini

Predseda NR SR a šéf strany Hlas-SD Peter Pellegrini ako prezidentský kandidát vyhlásil, že nepodporuje odovzdávanie ďalších zbraní zo slovenských armádnych skladov Ukrajine a je zásadne proti možnosti vyslať na Ukrajinu slovenských vojakov. Demešom školený moderátor verejnoprávnej TASR Daniel Forgács v rozhovore s ním mu vyčítal, že Slovensko nie je taký militantný vojnový štváč ako Fialova proamerická, probruselská a proukrajinská vláda, ktorá posiela zbrane na Ukrajinu zabíjajúce civilistov v ruskom meste Belgorod.

Po takmer desiatich rokoch politického súperenia medzi prezidentom a vládou a viac ako troch rokoch nestability počas vlád Igora Matoviča, Eduarda Hegera a Ľudovíta Ódora už Slovensko nepotrebuje ďalšieho opozičného prezidenta. V TASR TV to povedal predseda NR SR a zároveň kandidát na prezidentské kreslo Peter Pellegrini (Hlas-SD).

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Traja najvyšší ústavní činitelia, prezident, predseda parlamentu a predseda vlády by sa podľa neho mali pravidelne stretávať a rozprávať sa o zásadných otázkach zahraničnej a domácej politiky. Úlohu kritizovať vládnu politiku a vytvárať jej protiváhu má podľa Pellegriniho politická opozícia v parlamente, nie hlava štátu.

„Prezident má byť nad tým, nemá byť prezidentom koalície alebo opozície,“ vyhlásil Pellegrini.

Dodal, že aj keď dnes jeho protikandidáta, Ivana Korčoka, podporujú najmä opozičné strany a jeho, po získaní podpory SNS, zasa strany koaličné, v prípade zvolenia sa chce snažiť o nadstranícke rozhodovanie naprieč koalično-opozičným spektrom a pôsobiť v smere tlmenia napätí a konfliktov v spoločnosti.

„Je to v mojej výbave aj povahe. Chcem ukázať, že sa dá komunikovať aj normálne, nie iba vulgárne či agresívne,“ tvrdí Pellegrini.

Pripomenul, že ako bývalý premiér osobne pozná mnoho svetových politických lídrov a vie sa s nimi normálne rozprávať, za kľúčové v týchto rozhovoroch však považuje presadzovanie slovenských záujmov.

„Vláda Igora Matoviča, ktorej súčasťou bol aj Ivan Korčok, mala najnižšiu dôveru obyvateľov tejto krajiny od vzniku tejto republiky, ale chválili ju v Bruseli a vo Washingtone,“ pripomenul Pellegrini.

Ekonomicky podľa neho priviedli vlády bývalého volebného obdobia Slovensko „na psí tridsiatok“ a spôsobili aj zníženie obranyschopnosti štátu. „Dnes je Slovensko neschopné brániť svoj vzdušný priestor protivzdušných systémom obrany alebo letectvom, sme odkázaní na pomoc iných krajín,“ pripomenul, že Slovensko svoj systém protivzdušnej obrany, aj stíhacie lietadlá MIG-29 odovzdalo Ukrajine.

Pellegrini nepodporuje odovzdávanie ďalších zbraní zo slovenských armádnych skladov Ukrajine a je zásadne proti možnosti vyslať na Ukrajinu slovenských vojakov. „Slovenská vláda prijala realistický postoj vidiac, že sme sa za dva roky nikam nepohli. Každý deň sa tam zabíjajú stovky, možno aj tisíce vojakov a je mi veľmi ľúto, že aj množstvo civilistov,“ tvrdí Pellegrini. Povinnosťou vlády je podľa neho pôsobiť v smere toho, aby došlo k zastaveniu paľby a začali sa rokovania o mieri.

Za správne však považuje poskytovať Ukrajincom humanitárnu pomoc, odmínovacie systémy a hľadať cesty ekonomickej spolupráce. Zatiaľ sa podľa neho plánuje aj medzivládne rokovanie slovenskej a ukrajinskej vlády v Michalovciach, ktoré by malo prebehnúť v apríli. „Pán vicepremiér Kmec bol aktuálne v Užhorode, kde rokoval so svojim ukrajinským partnerom,“ konštatoval Pellegrini.

Rozhodnutie českej vlády pozastaviť česko-slovenské medzivládne konzultácie kvôli postojom Slovenska k Ukrajine považuje Pellegrini za prehnané gesto. „Premiér Fiala povýšil aktuálnu nezhodu vo videní konkrétneho politického problému nad naše nadštandardné záujmy,“ konštatoval.

V tejto situácii by však Pellegrini od slovenského prezidenta očakával obhajobu našich záujmov. „Mrzí ma, že sa prezidentka Slovenskej republiky na tlačovej konferencii vyjadrila, že chápe pána Fialu a rozumie, prečo tak spravil. Ako sa môže prezident Slovenskej republiky postaviť za cudziu vládu a ešte ju chváliť, že urobila niečo proti Slovensku?,“ pýta sa Pellegrini.

Spolupráca rezortných ministrov slovenskej a českej vlády však podľa neho pokračuje normálne. „V pondelok (25.3). tu bol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Českej republiky Marian Jurečka, ktorý tu oficiálne rokoval s našim ministrom Erikom Tomášom (Hlas-SD),“ pripomenul Pellegrini.

Slovenská opozícia podľa neho rieši frustráciu z výsledku parlamentných volieb aj snahou o vytváranie tlaku na slovenskú vládu zo zahraničia. „Videl som podnet pre Európsky parlament, ktorý podpísali slovenskí europoslanci. Iba oni tam boli podpísaní. Ako toto môže jeden europoslanec písať na vlastnú krajinu?,“ pýta Pellegrini.

Politické postoje Zuzany Čaputovej k tomuto tlaku podľa neho v praxi ukazujú, že opozičný prezident Slovensko pri vysvetľovaní našich krokov v zahraničí nijako nepodporí.

Viac vo videu:

infovojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.