Slovanské Noviny

23. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Sankčné vojny, Severný prúd-2, Navaľnyj, „okupácia“ Krymu, „prítomnosť ruských vojsk“ na Donbase, ako aj niektoré ďalšie otázky, kvôli ktorým Európska únia dirigovaná spoza oceánu, sa stále snaží hádať s Ruskom, môžu odísť do pozadia. Možno nie celá EÚ, ale jednotlivé členské štáty budú spolupracovať s Ruskom aj v iných otázkach. Tieto obavy sa objavili v západných médiách, ktoré upozorňujú na to, že Nemecko navrhuje Bruselu aktívnejšie spolupracovať s Ruskom vo viacerých oblastiach.

Foto: Financial Times

Ako prvý, pred „hrozivou situáciou“ v nedeľu varoval britský denník Financial Times, ktorý získal, ako sa uvádza, istý „neformálny dokument“. Podobné písomné správy sú zvyčajne pripravované členskými štátmi EÚ za účelom oboznámenia ďalších štátov – partnerov v únii, s potenciálne spornými alebo nebezpečnými iniciatívami. Napriek tomu, že Veľká Británia už nie je členskou krajinou EÚ, ostrovný štát sa bezpochyby zaujíma o všetko čo sa deje na kontinentálnej časti Európy a anglosaskí politici vždy veľmi citlivo reagujú na všetky správy o spolupráci s Ruskom.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Analytici denníku Financial Times preštudovali obsah dokumentu a poukazujú na to, že je to svojrázny návrh, ktorý je v danej situácii novinkou na európskej politickej scéne za podmienok pandémie koronavírusu. Je to iniciatíva na začatie európsko-amerických konzultácií na najvyššej úrovni. Témou týchto konzultácií má byť „ruská tématika“ vo všeobecnosti a možnosti spolupráce s Ruskom.

Autori iniciatívy tiež navrhujú vytvorenie špeciálneho fondu na financovanie projektov zahraničných a domácich mimovládnych organizácií v Rusku a tiež v krajinách takzvaného „Východného partnerstva,“ ako aj v samotnej Európskej únii. Navrhujú vytvoriť „štruktúrovanú, konkrétnu a detailnú stratégiu zapojenia Ruska do mnohostranných úsilí, smerovaných na boj proti klimatickým zmenám“ a ponúknuť Moskve možnosť upevňovať partnerstvo v tejto sfére v obdobiach, ktoré určí Európska únia. V dokumente sa poukazuje na to, že „zatiaľ táto téma nie je prioritnou v Rusku, ale sa jej aktualita zvyšuje.“

Autori návrhu hovoria o „kľúčovej politike“ Európskej únie: „Aj keď sa fundamentálna zmena zahraničnej politiky Ruska v blízkej perspektíve javí, ako málo pravdepodobná, regulovanie našich komplikovaných vzťahov s Ruskom má byť kľúčovým smerom politiky Európskej únie. Pritom EÚ má energicky využívať všetky možnosti, aby podnecovala Rusko na to, aby brala na seba väčšiu zodpovednosť v takých významných pre svetové blaho otázkach, ako zabezpečenie bezpečnosti, urovnanie konfliktov, klíma, ochrana životného prostredia, zdravotníctvo, obchod a migrácia,“ uvádza sa v danom návrhu.

V texte sa zdôrzňuje, že „životným záujmom Európskej únie je vybudovanie stabilných a predvídateľných vzťahov s Ruskom v súvislosti s jeho kľúčovou úlohou vo mnohých oblastiach svetovej politiky“. Autori iniciatívy poukazujú na možnosti spolupráce s Ruskom pri urovnaní konfliktov na Blízkom východe a v Severnej Afrike, riešení ekologických problémov, v sfére vodíkovej energetiky a digitalizácie a tiež v otázkach spolupráce s Euroázijskou ekonomickou úniou.

Anglosasov začína strašiť a znervózňovať politika Nemecka, ktorá bezpochyby aj kvôli budovaniu plynovodu Severný prúd-2, presadzuje revíziu vzťahov s Ruskom, žiada zastavenie nezmyselných hádok s Moskvou a otvorenie dialógu vo mnohých sférach. Britská zahraničná politika má iné priority. Fakticky je totožná tej, ktorú uskutočňujú anglosaskí kolegovia spoza oceánu, čiže čisto nepriateľská politika.

Bezpochyby, nemecká politika voči Rusku sa vyjasní a vykryštalizuje až na jeseň tohto roku, keď do politického dôchodku odíde Angela Merkelová. Možno „hľadanie“ tej správnej cesty novým lídrom Nemecka potrvá dlhšie, ale koncom tohto, alebo začiatkom budúceho roka by sa určite mali zorientovať a stanoviť, či budú komunikovať s Ruskom po novom. Realistickejšie a prezieravejšie, alebo tak ako doteraz.

Zdroje:

(1) Germany urges new outreach to Moscow on climate change, Financial Times, 7.3.2021

(2) Germany urges new outreach to Moscow, My Telegraph News, 7.3.2021

(3) Germany urges EU to engage with Russia on climate change, Jioforme, 7.3.2021

uverejnené na zem a vek

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.